20 Ağustos 2019, Salı 21:12

Esansiyel Tremor Bitkisel Tedavi Esansiyel Tremor Geçer mi

Esansiyel Tremor Bitkisel Tedavi Esansiyel Tremor Geçer mi

Esansiyel tremor, vücudun belirli kısımlarında, genellikle kafada ve ellerde, sallanma veya titremeye sebep olabilen nörolojik bir rahatsızlıktır.
Esansiyel Tremor Neden Olur?

Esansiyel tremorun kesin nedeni bilinmemektir. Araştırmalar esansiyel tremor sorunu yaşayan insanların beyinlerinde, kas hareketlerini kontrol eden kısmın düzgün çalışmadığını göstermektedir. Uzmanlar esansiyel tremor sağlık sorununun genetik olduğunu düşünüyorlar. Anne babanızda veya üst kuşaklarda esansiyel tremor varsa sizin de bu hastalığa yakalanma ihtimaliniz %50’dir.

Esansiyel tremorun diğer sebepleri arasında alkol eksikliği, hipertiroidizm, feokromositoma, (sempatoadrenal sistem tümörü) , aşırı kafein tüketimi, bazı ilaçların tüketimi, sigara içmek ve Wilson hastalığı, Parkinson hastalığı, doku sertleşmesi, egzersiz sonrası yorgunluk, aşırı duygusal sıkıntı, beyim tümörü, bazı reçeteli haplar, metabolik anormallikler ve alkol kullanımı yer alır.

Esansiyel Tremor Belirtileri

 1. Ellerin ve parmakların ritmik olarak sallanması. Sallantı; eller, kollar, kafa veya seste yaygındır.
 2. Küçük objeleri tutmakta veya kullanmakta zorluk çekme. (örn. kalem tutmakta zorlanma)
 3. Stres, kafein ve bazı ilaçlar tremoru daha şiddetli hale getirebilir
 4. Dinlenince esansiyel tremor belirtilerinin azalması
 5. Denge problemleri (nadir durumlarda)
 6. Ses titremesi

Esansiyel Tremor Tedavisi

 1. Beta önleyiciler. Beta önleyiciler denilen ilaçlar en etkili tedavidir. Normalde yüksek kan basıncını tedavi etmede kullanılır, bazı insanlarda propranolol (Inderal) gibi beta önleyiciler tremoru dindirir. Eğer astımınız veya belirli kalp problemleriniz varsa beta önleyiciler iyi bir seçenek olmayabilir. Yan etkileri yorgunluk, baş dönmesi veya kalp rahatsızlığı içerebilir.
 2. Anti-felç ilaçları. Primidon (Mysoline) gibi epilepsi ilaçları, beta önleyicilere tepki vermeyen insanlarda etkili olabilir. Gabapentin (Gralise, Neurontin) ve topiramat (Topamax, Qudexy XR) içeren, reçeteyle verilen diğer ilaçlar. Kısa sürede geçen uyuşukluk ve mide bulantısı içeren yan etkiler.
 3. OnabotulinumtoxinA (Botoks) enjeksiyonları. Botoks enjeksiyonları, özellikle kafa ve ses tremoru gibi tremorun bazı türlerini tedavi etmede etkili olabilir. Botoks enjeksiyonları, tremorları bir seferde üç aya kadar iyileştirebilir. Fakat el tremorlarını tedavi etmek için botoks kullanıldıysa parmaklarınızda zayıflığa sebep olabilir. Eğer ses tremoru tedavisi için kullanıldıysa kısık sese ve yutkunmada zorluğa sebep olabilir.
 4. Yaşam stili değişimi
 5. Tedavide ilk adım sıklıkla yaşam stili değişimi içerir. Şunları içerebilir:
 6. Kafein içeren içeceklerden ve yiyeceklerden sakınmak
 7. Sigara içmemek
 8. Alkolden uzak durmak
 9. Stresi kontrol etmek
 10. Yorgunluğu azaltmak için yeteri kadar dinlenmek
 11. Ameliyat

Bu sadece diğer tüm tedavi biçimlerinin başarısız olduğu çok ciddi, sakat bırakan durumlarda dikkate alınır. Ameliyat, talamus adı verilen beynin bir bölgesinde operasyon yapmayı (talamotomi) veya elektriksel stimülasyon (derin beyin stimülasyonu) üzerinde çalışmayı içerir. Talamus, hareketin kontrolünde yer alır ve bu bölgeye yapılan ameliyatlar tremorun şiddetini azaltabilir.

Esansiyel Tremor Bitkisel Tedavisi

Valerian Kedi Otu Çayı İçin

Kedi otu, esansiyel tremorun tedavisi için önemli olarak kasları gevşetmek ve gerginliği hafifletmek için yıllarca kullanılmıştır. Ek olarak yatıştırıcı etkisi, bu can sıkıcı sorunu tetikleyebilecek iki önemli faktör stresi rahatlatır ve uykuyu destekler.

 1. Valerian çayını haftada birkaç kez için. Çayı, 1 tatlı kaşığı kuru kediotu kökünü bir bardak sıcak suyda 10 dakika demleyerek hazırlayın. Çayı süzün ve için.

Papatya Çayı

Papatya, rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliklere sahip olan bir bitkidir. Stres ve anksiyeteyi ortadan kaldırmanın yanı sıra sinir sistemini sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda esansiyel tremora neden olabilen kas spazmlarını rahatlatmaya yardımcı olan etkili bir spazm önleyici bitkidir.

 1. Günde 2-3 bardak sarıpapatya çayı için. Çayı hazırlamak için, bir poşet sarıpapatya çayını veya 1 yemek kaşığı sarıpapatya çiçeğini bir bardak sıcak suda 5-10 dakika demleyin. Süzün ve sıcakken için.

Lavanta Çayı

Lavanta esansiyel tremordan kurtulmak için etkili bir doğal çözümdür. Bu bitki, bu sorunu tedavi etmede önemli bir rol oynayan sinir sistemi için çok iyidir. Ayrıca lavanta, insanların bu sorunu tetikleyen endişe ve stresi yenmelerinde yardımcı olur.

 1. Günde birkaç bardak lavanta çayı için. Çayı hazırlamak için, 3 yemek kaşığı taze lavanta çiçeği veya ½ yemek kaşık kurutulmuş lavantayı 2 bardak sıcak suya ekleyin ve yaklaşık 5 dakika demleyin.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT