21 Haziran 2021, Pazartesi 13:11

Eritem Nedir Nedenleri Belirtileri Ve Tedavisi

Eritem Nedir Nedenleri Belirtileri Ve Tedavisi

Eritem olarak da bilinen Eritema Multiforme nadir görülen cilt hastalıklarındandır. İlaçlara ve enfeksiyonlara karşı aşırı duyarlılık reaksiyonu sonucu ortaya çıkar. İlk olarak sadece kızarıklıkla belirti gösteren bu hastalık birkaç gün içinde eklem ağrısı, halsizlik, titreme veya ateş gibi belirtiler de meydana gelir. Nedeni bilinmemekle beraber, alerjik reaksiyondan kaynaklanan iltihaplı deri hastalığıdır.

Eritema Multiforme Nedir?

Eritema multiforme bulaşıcı bir hastalık olmayan nadir görülen ve her yaşta görüldüğü gibi genellikle çocukları ve 20-40 yaş arası yetişkinleri etkileyen bir hastalıktır. Eritema multiforme vücudun her yerinde görülebilen genellikle el, kol diz ve ayaklarda görülen, simetrik yapıda kırmızı renkli halkalar şeklinde oluşan döküntüler gözlemlenir. Ellerde ve ayaklarda başlayan bu hastalık tüm vücuda yayılabilir. Hafif vakalarda el, kol ve bacaklar üzerinde görülen yaralar kısa süre içinde kendi kendine geçerek iyileşir ancak tekrar çıkabilir. Ağır vakalarda ağız, göz ve cinsel organların da etkilenerek hayatı tehdit edecek düzeye gelebilir. Bu nedenle eritema multifome belirtileri olan hasta, mutlaka doktora görünmelidir. Eritema multiforme, cildiye bölümünden uzman bir dermatolog tarafından muayene edilmelidir.

Eritema Multiforme Nedenleri Nelerdir?

Eritema multiforme hastalığı, belirtilerine ve nedenlerine göre farklılık gösterir. Daha hafif vakalarda hastalık birkaç gün içinde veya birkaç hafta içerisinde kendi kendine geçer. Ağır vakarda eritema multiforme hastalığında ise ilaç tedavisi gerekir.

Eritema Multiforme Nedenleri, henüz tam manasıyla ortaya çıkarılamamıştır. Ancak bazı bilinen nedenleri şunlardır;

 • Bazı ilaçların örneğin penisilin, sulfa gibi antibakteriyel ilaçların komplikasyonu sonucu eritema multiforme hastalığı oluşabilir.  
 • Havale tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar eritema multiforme hastalığına neden olabilir.
 • Kızamık ve tetanoz gibi aşılar eritema multiforme hastalığının oluşumunda etkilidir.
 • Kollojen doku hastalıkları ve hastanın radyoterapi (ışın tedavisi) görmesi sonucunda bazı hastalarda eritema multiformeye neden olabilir.
 • Viral ve bakteriyel hastalıklarda, uçuk veya streptokok enfeksiyonu (boğazda ve bademcikte görülen bir enfeksiyon)  eritema multiforme hastalığına zemin hazırlayabilir.  
 • Hamilelikte eritema multiforme çok nadir olarak görülmektedir. Hormon seviyesinde oluşan değişiklerden dolayı bazı hamileler eritema multiforme yaşayabilir.

Eritema Multiforme Belirtileri Nelerdir?

Eritema multiformenin belirtileri vücudun bölgesine veya şiddetine göre değişiklik göstermektedir. Genellikle el ve ayaklarda görülen eritema multiforme hastalığı, bazı durumlarda cinsel organ, göz ve dudak gibi vücudun tüm bölgelerine yayılır.

Eritema multiforme bazı belirtileri şu şekildedir:

 • Deri döküntüsü
 • Kabuklarla kaplı şişmiş dudaklar
 • Yüksek ateş
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • İsilik
 • Kaşıntı ve yanma
 • Ağız yaraları
 • Genital bölgede yaralar
 • Uçuk
 • Eklem ve kaslarda ağrı
 • Baş ağrısı
 • Gözlerde kızarıklık, yanma, kaşıntı, ağrı ve görme problemleri

Eritema Multiforme Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Eritema multiforme hastalığında doktor yapacağı fizik muayene ile tanı koyar. Doktorunuz boğaz kültürü, kan testi, cilt biyopsisi veya röntgen isteyebilir. Nadir görülen stevens johnson sendromu yani cildi, cinsel organları ve gözleri etkileyen ciddi bir hastalığın gelişip gelişmediğini anlamak için biyopsi incelemesi yapar. Bunun sonucunda doktor uygun tedavi yöntemi uygular.

Eritema Multiforme Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Eritema multiforme hastalığının tedavisi öncelikle hastalığın şiddetine ve hastanın sağlık duruma bağlı olarak doktor tarafından belirlenmelidir.  Ancak şunu da belirtelim mi bu hastalığın kesin nedeni her zaman tanımlanmayabilir. Hafif seyreden Eritema multiforme vakalarının birçoğu kendiliğinden zamanla iyileşirken bazı vakalarda ise hastalığın şiddetlenerek tüm vücuda yayılması gözlemlenebilir. Eğer ilaçların komplikasyonu sonucu eritema multiforme oluştuysa, bu ilaçları kesebilir. Eritem multiforme tedavisinde yapılan tetkiler sonucunda eğer şiddetli bir vaka ise reçeteli ilaçlar verilebilir, hastanın bakımı hastanede gerçekleşebilir veya evde yatak istirahati verilir. Enfeksiyonu önlemek için sağlıklı beslenme programı ve egzersiz verilebilir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için birtakım bitkisel takviyeler verebilir. Adaçayı, civanperçemi, melisa vs gibi bitkisrl çözümler önerebilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT