17 Ekim 2021, Pazar 05:51

Erkeklerde ve Kadınlarda Sol Memede Yanma Sızlama ve Ağrı Neden Olur

Erkeklerde ve Kadınlarda Sol Memede Yanma Sızlama ve Ağrı Neden Olur

Erkeklerde ve kadınlarda memede ağrı, yanma ve sızlama hissi birçok nedenden kaynaklanabilir. Memenin sızlaması, yanması yahut ağrıması kalp krizi gibi ciddi durumlardan, hormonlarda değişikliğe kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Sol memede şiddetli ağrı, yanma ve sızlama yaşayan kişilerin muhakkak Genel Cerrahi doktoruna başvurmaları gerekir.

Sol Memede Yanma ve Sızlama Hamilelik Belirtisi Midir?

Hamilelikte, hormonların değişmesiyle birlikte göğüslerde hassasiyet, ağrı ve sızlama ortaya çıkabilir. Ancak her kadında göğüs ağrısının ve yanma hissinin olması hamilelik belirtisi değildir. Göğüs ağrısı değişen hormonlarla birlikte regl döneminin yahut belli hastalıkların habercisi olabilir. Göğsünde ağrı, yanma, sızlama hissi olan kadın, gebelik testi yaptırarak hamile olup olmadığını anlayabilir.

Sol Ve Sol Mememde Yanma, Sızlama ve Ağrı Neden Olur?

Erkeklerde ve kadınlarda sol memede ağrı, yanma ve sızlama olması kimi zaman zararsız bir durum olabilir. Ancak kimi zaman da birçok hastalığın habercisi olabilir. Göğüste ağrı yanma ve sızlama hissi, hormonal değişikliklerden, kalp ve akciğer hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir.

Kalp Krizi

Kalp krizi belirtileri arasında göğüs ağrısı bulunur. Kalp krizi, memede ağrı, yanma, sızlamayla birlikte göğüste uyuşma, sıkışma ve baskıya neden olabilir.

Meme Kanseri

Meme kanseri erkeklere nazaran kadınlarda daha çok görülmektedir. Meme kanserinde memede yahut koltuk altındaki tümörler büyür. Tümörlerin büyümesiyle birlikte memede ağrı, sızı ve acıya neden olabilir.

Hormonal Değişimler

Bazı kadınlarda adet (regl) dönemlerinden önce, adet döneminden sonra hormonal değişimden kaynaklı sağ ve sol memede ağrı, sızı hissedebilir. Aynı zamanda menopoz ve gebelik döneminde de yine memede ağrı, yanma hissi olabilir.

Paget Hastalığı

Paget hastalığı memede ağrıya ve yanma hissine yol açabilir. Paget hastalığı meme başı ve meme başı etrafında ortaya çıkmakla birlikte meme kanseriyle ilişkilendirilen bir hastalıktır. Sağ ve sol memede yanma, kaşıntı ve meme ucunda pullanma bu paget hstalığının belirtilerindendir.

Meme Kistleri

Meme kistleri, cildin altında yumru şeklinde ortaya çıkar ve genelde zararsızdır. Meme kistleri de sağ ve sol memede ağrıya, yanmaya neden olabilir.

Şeker Hastalığı

Şeker hastalığı olanların da sağ ve sol memesinde ağrı ve yanma hissi olabilir. Genelde 40 yaşın üzerinde tip 2 diyabet hastalığı olanlarında sağ ve sol memesinde yanma, ağrı görülebilir.

Nöropati

Nöropati hastalığı, sinirlerde hasar oluşmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Nöropati hastalığı; diyabet, kemoterapi gibi bazı hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Nöropati, memede yanma ve ağrıya yol açabilir.

Kostokondrit

Sağ ve sol meme ucunun, göğüs kemiklerinin etrafında bulunan kıkırdak bölgesinin iltihaplanmasına kostokondrit denir. Kostokondrit de sol memede ağrıyla birlikte yanma hissine sebep olabilir.

Kas Gerginliği

Göğüs egzerszilerini ağırlık kaldırarak yapmak, hem erkeklerde hem de kadınlarda sol ve sağ memede ağrıya neden olabilir. Göğüs kaslarına baskı uygulanması yahut göğüse alınan darbe de memelerde keskin ağrı ve yanmaya yol açabilir.

İnflamatuvar Meme Kanseri

İnflamatuvar meme kanseri, lenf damarlarının kanser hücrelerini tıkamasıyla birlikte memelerde şişlik oluşmasına yol açar. İnflamatuvar meme kanseri, memenin hassaslaşıp şişmesine neden olan kanser türüdür. İnflamatuvar meme kanserinde memelerde hassaslık ve şişmeyle birlikte memelerde yanma ve kızarıklığa da neden olabilir.

Meme İltihabı

Memelerde oluşan enfeksiyon ve iltihaplanam da sol memede yanma ve ağrı hissine yol açabilir.

Kuru Cilt

Kuru cilde sahip olan erkek ve kadınlarda, sol memede yanma ve ağrı görülmektedir. Cilt kuru olduğundan dolayı, memede ağrı ve yanma hissi olabilir. Kuru cilde sahip olup memede yanma ve ağrı şikayeti olanlar meme ucunu zeytinyağı ve nemlendirici kremlerle nemlendirebilir.

Yukarıda yazılan nedenler dışında bazen karaciğer ve kalp hastalıkları, boyun, omuz, sırtın zedelenmesi ve kullanılan anti-depresan ilaçlar da sol memenin ağrısına yol açmaktadır. Kişi uzun süreden beri memede ağrı, sızı ve yanma şikayeti yaşıyor ise beklemeden Genel Cerrahi doktoruna gidilmelidir.

Memede Yanma, Sızlama Ve Ağrı Hissi Nasıl Geçer?

Sağ ve sol memede ağrı ve yanma durumunun nedenleri ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Bu sebeple ilk olarak Genel Cerrahi doktoruna görünmeli ve altta yatan nedene bağlı tedavi olunmalıdır. Sol memede ağrı ve yanma ciddi bir sorunun nedeni değilse evde birkaç yöntem uygulayarak memede yanma hissi geçirilebilir.

Sıcak Kompres

Temiz bir bezi, tülbent sıcak suya (kaynar olmasın) batırarak ıslanmasını sağlayın. Ve bu sıcak bezi ağrıyan memenizin üzerinde koyup kaldırarak 15 dakika boyunca kompres uygulayın. Yahut sıcak su torbası da kullanabilirsiniz. Sıcak kompres meme ağrısı için en etkili yöntemlerden biri olmakla birlikte memedeki kan akışını hızlandırarak ağrı ve yanmayı dindirecektir.

Soğuk Kompres

Buzdolabından çıkardığınız buz küpünü bir beze yahut havluya sararak ağrıyan memenizin üzerine kompres uygulayabilirsiniz. Buzu uzun süre göğsünüzün üzerinde tutmayın. Buzu belli saniye aralıklarla ağrıyan memenin üzerine koyup kaldırın.

Hint Yağı

Hint yağı da göğüsteki kan dolaşımını hızlandırmada etkili olmakla birlikte, memede ağrı ve yanma hissine biçare olmaktadır. Bunun için 1 yemek kaşığı hint yağını 2 yemek kaşığı zeytinyağıyla karıştırarak, ağrıyan memenizin üzerine masaj yaparak sürebilirsiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT