21 Haziran 2021, Pazartesi 12:30

Ereksiyon Bozukluğu Nedir Nasıl Tedavi Edilir Nasıl Geçer

Ereksiyon Bozukluğu Nedir Nasıl Tedavi Edilir Nasıl Geçer

Erektil disfonksiyon ( ED), erkek cinsel işlev bozukluğu olarak adlandırılır. Erkeğin ereksiyon alamaması, penisin sertlik düzeyine ulaşmama ve ereksiyon gücünün cinsel ilişki için yeterli olmama durumudur. Bu durum ereksiyonu sürdüremeyen erkeğin cinsel ilişkiye girmesini engellemektedir. Genellikle 40 yaşından sonraki erkeklerde, kronik hastalıklar nedeniyle ağır ilaç kullanan erkeklerde veya gün içerisinde çok stres yapan kişilerde görülür. Erektil disfonksiyon bozukluğu, erkeklerde birçok psikolojik etkenlere neden olur. Kişi kendine olan güvenin kaybeder, özgüven eksikliği oluşur. Erektil disfonksiyon geçici veya kalıcı nedenlere bağlı olarak doktorun uygulayacağı tedavi yöntemler ile düzeltilebilir. Erektil disfonksiyon bozukluğu yaşayan kişiler Üroloji bölümünden randevu almalıdır.

Erektil Disfonksiyon (ED) Nedenleri Nelerdir?

Erektil disfonksiyon bazı erkeklerde fiziksel veya ruhsal koşullardan kaynaklanırken, bazı erkeklerde ise genetik olarak da ortaya çıkabilir. Bazı nedenleri şunlardır;

Alkol, uyuşturucu ve sigara tüketmek dolaşım sistemine zarar verir. Bu dolaşım bozukluğu da erektil disfonksiyona neden olur.

Penis toplardamarlarının ereksiyon halinde iken penise yeteri kadar kan toplayamaması veya atardamarlarda darlaşma meydana gelmesiyle ereksiyon esnasında penise çok az kan gitmesi  durumunda erektil disfonksiyon bozukluğu ortaya çıkabilir.

Depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar neden olabilir.

Hormonel dengesizlikler veya düşük testesteon seviyeleri (hipogonadizm) neden olabilir. Testosteron hormonu penisin sertleşmesinde önemli rol oynar.

Hipertansiyona (yüksek tansiyon) bağlı olarak ortaya çıkan dengesiz durumlar neden olabilir.

Kullanılan belirli reçeteli ilaçların, antidepresanların, ağrı kesici ilaçların ve yüksek tansiyon ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkabilir.

2 tip diyabet ( genelde 40 yaşını geçmiş kişilerde görülür) erektil disfonksiyona neden olabilir.

Parkinson, MS, ve böbrek hastalarında erektil disfonksiyon görülebilir.

Gün içerisnde kişinin gerek iş hayatında gerekse özel hayatında fazla stres, kaygı bozukluğu, depresif durumları veya kronik uyku bozuklukları erektil disfonksiyon bozukluğuna neden olabilir.

Cinsel ilişki konusunda kendini gergin hissetmek veya daha önceden kötü bir deneyim yaşamak erektik disfonksiyona yol açabilir.

Cinsel ilişkide eşinizin vücudunuz veya performansınız hakkında olumsuz tepki verdiğini düşünmek erektil disfonksiyon bozukluğuna sebep olabilir.

Peyronie hastalığı (penisin çarpılması veya eğriliği) veya priapizm (penisin iltihabı) erektik disfonksiyon bozukluğuna neden olabilir.

Egzersiz eksikliği, obezite veya metobolik rahatsızlıkları olan kişilerde görülür.

Böbrek yetmezliği ve diyaliz olmak üzere birçok kronik hastalığı olan kişilerde görülebilir.

Hiperkolesterolemi ( kolesterol yüksekliği) neden olabilir.

Beyin ve omurilik yaralanmaları sonucunda veya prostat ve mesane ameliyatının komplikasyonu olarak erektil disfonksiyon bozukluğu ortaya çıkabilir.

Vasküler anomaliler, damar bozuklukları erektil disfonksiyona sebep olabilir.

Erektil Disfonksiyon ( ED) Nasıl Teşhis Edilir?

Erektil disfonksiyonun önlenmesi veya tedavisi için doğru tanı ve teşhis koyulması çok önemlidir. Üroloji doktoru öncelikle, hastanın tıbbi geçmişi hakkında detaylı bilgi edinir. Hastanın tıbbi geçmişinde medikal sorunlar, kronik hastalıklar, sinirsel problemler, fiziksel veya psikolojik faktörler hakkında detaylı bilgi öğrenilir.

Tıbbi geçmişini öğrendikten sonra hastanın cinsel hayatıyla ilgili bilgi edinilir. Bu rahatsızlığın ne zaman başladığı, sabah ve akşamları ereksiyon durumu ve yaşadığı cinsel ilişki ile alakalı hastadan gerekli bilgiler öğrenilir. Detaylı bir şekilde genital bölgeye nörolojik muayene yapılır. Doktorun doğru teşhis edebilmesi açısından hasta erektik disfonksiyon esnasında iken genital bölgesinin fiziksel muayenesi yapılır. Bunların yanında üroloji doktorunuz birtakım tetkikler ister. Laboratuvar testlerine başvurulur, hastaya idrar ve kan tahlili yapılır. Karaciğer fonksiyon testleri, Tam kan sayımı, testosteron seviyesinin ölçümüne bakılır.

Erektil disfonksiyonu bozukluğuna doğru tanı koymak için hastanın psikolojik değerledirilmesi yapılır. Eğer bu rahatsızlığın altında yatan nedenleri psikolojik faktörlerden kaynaklanıyor ise psikoterapi ile tedavi sürecine geçilir. Bu süreçte hastanın cinsel performansı, eşiyle ilişkisi, cinsel ilişki esnasında kullandığı teknikler hakkında detaylı bilgi alınır.

Erektil Disfonksiyon Tedavisi

Erektil disfonksiyon bozukluğu çeşitli tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilir. Öncelikle hastanın tıbbi geçmişi öğrenilir ve bu rahatsızlığın altında yatan nedeni belirlenerek tedavi yöntemi uygulanır. Detaylı ürolojik tarama sonucunda fiziksel belirtiler yok ise psikoterapi uzmanı veya cinsel terapi desteği ile tedavi edilir. Tedavi de en önemli kısım hastanın kendi problemini farkına varması ve bu problemin tedavi olması için istekli olması, rızası gerekmektedir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT