2022-05-15 15:23:42 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:31

Enginarın sağlığa 10 muhteşem faydası ve zararları nelerdir?

Enginar papatyagiller ailesinin bir üyesi olan yaprak, çanak ve saptan oluşan çok senelik otsu bir bitkidir. Enginar genellikle Güney Avrupa ve Akdeniz çevresinde yetişir. Enginarın sağlığa faydaları saymakla bitmez; Bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirim sistemini hızlandırır, karaciğeri toksinlerden arındırır, kolesterolü düşürür…

Enginarın sağlığa 10 muhteşem faydası ve zararları nelerdir?

Enginar binbir derde deva bir bitkidir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu enginar kötü kolesterol ve trigliserit oranlarını, kan şekerini düşürdüğünü, karaciğerin çalışmasını kolaylaştırdığını, kişiyi kanserden koruduğunu bildiriyor. Enginarın sağlığa faydalarında yararlanmak için enginar yemeği yiyebilir, eczanelerde satılan enginar vitamin kapsülleri kullanabilirsiniz.

Enginarın Sağlığa Faydaları Maddeler Halinde

  1. Enginar yüksek miktarda potasyum, kalsiyum, fosfor, manganez minerallerini, A vitamini, B1, niasin, B6 ve C vitaminlerini içerir. Bu özelliği ile kişinin günlük ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin önemli bir kısmını karşılar.
  2. Enginar karaciğer dostu bir sebzedir. Karaciğeri toksinlerden arındırıp daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda, enginarın safra salınımını arttırdığını ve karaciğer kaynaklı safra kesesi ve mide rahatsızlıklarına da iyi geldiği görülmüştür.
  3. Enginar kandaki yağ ve kolesterol oranını düşürüp damar tıkanıklıklarını giderir. Kalp sağlığını korur.
  4. Enginar ödem atmakta çok etkilidir. Enginar tüketimi üre akışını arttırarak vücudumuzda fazla biriken ve bize çeşitli rahatsızlıklar veren ödemi vücudumuzdan atmamıza yardımcı olmaktadır.

  1. Enginar içerdiği luteolin ve cynarin maddesi ile kolesterol ve trigliseritin düşürülmesinde rol oynar.  Luteolin, halk arasında LDL kolesterolün oksitlenmesine engel olan madde olarak bilinmektedir. Enginarda bulunan ferulik asit, inulin ve beta-sitosterol maddeleri de aynı etkiye sahiptir.
  2. Enginarın yapısında bulunan ve sindirime karşı dirençli bir nişasta çeşidi olan inülin, yemek sonrasında hızlı ve aşırı kan şekeri yükselişlerini engellemektedir.
  3. Enginar demir içeriği yüksek bir sebze olduğundan kansızlığı giderip anemiyi önler.
  4. Enginar yüksek tansiyona karşıda vücudumuzu güçlendiriyor. Enginarın yapısında bulunan potasyum minerali vücutta bulunan sodyum-potasyum dengesinde etkili olup tansiyonun normal seviyelere gelmesinde etki ettiği saptanmıştır.

Karaciğer Sağlığına İyi Gelir

Enginar yüzyıllardır karaciğeri temizleme yöntemi olarak kullanılmaktaydı fakat bütün etkileri modern tıp gelişene kadar bilinmiyordu. Enginar içinde bulunan cynarin ve silymarin adı verilen antioksidanların, karaciğeri toksinlerden arındırıp genel vücut sağlığını geliştirdikleri yapılan bilimsel çalışmalarda tespit edilmiştir. Hatta bazı araştırmalar sonucunda zarar görmüş karaciğer hücrelerinin onarılmasına ve yeniden karaciğer hücreleri üretilmesine destek olduğu görülmüştür.

Bağırsakları Çalıştırır

Enginar mükemmel bir diyet lifi kaynağıdır ve bu lif bağırsak işlevinizi arttırır. Lif yediğiniz yiyeceklere hacim ekler ve bağırsaklarınızın daha düzenli çalışmasını sağlayarak, kabızlık, sindirim sisteminde oluşan kanserleri, şişkinlik, kramp ve mide de oluşan rahatsızlıkları önler.

Bir diğer sindirim sistemi faydası ise safra kesesini desteklemesidir. Enginar safra sıvısının üretimini arttırarak daha düzenli bir sindirim sistemine kavuşmanıza yardımcı olur.

Kemik Mineral Yoğunluğunu Artırır

Enginar, magnezyum, fosfor ve manganez gibi mineralleri alabileceğiniz, en iyi yiyeceklerden birisidir. Bu mineraller kemik yoğunluğunu ve sağlığını artırarak, kemik erimesi gibi sorunlar yaşamanızı önlerler.

Beyin İşlevini Geliştirir

Enginar bir çok özelliği sayesinde beyin sağlığınız içinde oldukça önemlidir. Kan damarları genişletici özellikleri sayesinde beyine daha fazla oksijen ulaşmasını sağlayarak, beynin işlevsel hızını arttırmaya yardımcı olur. Enginar içerisinde bulunan fosfor minerali beyin hücrelerinin ana maddelerindendir. Vücutta fosfor eksikliği, anlama kabiliyetinde ciddi bir düşüşe yol açar. Bu sebeple eğer beyninizin son hızda çalışmasını istiyorsanız olabildiğince çok enginar yemeye çalışın.

Metabolizmanızı Hızlandırır

Magnezyum ve manganez, vücudunuzun metabolizmasını oluşturan en önemli minerallerdir ve her iki mineralde enginarda bulunur. Magnezyum, vücudunuzda protein sentezlenmesi, kalsiyumun alımını ayarlaması açısından ve kemikleri güçlendirme bakımından çok önemlidir. Manganez ise magnezyumdan daha ilgili olarak, kolestrol, aminoasitler ve karbonhidratları etkileyerek size fayda sağlar.

Enginarın Zararları

Enginar aşırı tüketilmediği sürece herhangi bir zararı yoktur.

Ancak çok fazla tüketiminde gaz sancısı, ciltte kaşıntı, kızarıklık, ciltte döküntü gibi çeşitli yan etkilere neden olabilmektedir.

Enginar Mevsimi Ne Zamandır, Enginar Ne Zaman Çıkar Tıklayınız

Enginar Buzlukta Nasıl Saklanır Derin Dondurucuya Nasıl Konur? Tıklayınız

Mavi Kadın