Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2021-12-26 17:24:18 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:23

Epilatör nedir? Epilasyon aleti kullanırken dikkat edilmesi gereken püf noktaları neler?

Google News

Vücudumuzdaki istenmeyen tüylerden kurtulmak için tasarlanmış alete epilatör yani epilasyon cihazı denir. Piyasada çeşitli markalarda epilatörler mevcuttur, elektrikle, pille veya şarj ile çalışırlar.

Epilatör nedir? Epilasyon aleti kullanırken dikkat edilmesi gereken püf noktaları neler?

Epilatör; vücuttaki tüyleri almak için kullanılan bir alettir. Epilatör yani epilasyon aleti sayesinde tüyleri pratik bir şekilde alabilirsiniz.

EPİLATÖR NASIL KULLANILIR?

 1. Epilatörü bir elinizle 90 derecelik açı ile tutmalı ve fazla baskı uygulamadan vücudunuzda istenmeyen tüylerin üzerinde gezdirmelisiniz. Bir elinizle cihazı tutarken, diğer elinizle tüyleri alacağınız cildi hafifçe gerdirmeniz epilasyon aletini daha kolay hareket ettirmenizi sağlayacaktır.
 2. Epilatör ile tüyleri alırken cildi gerdirmek çok önemlidir. Çünkü bu sayede hem tüylerinizi almak kolaylaşacak hem de cihaza cildinizi kaptırmamış olacaksınız.
 3. Epilatör cihazı ile tüylerinizi alırken cihazı çok hızlı hareket ettirmeniz tüylerin kırılmasına ve ciltte batıklara sebep olacaktır. Dolayısıyla cihazı yavaş şekilde kullanmalısınız.
 4. Bazı markaların epilatörlerinde hız ayarı seçenekleri mevcuttur. Bu seçeneklerden en düşüğü seçmeniz iyi olacaktır. Zamanla acıya alıştıktıkça hız ayarını artırıp, cihazı daha hızlı kullanmaya başlayabilirsiniz.
 5. Epilatörü tüylerin tersi yönünde tutup yukarı doğru gezdirerek almanız iyi olacaktır. Aksi taktirde tüyleriniz kırılır ve bu durumda cildinizde batıklar oluşabilir.
 6. Epilatör, bir nevi çoklu cımbızdır ve bu cımbızların tüyleri yakalama ve hızla çekme özelliği çok iyi olduğu için tüyleri kökünden alırlar. Fakat bunu yaparken aceleci olmamalısınız. Eğer jilet kullanıyor gibi epilatörü aşağı yukarı hızla hareket ettirirseniz, bu durumda tüyleri kökünden alamazsınız ve tüyler kırılır. Kırılan bu tüyler ise birkaç günde uzar.
 7. Epilatörü gündüz değil de akşam kullanmanız iyi olabilir. Çünkü epilatör kullanımını özellikle hassas ciltlerde kızarılıklığa yol açar. Epilatörü akşam kullandığınızda, gece boyunca ciltteki kızarıklık iyileşir ve sabaha bir şey kalmaz.

Epilatör nedir? Epilasyon aleti kullanırken dikkat edilmesi gereken püf noktaları neler?

EPİLATÖR HANGİ BÖLGELERDE KULLANMAK İÇİN UYGUN?

Epilatör, tüm vücutta kullanılabilen bir tüy alma cihazıdır. Bu yüzden de vücudun her yerine uygun olarak tasarlanmış özel başlıkları bulunmaktadır.Bu başlık aparatları ile kol, koltuk altı, üst bacak ve alt bacak, yüz veya bikini gibi hassas bölgelerdeki tüyleri dahi epilatörle kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Epilatör nedir? Epilasyon aleti kullanırken dikkat edilmesi gereken püf noktaları neler?

EPİLATÖR İLE ALINAN TÜYLER KAÇ GÜN SONRA ÇIKAR?

Epilatör ile alınan tüyler kökten alındığı için tüylerin yeniden çıkması 3 haftadan daha uzun sürmektedir.

EPİLATÖR ACIYA NEDEN OLUR MU?

Bu konuda genel bir şey söylemek doğru değildir çünkü herkesin dayanabildiği acı farklıdır. Dolayısıyla örneğin jiletten epilatöre geçen kişiler epilatör kullandığında çok daha fazla acı hissederken, ağdadan epilatöre geçen kişiler daha az acı hissedebilir.

EPİLASYON ALETİ (EPİLATÖRLER) NASIL ÇALIŞIR?

Epilasyon aletinin başlığında çok sayıda ufak plakalar bulunmaktadır ve bu plakalar tam bir cımbız gibi tüyleri kökünden alma prensibiyle çalışmaktadır. Marka ve modele göre değişiklik gösteren plaka, diğer adıyla cımbız sayısı 20,40,60 ve hatta 72 bile olabilir. 20 plaka bulunan epilatörler en yavaş çalışanlarıdır ve bu epilatörler ile tüy almak çok daha uzun sürmektedir.

Epilatör nedir? Epilasyon aleti kullanırken dikkat edilmesi gereken püf noktaları neler?

ACISIZ EPİLATÖR KULLANMANIN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

 1. Epilatör kullanırken acı çekiyorsanız eczanelerde satılan epilatör öncesi için tasarlanmış krem veya spreyler alıp kullanabilirsiniz. 
 2. Acıyı önlemek için epilatörü duştan sonra kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü duşta sıcak su sayesinde ciltteki gözenekler açılır ve açılan gözeneklerden tüylerin alınması çok daha kolay ve acısız olur.
 3. Epilatör kullanmadan cilde peeling yapmanız iyi olur. Peeling sayesinde cilt yumuşacağından epilatör ile tüyleri alırken işiniz daha kolay olacak ve batık riski de azalacaktır.
 4. Epilasyon yapacağınız cilt mutlaka sağlıklı olmalıdır; yara ve kabuk gibi cilt sorunları varsa epilasyon aletini kullanmaktan kaçınmalısınız. Buna rağmen epilatörü kullanırsanız cildiniz daha çok tahriş olur, çok daha fazla acı hissedersiniz.
 5. Üstte bahsettiğimiz gerekli şartlar tamam olduğunda tüyleri almak istediğiniz bölgeyi ıslak ise kurutmalısınız. Eğer banyo sonrası yapacaksanız cildinizi kurutmanız ve sonrasında epilasyon yapmanız iyi olacaktır.
 6. Epilasyon yaparken bulunduğunuz mekanın sıcaklığı da önemlidir. Mekan ne çok soğuk ne de çok sıcak, normal oda sıcaklığında olmalıdır. Aksi taktirde tüyler gerilir ve bu durumda epilatör tüyleri kırar.
 7. Epilasyon uygulaması için tüylerin belli uzunlukta olması önemlidir. Bu yüzden çok kısa tüyler biraz uzadıktan sonra epilatör ile alınmalıdır.

En Beğenilen Önerilen Epilasyon Aletleri Ve Fiyatları Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.