Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Erik gaz yapar mı? Emziren annelerde ve bebeklerde gaz sancısına yol açar mı?

Mavikadin>Sağlık>Erik gaz yapar mı? Emziren annelerde ve bebeklerde gaz sancısına yol açar mı?

Gaz sancısı, bağırsaklarımızda gaz birikmesi yaşam kalitemizi düşüren, bizleri oldukça rahatsız eden bir sağlık sorunu. Bağırsaklarda gaz oluşumunun bir nedeni de gaz yapan yiyecekler tüketmekten geçiyor. Peki yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapan meyvelerden mi? Uzmanlar eriğin zararları ve faydaları hakkında neler diyor? İşte ayrıntılar…

fotoğraf:freepik
fotoğraf:freepik

Kırmızı, mor, yeşil… çeşit çeşit renklerde ve lezzette erikler yaz aylarında tezgahlarda yerini alıyor, görenlerin iştahını kabartıyor. Erik yalnızca görüntüsü hoş bir meyve değil sağlık için de çok faydalı. Yüksek antioksidan içeriği ile bağışıklığı güçlendiriyor, kanserle savaşıyor, yorgunluğa iyi geliyor. Bu kadar faydalı bir meyvenin maalesef bir takım yan etkileri de söz konusu. Eriğin ne gibi zararları var, gaz yapıyor mu? Buyurun devam edelim:

ERİK GAZ SANCISI YAPAR MI?

Bağırsaklarda gaz birikmesi ve şişkinlik bebekler dahil her yaşta görülebilen bir problem. Yenilen bazı meyveler de gaz problemi yapabiliyor. Peki erik gaz yapan meyvelerden mi? Prof. Dr. Ayhan Kuzu, kolonrektum adlı web sitesinde eriğin sindirim sistemi üzerine etkileriyle ilgili şu ifadelerde bulundu: “ Erik aşırı gaz üreten yiyecekler arasında yer alıyor. Sorbitol, erik, armut, elma ve şeftali gibi meyvelerde doğal olarak bulunan bir madde. Sorbitol aynı zamanda yapay tatlandırıcı olarak yemeklerde, sakız ve şekerlerde bulunuyor. Erik, sorbitol içeriği ile gaz yapan meyvelerden sayılıyor.”

Eriğin gaz yapmasının bir diğer nedeni de yüksek lif içermesidir. Lifli gıdalar aslında sağlık için çok faydalıdır, bağırsak sağlığını korur, kolon kanserini önlerler. Ancak lifli gıdaların çok miktarda, aşırıya kaçacak şekilde tüketilmesi ishal, gaz sancısı gibi sorunlara neden olabiliyor. Çok fazla yeşil erik yemek, gün boyunca lif alımınızı artırıyor. Yüksek lifli gıdalar ise hem çözünür hem de çözünmez lif temin etmenizi sağlıyor. Yeşil erik gibi taze meyveler, daha yüksek miktarda çözünür lif içeriyor. Bu tip lif, bağırsaklarınızdaki fazla suyu çekiyor ve fermente ederek yavaş hareket eden bir jel oluşturuyor. Oregon Eyalet Üniversitesi Linus Pauling Enstitüsün'de yer alan makalede, kolonunuzda meydana gelen fermantasyon sırasında doğal olarak gaz üretildiğini açıklıyor. Bu sebeple çok miktarda erik yemek gaz sancısı yapabiliyor.

CNBC'de yer alan haberde Harvard Tıp Fakültesi’nde görevli Gastroenterolog Dr. Jacqueline Wolf taze ve kuru erik başta olmak üzere elma, karpuz, üzüm, şeftali, olgun muz, greyfurt ve kuru üzüm gibi fruktoz açısından zengin meyvelerin şişkinlik, gaz ve mide ağrısı gibi problemlere yol açabileceğine dikkat çekiyor. Erik gibi gaz yapan yiyecekler fruktoz, laktoz, rafinozve sorbitol gibi belirli şeker türlerini içeriyorlar. Yiyeceklerdeki bu elementlerin midede sindirilmesi çok güçtür. Bakterilerin bu elementleri parçaladığı bağırsaklarınıza doğru yol alırlar. Bunun nihai sonucu olarak bağırsaklarda gaz sorunu ortaya çıkmakta.

YEŞİL ERİK BEBEĞE GAZ YAPAR MI?

Yeşil erik bebeklerde de gaz sancısına yol açabiliyor. Emziren annelerin erik tüketimi de sorbitolün süt yoluyla bebeğe geçmesine ve bebekte gaz sancısına sebep olabiliyor.

Erik gaz yapar mı? Emziren annelerde ve bebeklerde gaz sancısına yol açar mı?

ERİĞİN ZARARLARI VE FAYDALARI NELERDİR?

Diyetisyen Hilal Konak erik yemeninin sağlığa zararları ve faydaları hakkında şöyle bahsediyor:

Fazla Erik Tüketiminin Zararları:

 • Taze yahut kuru eriğin fazla miktarda yenmesi ishale yol açabiliyor.
 • Fazla erik yenilmesi bağırsaklarda gaz problemi yapabiliyor.
 • Erik yüksek miktarda asit içeriği ile çok fazla tüketilmesi halinde midedeki asit dengesini bozabiliyor.
 • Özellikle kuru erik tüketilirken porsiyon miktarına dikkat edilmelidir. Bir öğünde 3 adet kuru ve 10 adet taze erikten fazlası tüketilmemeli. Aksi taktirde kilo alımına neden olabiliyor.
 • Fazla erik tüketimi bağırsaklarda gaz problemine neden olabilir.
 • İdrar yolunda sağlık sorunu yaşayanlar erik tüketimlerini diyetisyene danışmalıdır.

Erik Yemenin Sağlığa Faydaları

 • Vücuttaki stres oranını azaltıyor.
 • Bağışıklığı güçlendirip hastalıklarla savaşıyor.
 • Yorgunluğa iyi geliyor.
 • Sindirimi kolaylaştırıyor.
 • Vücuttaki kanın temiz bir şekilde dolaşımını sağlıyor.
 • Kemikleri güçlendirip kemik erimesini önlüyor.
 • Antioksidan açısından zengin içeriği ile hücreleri koruyor.
 • Bir porsiyon erik tüketimi günlük C vitamini ihtiyacının % 10 unu karşılıyor.
 • Kan şekerini dengelemeye yardımcı oluyor.
 • Kronik akciğer hastalıklarına ve öksürüğe iyi geliyor.
 • Astım hastalığını önlüyor.
 • Özellikle siyah kuru erik demir eksikliğini önlemeye yardımcı oluyor.
 • Yapılan araştırmalara göre akciğer kanseri için vücutta oluşabilecek kanser hücrelerini temizliyor.
 • Düzenli olarak erik tüketen kişilerde görme bozukluğu riskinin çok daha azaldığı gözlemlenmiştir.

Kaynak : Mavi Kadın, kolonrektum.com, hilalkonak.com.tr, lpi.oregonstate.edu, CNBC
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...