Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Epilepsi Sara Hastalığı Nedir Çeşitleri Neler Nöbeti Krizi Nasıl Olur?

Mavikadin>Sağlık>Epilepsi Sara Hastalığı Nedir Çeşitleri Neler Nöbeti Krizi Nasıl Olur?

Beynin elektrik aktivitesinde meydana gelen bozulmaya Epilepsi denir. Epilepsi halk dilinde “Sara hastalığı” olarak da bilinir. Sara hastalığının diğer adı

Epilepsi Sara Hastalığı Nedir Çeşitleri Neler Nöbeti Krizi Nasıl Olur?

Beynin elektrik aktivitesinde meydana gelen bozulmaya Epilepsi denir. Epilepsi halk dilinde “Sara hastalığı” olarak da bilinir. Sara hastalığının diğer adı Epilepsidir. Beynin bazı noktalarında meydana gelen elektrik deşarjındaki artış veya bozulmalar epilepsi krizlerine, bir diğer deyişle sara nöbetlerine yol açar.

Epilepsi, beyin aktivitesinin anormal hale geldiği bazen bilinç kaybına da neden olabilen sara krizlerinin yaşandığı merkezi sinir sistemi hastalığıdır, nörolojik bir bozukluktur. Epilepsi krizi çeşitli belirtilere neden olur, bu belirtiler ile uykuda bile karşılaşılabilir.

Epilepsi Belirtileri (Epilepsi Nöbeti Krizi Belirtileri) Nelerdir?

 1. Bayılma
 2. Ağızdan köpük gelmesi veya kusma
 3. Kol ve bacaklarda kasılma
 4. İdrar kaçırma
 5. Kontrol edilemeyen kol ve bacak hareketleri
 6. İstemsiz titreme
 7. Gözlerin bir yöne doğru sabit bakması
 8. Kişinin tüm vücudunda ya da vücudunun bir kısmında kasılma ve titreme
 9. Şuur kaybı, bayılma, aniden yere yığılma
 10. Nefes darlığı, nefes kesilmesi
 11. Nöbet sırasında dişlerin birbirine kenetlenmesi, dilini ısırma
 12. Baygınlık geçtikten sonra bir süre uyuklama ve şaşkınlık hali olması
 13. Tırnaklarda, dudaklarda ve vücudun çeşitli kısımlarında morarma
 14. Nöbet sonrası korku ve endişe, ağlama krizlerinin yaşanması, bilinçsizce odalarda dolaşılması, 15-20 dakika kadar geçmişin hatırlanamaması, bilinç bulanıklığı yaşanması
 15. Bayılmadan sadece sabit bir yöne bakıp sorulan sorulara cevap verememe
 16. Baş-omuz-eller ve/ veya tüm vücutta sıçrama türü istemsiz hareketler.

Epilepsi Neden Olur?

 1. Genetik (Anne babanızda veya üst kuşaklarda epilepsi hastalığı varsa maalesef bu hastalık için siz de adaysınız)
 2. Hamilelik ve doğum sırasında veya hemen sonrasında gelişen beyin hasarları, Doğuştan beyin yapısında oluşan bozukluklar
 3. Beyin tümörü
 4. Doğum esnasında bebeğin oksijensiz kalması
 5. Menenjit, AIDS ve viral ensefalit gibi bulaşıcı hastalıklar
 6. Kafa, beyin travması geçirme
 7. Beynin damarsal hastalıkları
 8. Felç geçirme
 9. Sinir sistemi enfeksiyonları

Epilepsi Nasıl Teşhis Edilir?

 1. Epilepsinin tanısında kullanılan en temel araştırma yöntemi elektroensefalografi (EEG)'dir. Epilepsi hastalığı EEG yöntemi ile teşhis edilebilir. EEG kafa derisi üzerine yerleştirilen elektrotlar aracılığıyla beynin elektriksel aktivitesini kaydeden bir yöntemdir. Bu yöntem beynin değişik bölgelerinde zaman zaman ortaya çıkan elektriksel bozukluğu gösterir. Epilepsi teşhisinde kullanılan diğer yöntemler şunlardır;
 2. Manyetik rezonans görüntüleme(MRG)
 3. Bilgisayarlı beyin tomografisi (BBT)
 4. Kan tetkikleri

Epilepsi Nasıl Tedavi Edilir? Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) Doktoru Seher Naz Yeni Anlatıyor

Epilepsi tedavisi ilaçlarla yapılır. Epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçlarla epilepsi nöbetleri %50-80 oranında kontrol altına alınabilir. Bir kere nöbetler kontrol altına alındığında, en az iki yıl ilaçlar düzenli olarak kullanılır. Bu sürenin ucu ise belirsizdir. Kimi zaman 2-4 yıl sonra ilaçlar kesilebilse de bazen ömür boyu tedavi gerekebilir.

Hastaların bir kısmında nöbetler ilaç tedavisiyle durdurulamaz; yani tedaviye dirençlidir. Bu hastaların bir kısmında epilepsi için ameliyat söz konusu olabilir. Bu yöntemin esası, epilepsi nöbetlerine neden olan “epileptojen “ bölgenin sınırlarının belirlenmesi ve bu bölgenin ameliyatla çıkarılmasıdır. Epilepsi cerrahisi gelişmiş epilepsi merkezlerinde uygulanır.

Epilepsi cerrahisinin uygulanamadığı ya da uygulanıp başarısız olduğu tedaviye dirençli epilepsi hastalarında vagal sinir stimulasyonu (VNS-pil olarak bilinmektedir) pahalı ancak kısmen etkili bir yöntemdir.

Epilepsi Çeşitleri Nelerdir?

Epilepsinin çeşitleri var mı?: Evet vardır. Temelde epilepsi basit ve komplike diye ikiye ayrılır. Basit demek nöbet esnasında bireyin bilincinin açık olduğu, nöbetinin farkında olduğu nöbettir. Komplike ise bilincin kapalı olduğu nöbetlerdir.

Epilepsi Öldürür mü, Epilepsi Hastaları Ne Kadar Yaşar?

Epilepsi hastaları ilaçlarını düzenli kullandıkları müddetçe normal sağlıklı insanlar kadar yaşayabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken husus; nöbet anında hastanın düşerek kendine zarar vermesini engellemektir. Nöbetin başlaması anında hasta tutularak yere yan olarak yatırılır, tükrüğünün nefes borusuna kaçmaması ve nöbetin bitimine kadar hastanın dış etkenlerden zarar görmemesi sağlanır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'ndan Epilepsi İçin Bitkisel Tedavi Kürü

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu epilepsi hastaları için kekik çayı ve karabaş otu çayı öneriyor.

Sabah uygulanacak epilepsi kürü malzemeleri:

 1. 1 su bardağı klorsuz su (klorsuz su yoksa marketten aldığınız pet şişe suyu da kullanabilirsiniz)
 2. 1 tatlı kaşığı tepeleme yaban kekiği

Hazırlanışı ve kullanımı: Kaynamakta olan 1 su bardağı klorsuz suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kekik otu atın ve ağzı kapalı olarak kısık ateşte 5 dakika kaynatın. 5 dakika sonra ocaktan alıp süzün ve ılımaya bırakın. Hazırlamış olduğunuz epilepsi kürünü sabah kahvaltısından 2 sat sonra hergün günde 1 su bardağı ılık olarak içiniz. Epilepsi kürünüzü her defasında taze olarak hazırlayıp tüketiniz.

Akşam uygulanacak epilepsi kürü malzemeleri:

 1. 1 su bardağı klorsuz su (klorsuz su yoksa marketten aldığınız pet şişe suyu da kullanabilirsiniz)
 2. 6 başak karabaş otu

Hazırlanışı ve kullanımı: Kaynamakta olan 1 su bardağı klorsuz suyun içerisine 6 başak karabaş otu atın ve ağzı kapalı olarak kısık ateşte 7 dakika kaynatın. 7 dakika sonra ocaktan alıp süzün ve ılımaya bırakın. Hazırlamış olduğunuz epilepsiye karşı karabaş çayını akşam yemeklerinden 2 saat sonra ılık olarak 1 su bardağı içiniz.

Karabaş çayını içtikten sonra, yarım saat su dışında hiçbir şey tüketmeyiniz.

Epilepsiye karşı karabaş kürü 1 gün uygulanıp 1 gün ara verilecek ve bu şekilde ilk 10 günlük kür tamamlanacak. 10 günlük kürden sonra 1 hafta ara verin. 1 hafta sonrasında ikinci 10 günlük küre yine aynı şekilde 1 su bardağı içerek gün aşırı olarak devam edin. Not: Kekik ve karabaş otu çayı eş zamanlı olarak uygulanacak. Her gün günde 1 defa kekik çayı, gün aşırı olarak ta karabaş çayı içilecek.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun epilepsiye karşı önermiş olduğu kür ilaç yerine geçmemektedir sadece tedaviye yardımcıdır.

Dr. Feridun Kunak Epilepsi İçin Doğal Tedavi Kürü

Malzemeler

 1. 1 tatlı kaşığı Melisa
 2. 1 su bardağı su

Yapılışı: 1 su bardağı kaynar suya 1 tatlı kaşığı Melisa bitkisi atıp bu çayı için.


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...