24 Eylül 2020, Perşembe 21:18

Epidural Doğum Yapanlar Memnun mu Yorumları Nasıldır?

Epidural Doğum Yapanlar Memnun mu Yorumları Nasıldır?

Epidural doğum, prenses doğum olarak bilinir ve belden altının iğne uyuşturulması ile yapılan acısız, ağrısız doğumdur. 25 senedir uygulanan, sağlık açısından riskleri çok az bir yöntemdir. Epidural doğumda nadiren de olsa annede tansiyon düşmesi, baş ağrısı gibi geçici problemler görülebilir. Böyle durumlarda da doktorunuz gerekli ilaçları verecektir.

Epidural Doğum Yapanların Yorumları

 1. Ben epidural normal doğum yaptım. Sonrasında hiçbir şekilde ağrım ve sancım olmadı. Epidural anestezi acı duyulmasına engel olur. Eğer yeterli dozda verilmediyse o zaman acı hissedilebilir. Bir arkadaşıma epidural sezaryen uygulanmıştı. Epidural anestezinin etkisi olmamış ve arkadaşım her şeyi anbean hissetmiş. Hemen genel anestezi yaparak uyutmuşlar.
 2. Ben de epidural normal doğum yaptım. Elbette biraz sancı oluyor ancak çok hafif. Zaten epidural işleminin uygulanabilmesi için önce rahim ağzının açılması gerekiyor. Sıfır sancı diyemeyiz, yine hissediliyor. Fakat epidural doğum gibisi yok, çok rahat.
 3. Ben de epidural ile normal doğum yapanlardanım. Tüm anne adaylarına öneriyorum. Anestezi sancıyı tamamen yok etmiyor ama büyük ölçüde azaltıyor. Ikınabilmeniz için sancı hissetmeniz lazım.
 4. Epidural sezaryen olmuştum, öyle kolaydı ki. Oğlum şu an 1 aylık. 3 gün içerisinde kendimi toparlamıştım. Ağrı kesici dahi almamıştım.
 5. Ben epidural sezaryen oldum. Her şey yalnızca 20 dakika sürdü. Tarihini doktorumla önceden planlamıştık, hazırlığımı yapıp gitmiştim. Doğumdan sonra sütüm hemen gelmeye başladı. Çabucak ayağa kalktım, yatak istirahati yapmaya ihtiyaç duymadım. Ertesi gün hayatıma kaldığım yerden devam ettim. Merdiven de inip-çıkıyordum. Fakat ilk 1 hafta başımda ve boynumda şiddetli bir ağrı oldu. İğne yaptırarak kurtuldum. İlk gün destekle yürüyebiliyordum. Hareketleriniz kısıtlanıyor tabii, eğilip doğrulurken zorlanıyorsunuz. Birinin size eşlik etmesi gerekiyor. İlk gün ağrınız olur.
 6. Ben epidural doğum yaptım yani prenses doğum. Neredeyse hiçbir şey hissetmediğimi söyleyebilirim. Hamileliğimin 34. haftasında suyum azaldığı için bebeğimi almak durumunda kaldılar. Ameliyata girerken doğum sancım yoktu. Belimden iğne yapılarak kateter taktılar. Sonra ayaklarımda uyuşukluk hissettim, ağrı-sancı olmadı. Çocuğu çektikleri zaman biraz sarsıldım, o kadar. Ağrınız olduğunda belinize yerleştirilen kateterden ağrı kesici veriliyor.
 7. Ben de ilk doğumumda epidural normal doğum yaptım, çok rahat bir doğumdu. Biraz sancım oldu, rahim ağzının açıklığı artınca belimden iğne yaptılar. Ikınmalarımı hissedeyim diye son dozu vermediler. Ben rahattım, zaten doktorum da doğumun çok başarılı geçtiğini söyledi.
 8. Normal doğum yapmaktan korkuyordum ve bu sebeple epidural sezaryeni tercih ettim. Bebeğim 4 ay önce dünyaya geldi. Ne kadar isabetli bir tercih yapmışım diyorum. En ufak bir sıkıntım olmadı, hemen oldu bitti.
 9. Epidural normal doğum yapmıştım. Epidural doğumun ne zaman yapılacağı büyük önem arz ediyor. Bende rahim ağzı 7 cm açıldıktan sonra yapıldı. Yani geç kalındı ve bundan dolayı ben çok sancı çektim. Ama doğum yaparken sancım olmadı. Belimden başlayıp ayak parmaklarıma yayılan bir sıcaklık hissettim. Ardından karıncalanma başladı. %100 hissizlik olmuyor. Bebeğin çıkışı, dikişler vs. hissediliyor fakat acımıyor. Normal doğum yapacaksanız kesinlikle epidurali tercih edin. Ben tekrar doğum yapacak olsam hiç düşünmeden yine epidural yaptırırım.
 10. Epidural sezaryen olmamın üzerinden takriben 5 ay geçti. Bir zararı olur mu, sonra yan etkisini görür müyüm diye endişeleniyordum. Ancak korkulacak bir şey yokmuş. Gayet memnun kaldım, çok güzel bir yöntemmiş. Bebeğinizi rahminizden alırken size gösteriyorlar. Hem dikiş sırasında da hafif uyutuluyorsunuz. Narkoz aldıktan sonra kendinize gelmeniz biraz zaman alır ya hani; epiduralde öyle olmuyor. Odanızda bebeğinizi doya doya görebiliyorsunuz.
 11. 14 Mayıs itibariyle epidural sezaryen olmuş biri olarak deneyimlerimden bahsetmek istiyorum. Gönül rahatlığıyla seçiminizi epiduralden yana kullanabilirsiniz. Tek şart bunu yapacak anestezi uzmanının profesyonel olması ve sizin ona tam güvenmeniz.

Epidural Anestezinin Yan Etkileri Epidural Doğumun Bilinmeyen Zararları Tıklayınız

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT