21 Nisan 2021, Çarşamba 16:59

Et Ezilmesi ve Morarma, Et Ezilmesi Ağrısına Evde Ne İyi Gelir

Et Ezilmesi ve Morarma, Et Ezilmesi Ağrısına Evde Ne İyi Gelir

Et Ezilmesine, Eziğe Ne İyi Gelir Ezik Ağrısı Nasıl Geçer

Bazen elimizi kapının veya pencerenin arasına sıkıştırırız. Yahut kıyafetimizin fermuarını çekerken derimiz arasına sıkışabilir. Bu gibi durumlarda o bölgeye kan toplanır; çok acı duyarız, şişlik ve morarma oluşur. Et ezilmesi olarak adlandırdığımız bu problem son derece rahatsız edicidir. Söz konusu olayda önce şişlik meydana gelmekte, sonra bölge morarmaktadır. Zamanla bu kısım sarıya döner. Şişlik hafifler ve ağrı azalır.Et ezilmesi ağrısı, morarması için eczaneye gidip eczacının önereceği kremleri kullanabilirsiniz yahut aşağıda bildireceğimiz önerileri uygulayabilirsiniz.

Et Ezilmesi Nedir?

Çarpma, düşme veya darbelere bağlı olarak cildimizde şişlik, ağrı ve morarma ortaya çıkar. Fakat bu durumda yara oluşmaz. Et ezilmesi denilen bu sorunun tedavisi için erken müdahalede bulunmak önemlidir. O bölgeye soğuk su kompresi uygulamak faydalı olacaktır. Buna 3 gün devam etmelidir.Bunun için temiz bir bezi soğuk suya sokup, sıkıp, ezilen yere tutabilirsiniz.

Et Ezilmesi Nasıl Geçer?

 1. Ezilen bölgeye çiğ et yerleştirmek ve bir süre böyle tutmak da yararlıdır. Kırmızı eti biraz ısıtarak ezik olan yere kapatabilirsiniz. Bunu yapmadan önce de soğuk kompres uygulanması önerilir.
 2. Buz tedavisi eziklere çok iyi gelir. Soğuğun etkisiyle bölge daha hızlı iyileşir.
 3. Siyah zeytin çekirdeklerini ezip lapa hâline getirin ve ezik bölgeye sarın. Bu da şifa bulmanıza vesile olacaktır.
 4. Balı, zeytinyağını ve unu karıştırarak hamur elde edip ezik yere koyabilirsiniz. Şikâyetlerinizin geçmesine yardım edecektir.
 5. Bir avuç yaprağını güzelce ezin. Bir kahve fincanı kadar toz şeker ekleyin. Karıştırıp ezik olan bölgeye tatbik edin.
 6. Bir demet taze maydanozu iyice kıyın. Zeytinyağından bir kahve fincanı alarak maydanoza ilâve edin. Karıştırın ve ezik olan kısma uygulayın. Temiz bir sargı beziyle örtün.
 7. Bir avuç yeşil mercimeği tavada kavurup dövün. Çiğ yumurta akını da ekleyip karıştırın. Ardından eziğin üstüne sarın.
 8. Yarım litre üzüm sirkesinin içerisine bir miktar ekmek içi ufalayın. Hafif ateşte pişirerek ekmeklerin yumuşamasını sağlayın. Bunu tülbent üzerine serin. Ezilmiş olan bölgeye az zeytinyağı sürün. Bu tülbentle sarın.
 9. 1 demet maydanozu ince ince doğrayın. Bir çorba kaşığı zeytinyağıyla merhem yapıp uygulayın.
 10. Ezdiğiniz 1 avuç siyah üzümü de kullanabilirsiniz.
 11. Ekmek içini yarım litre üzüm sirkesine doğrayın. Ocakta biraz ısıtın. Eziğin üzerine zeytinyağı sürün ve bunu tatbik edin.
 12. Soğuk ve çiğ eti ezilen bölgeye kapatmak da daha çabuk iyileşmesini sağlayacaktır.
 13. 1 tutam maydanozu kıyın. İki su bardağı ispirtoyla karıştırın. Ezik tedavisi için bunu da tercih edebilirsiniz.

Bu yöntemlere rağmen o bölgeyi hareket ettirmekte zorlanıyorsanız ve ağrı hissetmeye devam ediyorsanız daha fazla beklemeden doktora görünmelisiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT