Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2021-06-12 19:15:26 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:58:23

Enginar Mevsimi Ne Zamandır, Enginar Ne Zaman Çıkar

Google News

Enginar hem kış aylarında hem de ilkbahar aylarında severek tüketilen bir sebzedir.

Enginar Mevsimi Ne Zamandır, Enginar Ne Zaman Çıkar

Enginar hem kış aylarında hem de ilkbahar aylarında severek tüketilen bir sebzedir. Kapalı yapraklarıyla adeta çiçeği andıran enginar, Ülkemizde özellikle Akdeniz mutfaklarının vazgeçilmez besinleri arasındadır. Enginar içerisinde; A, B1, B2, B6 ve C vitaminleri, fosfor, demir, kalsiyum, potasyum, sodyum magnezyum ve çinko ihtiva eder. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan enginar birçok hastalığa şifa sağlamaktadır.

Enginar Hangi Mevsimde Yetişir

Hem kış hem de ilkbahar mevsiminin güzel sebzelerinden biri de enginardır. Enginar hem kış hem de ilkbahar sebzesidir diyebiliriz. Şehrine, bulunduğu bölgeye göre Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında hasadı gerçekleşen enginar, kış mevsiminin ortasından itibaren ilkbahar mevsimi boyunca marketlerde ve pazarlarda yerini alır.

İlkbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte sofralarda yerini almaya başlayan enginar, kış mevsiminin ortalarında hasat edilmeye başlanır. Ve ilkbahar ayları boyunca hasat edilmeye devam edilir. Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında piyasaya sürülen enginar, marketlerde ve semt pazarlarında yerini alarak satışa sunulur. Bilhassa karaciğer dostu olarak bilinen enginarı, uzmanlar çok sık tüketmek gerektiğini söylemektedirler. Bunun yanı sıra hem düşük kalorili hem de bol lif içeren enginar antioksidan bakımından zengindir. Başta hazımsızlık, kabızlık, karın şişliği olmak üzere birçok rahatsızlığa şifa olmaktadır.

Enginarın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

İç Organların Sağlıklı Çalışmasına Yardımcı Olur

Yapılan araştırmalara göre enginarın en önemli faydası karaciğer, safra kesesi ve böbrek gibi birçok organın dengeli, düzenli ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olmasıdır.

Karaciğeri Temizler

Enginar, antioksidan bakımından zengindir. Antioksidan bakımından zengin olan enginar, karaciğerin dostu olarak bilinir. Enginarın yaprağı ve sapından, karaciğer temizleme kürü hazırlayarak karaciğerlerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Kolesterolü Dengeler

Yüksek oranda vitamin, mineral ve antioksidanlar içeren enginar, kan basıncını ve dolaşım sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda kanın temizlenmesine yardımcı olarak, kolesterolü dengeler ve kötü kolesterolü düşürür. Düzenli olarak haftada bir kez enginar tüketirseniz enginarın, kolesterol üzerinde olumlu etkisini görmeye başlarsınız.

Bağışıklığı Kuvvetlendirir

Yüksek antioksidan kaynağı olan enginar bağışıklığı kuvvetlendirir. Böylece bakteri, virüs ve her türlü hastalığa karşı vücudu muhafaza eder. Bununla birlikte enginar, vücuda hastalıklara karşı direnç kazandırır.  

Kilo Vermeye Yardımcıdır

Enginar, yağ ve kalori bakımından düşük bir sebzedir. Bu nedenle diyette olanlar ve formunu korumak isteyenler tarafından sıkça tercih edilir. Aynı zamanda lif bakımından da zengin olduğu için doyurucu özelliğe sahiptir ve kişiyi tok tutar.

Kansızlığa İyi Gelir

Enginarın bir diğer faydası ise anemi yani kansızlığa iyi gelmesidir. Düzenli olarak enginar tüketimi sonucunda kansızlığa iyi geldiğini görebilirsiniz. Ayrıca enginar kanı temizler ve kan hücrelerini güçlendirir.

Cilt Hücrelerini Yeniler

Vitamin ve mineral bakımından zengin olan enginar, hücreleri yenileme özelliğine sahiptir. Bilhassa ciltteki hücrelerin onarımında önemli rol oynar. Cilt hücrelerini yenileyerek, yaşlanmayı geciktirir, cildin daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Sindirimi Kolaylaştırır

Enginar içerisinde yüksek oranda aminoasitler ihtiva eder. Bu sayede, midenin asit seviyesini dengeler ve midenin daha sağlıklı çalışmasına destek sağlar. Aynı zamanda bağırsakları ve mideyi temizleyen enginar; midede gaz, şişkinlik ve mide yanması gibi problemlerin önüne geçer.

Zihin Sağlığını Korur

Hem K vitamini hem de lif açısından zengin olan enginar, zihni kuvvetlendirir. Ayrıca zihinsel işlevleri güçlendirerek, Parkinson, Alzheimer gibi hastalıkların oluşumunu engeller.

Enginarın Yan Etkileri Nelerdir?

Enginar sağlığa çok yararlı bir besin olsa da, aşırı tüketildiği zaman kişide bazı yan etkilere neden olmaktadır. Her besin de de olduğu gibi enginar tüketirken de fazlaya kaçmamak gerekir. Aksi taktirde kişide; gaz problemine, mide bulantısına ve istifraya neden olabilmektedir.

Enginarın yaprak kısımları bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Bu nedenle enginarın dikkatli tüketilmesi gerekir.

Aynı zamanda böbreklerinde taş olan kişilerin de enginarı tüketmemeleri gerekmektedir.

Enginar Ne Zaman Hangi Ayda Ekilir Enginar Fidesi Ne Zaman Dikilir Tıklayınız

Enginar Nasıl Saklanır Enginar Dondurucuda Difrizde Nasıl Saklanır Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.