13 Ağustos 2022, Cumartesi 09:01

Erken gebelik testi ne zaman ve nasıl yapılır? Ne zaman doğru sonuç verir?

Erken gebelik testi ne zaman ve nasıl yapılır? Ne zaman doğru sonuç verir?

Hamile olup olmadığınızı merak ediyorsanız ve adet (regl) gecikmesi gibi durumlarla karşı karşıya kaldıysanız erken gebelik testi yapabilirsiniz. Peki “Erken gebelik testi nedir?”, “Erken gebelik testi ne zaman ve nasıl yapılır?” Erken gebelik testi hemen sonuç verir mi?” İşte erken gebelik testi hakkında merak edilen detaylar…

Cinsel ilişki sonrası hamilelik riski taşıyan kadınlar, hamilelik durumlarını öğrenmek için çeşitli testlere başvurur. Hastane, sağlık ocağı ya da tıp merkezlerinde kan vererek hamilelik durumu öğrenildiği gibi, erken gebelik ihtimallerine hızlı bir şekilde cevap veren test kitleri sayesinde de kolayca öğrenilebilir. Bu kitlerden biri de son dönemde oldukça popüler olan erken gebelik testidir. Hamileliği erkenden tespit etmeye yarayan bu yöntem sayesinde, cinsel ilişkiden ortalama 8-10 gün sonra sonucu öğrenebilirsiniz. Peki erken gebelik testi nasıl yapılır? Sizler için hazırladığımız içeriğimizde erken gebelik testine dair merak edilen detaylara yer verdik.

ERKEN GEBELİK TESTİ NEDİR?

Evde yapılan hamilelik testlerinin çeşitlerinden biri olan erken gebelik testi, hamile olup olmadığınızı tespit etme konusunda size yardımcı olur. Hamilelik riski taşıyan kadınlar tarafından kullanılan bu test, diğer gebelik testlerinde de olduğu gibi vücuttaki HcG hormonunun derecesini ölçer. Hamilelik söz konusu ise bu değer 5-10 Mı / ml arasında bir seviyededir. Erken gebelik testi, birçok gebelik testine göre erken sonuç verir. Ancak diğer gebelik testlerinden farklı olarak muhakkak adet (regl) dönemlerinden önce yapılmalıdır.

ERKEN GEBELİK TESTİ NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

Olası hamilelik durumlarında erken gebelik testinin, regl döneminden en erken bir hafta önce yapılması gerekir. Aynı zamanda hamile olduğunu düşünen kadınlar, cinsel ilişkiden bir hafta sonra da yapabilir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Nilgün Turhan evde gebelik testi hakkında şu bilgileri verdi:

“Adetin geciktiği ilk günde eczaneden tedarik edilebilen testler ile gerçekleştirilen gebelik testleridir. Bu testler HPT olarak tanımlanmaktadır ve idrarda hCG olarak adlandırılan gebelik hormonunu tespit etmektedir. Bekleme süresi testin türüne göre değişse de ortalama 10 dakikadır.

Gebelik oluşumu varsa test çubuğundaki kimyasal bir madde gebelik hormonu ile etkileşime geçerek renk değiştirmektedir. Evde uygulanan testlerin güvenilirliği günümüzde her ne kadar nitelikli olsa da pozitif sonuçla karşılaşan anne adaylarının mutlaka kliniklerde uzman kontrolünde de test yaptırmaları ve gebelik oluşumu varsa gebelik takibine başlanmalıdır.”

ERKEN GEBELİK TESTİ NASIL YAPILIR?

Erken hamilelik testi eczanelerden satın alınabilir. Testi uygulamadan önce ilk olarak kullanma talimatını gözden geçirmeli ve testi uygulamadan 1-2 önce bol sıvı tüketmelisiniz. Erken gebelik testi şöyle yapılır:

 • İdrarınızdan az miktarda plastik bir bardağa alın.
 • Erken gebelik testinin üzerindeki belirtilen kısma idrarınızı damlatın.
 • Ardından testin cevap vermesi için bir müddet bekleyin.
 • Testin kullanma kılavuzunda belirtilen süre kadar bekledikten sonra, testin üzerinde çizgiler belirecek.
 • Testin üzerinde tek çizgi görüyorsanız, bunun anlamı negatiftir. Yani hamile olmadığınız anlamını taşır.
 • Şayet çift çizgi görüyorsanız bunun anlamı ise pozitiftir. Yani gebe olduğunuz anlamına gelir.

Bir hatırlatma yapmakta da fayda var; test sonucunda iki çizgi görüyorsanız ancak silik görüyorsanız bu da yine hamile olduğunuz anlamına gelebilir. Test sonucunda hiç çizgi görmüyorsanız, testi yanlış uyguladığınız anlamına gelir. Ancak sonuç her ne çıkarsa çıksın, hamilelik durumunuzu netleştirmek adına bir sağlık merkezinde ya da hastanede kan testi yaptırarak kesin sonucu öğrenmeye özen gösterin.

Hamile olup olmadığını merak edenler kadınların, erken gebelik testi hakkında en merak ettiği 7 soru ve cevabı için buyurun devam edelim:

1) HANGİ DURUMLARDA HATALI POZİTİF SONUÇ ALINIR?

Hamile olunmadığı halde, yapılan erken gebelik testi sonucunun poitif çıkmasına neden olan durumlar şöyle:

 • Ektopik fgebelik (dış gebelik),
 • Kimyasal gebelik,
 • Düşük,
 • Kürtaj gibi durumlarda idrar testleri çift çizgi yani pozitif gösterebilir.

2) ERKEN GEBELİK TESTİ NEGATİF ÇIKIP HAMİLE OLAN VAR MI?

Hamile olunduğu halde, yapılan erken gebelik testi sonucunun negatif çıkmasına neden olan durumlar şöyle:

 • İdrarınızdaki Hcg hormonu yükselmeden test yaparsanız erken gebelik testi sonucunuz negatif göterir.
 • Adet (regl) gününden önce uyguladığınız test soncu negatif olsa bile hamilelik ihtimaliniz bulunmaya devam edebilir. Bu nedenle uzmanlar adet gününden 7 gün sonra testin tekrarlanmasını tavsiye ediyorlar.

3) ADETE 7 GÜN KALA GEBELİK TESTİ ÇIKAR MI?

Adet döneminizden bir hafta sonra idrar testi yaptırabilirsiniz. Kandaki gebelik testleri ise en erken 8- 10 gün içerisinde sonuç verir. 

4) ERKEN GEBELİK TESTİ DOĞRU SONUÇ VERİR Mİ?

Erken gebelik testinin %99 oranında doğru sonuç verdiği biliniyor. Erken gebelik testi hamile olup olmadığını merak eden anneler için en hızlı ve doğru öğrenme yöntemleri arasında.

5) ERKEN GEBELİK TESTİ NE ZAMAN YAPILIR SABAH MI AKŞAM MI?

Erken gebelik testinin sabah aç karnına, ilk idrar ile yapılması tavsiye edilir.

6) İKİ HAFTALIK GEBELİK İDRARDA ÇIKAR MI?

2 haftalık hamilelik idrar testinde çıkar mı sorusu da yine hamile olup olmadığını merak eden kadınların en merak ettiği sorular arasında. Evet, idrar testinde gebelik sonucu çıkabilir. Tabii net sonuç almak için kan testi yaptırılması gerekir. 

7) ERKEN HAMİLELİK TESTİ KAÇ TL?

Piyasada pek çok markaya ait erken gebelik testleri bulunuyor. Bu markalar arasında en çok tercih edilen 5 erken gebelik testi markası ve fiyatları şöyle:

 • Comfort Days Erken Gebelik Testi fiyatı: 10,20 TL.
 • Clear Pink Early Gebelik Testi - Erken Gebelik Testi fiyatı: 19,24 TL
 • Predictor Predıctor Express Hızlı Sonuç Gebelik Testi fiyatı: 23,10 TL.
 • Freely Erken Gebelik Testi fiyatı: 11,40 TL.
 • OMEGA PHARMA Predictor Early Erken Gebelik Testi fiyatı: 29,95 TL.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT