31 Ekim 2020, Cumartesi 18:31

Epidural Anestezinin Yan Etkileri Epidural Doğumun Bilinmeyen Zararları

Epidural Anestezinin Yan Etkileri Epidural Doğumun Bilinmeyen Zararları

Prenses Doğum Ne Demek?

Epidural anesteziyle doğum ağrısız bir yöntem olduğu için halk arasında prenses doğum olarak bilinir. Bu doğum yöntemi uzman bir doktor tarafından uygulanır ve ağrısız normal doğum olarak da tanımlanabilir. Prenses doğum, doğru şekilde ve doğru zamanda uygulandığı takdirde son derece faydalıdır.

Prenses Doğum Nedir?

Epidural doğum diye de bilinen prenses doğum anestezi altında yapılan doğumdur. Bu doğumda ağrı hissedilmez. Normal doğum veya sezaryen doğumda lokal ya da bölgesel anestezi verilir.

Prenses Doğumun Fiyatı Nedir?

Prenses doğum yapmanın ücreti hastaneden hastaneye farklılık gösterir. Fiyatlar 2000-20.000 arası değişmektedir. Bu doğum bazı devlet hastanelerinde de yapılmaktadır.

Prenses Doğum Nasıl Yapılır?

Epidural anestezi gerek vajinal gerek sezaryen doğumlarda uygulanabilen bir anestezi çeşididir. Doğumun oldukça konforlu ve rahat geçmesini sağlamaktadır. 25 yıldan beri sıklıkla tercih edilen modern ve popüler bir yöntem olup güvenlidir. Prenses doğumda yalnızca bedenin alt tarafı yani belden aşağı kısım uyuşturulmaktadır. Böylece anne, doğum sırasında zihinsel olarak uyanık kalır. Ağrı hissini önlemek için anne adayına birtakım ilaçlar enjekte edilir. Uygun dozda verilirse herhangi bir probleme sebep olmaz.

Prenses doğum öncesinde anne adayının belinden özel bir iğneyle girilir ve birr kateter yardımıyla omuriliğe anestezik bir madde uygulanır. Bu madde yaklaşık 10 dakikada etki etmeye başlar. İlacın ne kadar verileceği doktor tarafından belirlenir. Kendinizi rahat hissedebilmeniz için doktor kontrolünde daha fazla ilaç verilmesi mümkündür.

Prenses Doğum (Epidural Doğumun) Riskleri, Epidural Anestezinin Zararları Nelerdir?

Epidural anesteziyi uygulayacak hekimin deneyimli ve profesyonel olması önemlidir. Böyle bir uzman tarafından yapılan epidural anestezinin riskleri ve yan etkileri yok denecek kadar azdır. Genelde âni tansiyon düşüklüğü yaşanır. Bunu engellemek amacıyla işlemden önce anne adayına damar yolundan  sıvı yüklemesi yapılır ve tansiyonu izlenir.

Prenses doğum şekli ile doğum yapmak çeşitli problemlere neden olabilir. Bu durumlar şunlardır;

 1. Kan basıncının düşmesi: Epiduralin bazen annede kan basıncının aşırı derecede düşmesine yol açabilir.
 2. Ameliyatın ardından sırt bölgesinde ağrı oluşabilir.
 3. Doğum süresinin uzaması
 4. Baş ağrısı; Anne adaylarının çoğu iğne uygulanır uygulanmaz şiddetli bir baş ağrısı hissettiklerini ifade etmektedir.
 5. İdrara çıkma güçlüğü
 6. Enfeksiyon: Bu çok düşük bir ihtimaldir fakat sterilize edilmemiş epidural iğnesi sinirlerde ciddi bir enfeksiyon meydana getirebilir.
 7. Annenin anestezik ilaçlara alerjisi varsa vücudunun bazı yerlerinde kaşıntı meydana gelebilir. Bunu hafif ilaçlarla birkaç saatte tamamen durdurmak mümkündür.
 8. Epidural ilaç kan basıncını düşürebileceğinden annenin kan basıncı düzenli olarak takip edilmelidir. Bazen bu ilacın yan etkisi olarak ağrı, ateş ve baş ağrısı oluşabilir.

Kimler Prenses Doğum Yapamaz?

 1. Ciddi tansiyon düşüklüğü sorunu olanlarda prenses doğum uygulanmaz.
 2. Kan sulandırıcı ilaç kullanmak epidural doğum yapmaya engeldir.
 3. İğne yapılacak bölgede yanık, enfeksiyon veya nörolojik bir sorun varsa epidural doğum tercih edilmemelidir.
 4. Anne adayı kan pıhtılaşmasını önleyen bir ilaç alıyorsa epidural doğum onun için uygun değildir.
 5. Trombosit sayısının 100 binden daha az olması durumunda epidural doğum yaptırılmaz.
 6. Beyin kanaması veya beyin tümörü gibi durumlar epidural doğuma manidir.
 7. Akli dengesi yerinde olmayan yahut epidural doğum yapılmasını onaylamayan kadınlara epidural anestezi verilemez.
 8. Bu anestezi çeşidi çoğu zaman herhangi bir komplikasyona sebep olmaz. Genel olarak güvenli bir yöntem olduğu söylenebilir.

Prenses Doğum Felç Bırakabilir Diyorlar Doğru mu?

Omurganın içerisinden sinir yapıları geçmektedir. Bu yüzden de epidural doğumun felç bırakabileceği düşünülmektedir. Oysa bu iddianın tıbbi bir dayanağı yoktur. Ağrısız doğum için kullanılan kateterler omuriliği çevreleyen kılıfın dış kısmına yerleştirilmektedir. Yani sinir dokularıyla temas etmez ve annenin belinden su alınması gibi bir durum da söz konusu değildir. Doğru teknikle yapılırsa ağrısız doğum anneye zarar vermez. Tam tersine anne ağrı duymayacağı için yıpranmayacak, yorgun düşmeyecektir. Doğum aşamasında rahim kasılmaları ile beraber ıkınarak kendisi de bizzat doğumun gerçekleşmesine yardım edebilecektir. Doğumun ardından da kolayca toparlanacaktır.

Doğumu Kolaylaştıran Hareketler Doğum Egzersizleri Tıklayınız

Doğumun Yaklaştığını Nasıl Anlarız? Doğumun Yaklaştığının 10 İşareti Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT