02 Aralık 2020, Çarşamba 21:50

Erikli Tatil Yerleri Nereler Eriklide Nerede Denize Girilir

Erikli Tatil Yerleri Nereler Eriklide Nerede Denize Girilir

Erikliye Nasıl Gidilir Erikli Pansiyon Fiyatları Nasıldır?

Erikli, yaz tatillerinde en çok tercih edilen gözde yerlerden biridir. Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı olan Erikli, Saros körfezinde bulunmaktadır. Erikli beldesi her yaz mevsiminde, tatil için civardaki şehirlerden gelen misafirlere ev sahipliği yapmaktadır. Dâima temiz olmasıyla dikkat çeken Erikli sahilleri, bu özelliğini Saroz körfezine borçludur. Çünkü rüzgar hep aynı yönden esmemekte, sürekli değişmektedir. Böylece denizin lodos ile getirdikleri, poyraz ile gitmektedir. Bu döngü sayesinde Erikli sahilleri hiç kirlenmemektedir.

Erikli Hangi Şehirdedir ve Nasıl Gidilir?

Erikli, Edirne şehrinin bir beldesidir. Erikli'ye kişisel aracınızla ulaşabileceğiniz gibi, toplu taşıma araçlarını da kullanabilirsiniz. Önce kendi şehrinizdeki otogardan bir otobüse binerek, Keşan’a gelebilir, ardından toplu taşıma imkânlarıyla Erikli’ye ulaşım sağlayabilirsiniz. Hemen hemen tüm otobüs firmaları, bu bölgelere otobüs seferi düzenlemektedir.

Erikli'ye İstanbul'dan şahsî aracınızla ulaşmayı planlıyorsanız, katetmeniz gereken mesafe 240 kilometredir. İstanbul'dan Erikli'ye araba ile yaklaşık 3 – 3.5 saatte varılabilmektedir. Erikli, Edirne'nin Keşan ilçesinde olduğu için, neredeyse bütün Ege ve Marmara illerinden bu bölgeye kolayca gelebilmek mümkündür.

Otomobil ile gelenler, Keşan tabelasını görene dek E84 karayolunu takip etmelidirler. Şehirler arası otobüslerin güzergâhı da Keşan otogarından geçmektedir. Keşan ile Erikli arasındaki uzaklık 30 kilometre olup, Keşan ilçesinden minibüse binilerek Erikli'ye ulaşılabilir.

Erikli’de Otel Ve Konaklama Fiyatları Ne Kadardır?

Erikli Pansiyon ücretleri yaklaşık olarak 150 TL aralığındadır. Erikli Butik hotel gecelik fiyatlarının ise 250 TL civarında olduğu bilinmektedir. Çadır kamp yerlerinde çadır kiralamak istiyorsanız, ortalama 80 TL'ye yakın bir ödeme yapmanız gerekecektir. Erikli'deki işletmeler, kendi çadırını kurmak isteyenlerden 50 TL hizmet bedeli talep etmektedir.

Erikli’de Denize Girilecek Yerler Nelerdir?

Erikli beldesinde tatil yapan kişiler, yürüyüş mesafesinde bulunan yazlıkların önündeki ortalama 2,5-3 km uzunluğa sahip kumsalda güneşlenebilir ve denize girebilirler.

Nitekim otomobili olanlar, başka bölgelere gidebilirler.

Öte yandan dilerseniz Danışment Orman Kampı ile deniz ve orman uyumunun keyfini çıkarabilirsiniz. Danışment Orman Kamp'ı, özel bir işletmedir ve burada wc, duş ve restaurant mevcuttur. Danışment Orman Kamp'ı'na araba ile giriş yapmak ücrete tâbîdir. Uzaklık ise ortalama 7 kilometredir.

Mecidiye sahilinin geniş ve uzun kumsalı da, tatilcilerin uğrak noktalarından biridir.

Mecidiye sahilinden devam ederek İtalyan Koyu'na ulaşılabilir. Bu küçük ve şirin mekan, akvaryuma benzeyen çok özel deniziyle, görenlerin beğenisini kazanmaktadır. Mecidiye Köyü, buraya gelenlere duş, wc ve şezlong gibi hizmetler de sunmaktadır. Erikli beldesinde tatil yapanların, muhakkak İtalyan Koyu'nda denize girmeleri de önerilir.

İtalyan Koyu geçilerek Uzun Kum'a varılabilir. İsminden de belli olduğu üzere bu alanın kumsalı, son derece uzun ve geniştir. Bu bölgede de Mecidiye Köyü'nün wc, şezlong ve duş hizmetleri vardır. Tıpkı İtalyan Koyu gibi Uzun Kum da, Erikli beldesinde denize girmek isteyenler için kesinlikle tavsiye edilir.

Erikli’de Nereye Gidilir?

DANIŞMENT TABİAT PARKI

Danışment Tabiat Parkı, Erikli'de gezilebilecek en güzel mekanlardan biridir. Deniz kenarında yer alan bu bölgenin tüm çevresini yeşillikler kuşatmıştır. Doğanın nâdide güzelliklerinden biri olan Danışment Tabiat Parkı'nın berrak ve tertemiz bir denizi vardır. Bazı kısımlarında deniz kestanesi olduğu için, deniz ayakkabısıyla girmeniz tavsiye edilir.

İbrice Gizli Koy

İbrice Gizli Koy, içerisinde ufak bir sahil barındırmaktadır. Muhteşem manzarasıyla dikkat çeken İbrice Gizli Koy'un denizi, dalış yapmaya elverişlidir. Dalış yapanlar, mercanlarla ve akvaryum balıklarıyla karşılaşmaktadır. Ancak deniz kestaneleri konusunda dikkatli olunmalıdır.

TUZLA GÖLÜ

Tuzla Gölü'nün konumu Erikli'ye yakındır. Geçmiş zamanlarda deniz ile bağlantılıyken, meydana gelen doğal âfetler sonucunda bu bağlantısı kesilmiştir. Hobi olarak balıkçılık yapan vatandaşlar, Tuzla Gölü'nü tercih etmektedir.

Erikli’ye Uzaklık Kaç Km’dir?

  1. Edirne Erikli arası 150 km dir.
  2. Tekirdağ Erikli arası 120 kmdir.
  3. İstanbul Erikli arası 250 km dir.
  4. Bursa Erikli arası 510 km dir.
  5. Çanakkale Erikli arası karadan 776 km dir.
  6. Ankara Erikli arası 720 km dir.
  7. İzmir Erikli arası 850 km dir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT