10 Ağustos 2022, Çarşamba 02:22

Erkekte Ve Kadında Makattan, Anüsten, Dışkıdan Kan Gelmesi Ve Tedavisi

Erkekte Ve Kadında Makattan, Anüsten, Dışkıdan Kan Gelmesi Ve Tedavisi

Büyük abdestten kan gelmesi, makat çatlağından bağırsak kanserine kadar pek çok nedenden kaynaklanabilen ve sık görülen sağlık sorunlarındandır.

Büyük abdestten, makattan, anüsten, dışkıdan kan gelmesi, makat çatlağından bağırsak kanserine kadar pek çok nedenden kaynaklanabilen ve sık görülen sağlık sorunlarındandır. Dr. Michael Kessler bize dışkıdan kan gelmesinin nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında şu bilgileri verdi:

Hemoroid

Büyük abdestten kan gelmesinin sık karşılaşılan nedeni, iç hemoridlerdir. İç hemoroid, anüsün iç bölgesinde bulunan şişmiş bir kan damarı olup, büyük abdest bozarken ağrıya ve kanamaya yol açabilir.

Kabızlık

Kabızlık, kakanın sert ve kuru olmasına yol açar, bunun sonucunda da anüs çevresi zarar görüp, büyük abdestten kan gelmesi sorunu yaşanabilir. Kabızlık ayrıca anal fissür, hemoroid ve bazı bağırsak tıkanıklığı türleriyle karşılaşma olasılığını da artırır.

Anal fissür(Makat çatlağı)

Anal fissür, anal kanal içinde yani büyük abdest yapılan yerde, makatta oluşan çatlaktır. Makat çatlağı da büyük abdestten kan gelmesinin en sık karşılaşılan nedenleri arasında yer alır.

Gıda zehirlenmesi

Kanlı ishal, büyük abdestten kan gelmesi, bazen E. coli veya norovirüs gibi gıda kaynaklı hastalığın sonucu olarak ortaya çıkar.

Kolit

Kolonun iltihaplanmasına kolit denir. Çeşitli hastalıklar ve sağlık sorunları kolite neden olabilir, ancak kolitin en sık karşılaşılan nedeni iltihaplı bağırsak hastalıklarının bazı türleridir. Kolit de kakadan kan gelmesine yol açabilir.

Anjiyodisplazi (Yapısal damar bozukluğu)

Anjiyodisplazi, kan damarlarının anormal derecede kırılgan olabileceği ve kanamaya meyilli olabileceği bir durumdur. Şayet makat çevreniz bu sorundan muzdaripse büyük abdestiniz kanlı bir şekilde gelebilir.

Bağırsak veya kolon tıkanıklığı

Bağırsaklarda veya kolonda tıkanıklık varsa, bu durum da makat çevresinde tahriş ve iltihaplanmaya bazen de kanamalara neden olabilir.

Peptik Ülser

Peptik ülser, yemek borusunun, midenin veya ince bağırsağın iç yüzeyinde aşınma, delik ve yara olarak ortaya çıkan sağlık sorunudur. Bu hastalık genellikle H. pylori enfeksiyonundan yahut bazı ilaçların uzun süre kullanılması yüzünden, yan etki olarak meydana gelir.Peptik ülser de büyük abdestte kana yol açan rahatsızlıklardandır.

Polip veya kanser

Kalın bağırsağın iç yüzeyini döşeyen tabakanın bağırsak içine doğru çıkıntı yapacak şekilde büyümesine polip denir. Polipler zamanla kansere dönüşebilir. Polipler de büyük abdestte kan gelmesinin sorumlularındandır.

Divertikül

Kalınbağırsakların çeperinde yıllar içinde oluşan küçük baloncuklara divertikül denir. Bu baloncuklar normalde zararsız olmakla birlikte bazen enfekte olarak veya iltihaplanarak büyük abdestten kan gelmesine neden olabilirler.

Büyük abdestten, dışkıdan kan gelmesinin diğer nedenleri

 1. Mide veya bağırsak iltihabı 
 2. İrratbl bağırsak sendromu
 3. Makat bölgesine darbe alınması
 4. Crohn hastalığı 
 5. Bağırsak iskemisi 
 6. Yiyecek alerjisi
 7. Bazı ilaçların yan etkisi
 8. İnce bağırsak tümörü

Büyük abdestte kan gelmesinin nedenini tespit etmek için hangi testler yapılır?

 1. Gaitada Gizli Kan Testi 
 2. Dijital rektal muayene (PRM) 
 3. Anoskopi veya Proktoskopi 
 4. Sigmoidoskopi 
 5. Özofagogastroduodenoskopi (EGD) 
 6. Kolonoskopi

Büyük abdestte kan nasıl geçer?

Büyük abdestinizde kan geliyorsa ilk yapmanız gereken bir Genel Cerrahi doktoruna başvurmak olmalıdır. Doktor kolonoskopi ve gaita testi ile bu durumun neden kaynaklandığını tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

İlaç Tedavisi

Büyük abdestten kan gelmesinin nedeni, enfeksiyon, peptik ülser veya kolit ise, doktorunuz size antibiyotik veya anti-inflamatuar ilaç reçete edecektir.

Ameliyat

Büyük abdestten kan gelmesine yol açan neden bazen ameliyat gerektirebilir. Bağırsak kanseriniz varsa, tümörü çıkarmak, polipli veya hemoroid vakalarını tedavi etmek, bağırsak tıkanıklığını gidermek veya ilerlemiş ülseri yahut özofagus yırtığını onarmak için doktorunuz ameliyat olmanızı uygun bulabilir.

Oturma banyosu

Makatta kanamanın en sık karşılaşılan nedeni iç hemoroidler ve makatta çatlaklardır. Oturma banyosu yapmak makatı rahatlatıp kanamayı engelleyebilir.

Doğru beslenin

Kızarmış ve baharatlı yiyecekler, yetersiz sıvı alımı da makatta kanamayı tetikleyebileceğinden, sebze ve meyve ağırlıklı beslenerek, günde 8-10 bardak su içerek, beslenme kaynaklı büyük abdestte kan görülmesini engelleyebilirsiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

51 Yorum

 1. handan

  ben de 3 hafta boyu bel arisi var ve sabah Karin ariysila buyuk abdesle kan geliyor bende miyde intahbi da var ne yapm gerikyor

 2. Laylaa

  Hocam 23 yaşındayım kadınım normalde kabızlık şişkinlik şikayetim vardı bu 1 aya yakın büyük abdestimi yaparken zorlanıyorum yumurta aki gibi akıntı ve akintiyla kan geliyor ve tam yapmamisiim hissi var nedir ve ne yapmaliyim kaşıntı da var

 3. Hasan

  Hocam ben lavaboya gittim büyük abdestimi yaparken 2 damla kan geldi bu nedir lütfen biseyler söyleyin bi yardımcı olabilormisiniz

 4. Misafir

  Hocam buyuk tuvaletimi yaparken zorlıyorum ve akıntı oluyo hergün duş almama rağmen makat bölgesinde koku oluyo doktora gittim procto-glyvenol isimlu kremi verdi kullandim ama o akıntı ve koku devam etmekde bu beni is yerinde cok zorluyo bana nasi bi tedavi uygulamam gerektigi hakkinda bilgi verirseniz cok sevinirim

 5. Misafir


  Büyük tuvaletimi yaparken kan geliyo ve ağrıyo neyapmam gerekiyo acaba cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

 6. Olcay

  Son üç gündür büyük aptesti mi yaparken bardak da su bosalircasina kan geliyor buna nasıl bir engel olabilirim ne yapmak gerekiyor büyük aptest yapmaya terettüt ediyorum artık halsizlik yorgunluk ve kalpte sıkışma benzeri vakalar oluyor bununla bir ilgisi olma ihtimali varmı

 7. Emrullah

  Büyük tuvaletimi yaparken kan geliyo ve ağrıyo neyapmam gerekiyo acaba cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

 8. Nihat

  Hocam 6yil once kalin barsak ameliyati oldum son iki yildir buyuk abdese cikdigimda cok kan akintisi oluyo hastaneye gitim bi kirem verdi okadar kan akintisi olu yorki onuda kulanamiyorum

  Vereceyiniz bilgiler icin simdiden
  Cok tesekur ederim

 9. Muhterem

  Büyük abdesti bozarken damlalar halinde kan akıntısı oluyor acaba sebebi nedir ilginiz için teşekkürler

 10. Misafir

  Beden yemizligi yaparken kan geldi ne yapmaliyim

 
 
KAPAT