2021-10-06 02:00:17 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:29

Evde 7 farklı yöntem ile laminant parke çizikleri nasıl giderilir

Genellikle evlerin zemininde kullanılan laminant parkeler zamanla çizilir ve rahatsız eder. Parkede oluşan bu çizikleri birkaç yöntemle giderebilir ve parkenizin eskisi gibi güzel durmasını sağlayabilirsiniz.

Evde 7 farklı yöntem ile laminant parke çizikleri nasıl giderilir

Laminent parkeler dayanıklı, şık doğal ve uzun ömürlü olmasıyla hemen hemen tüm mekanlarda tercih edilen bir malzemedir. Fakat bazı durumlarda parkeler yanlış temizlik sonucunda, mobilyalar parke üzerinde sert itilip çekildiğinde veya herhangi bir nedenden dolayı zarar görür. Evin dekorasyonunda önemli bir rolü olan parkeler çizildiğinde hiçte hoş gözükmezler. Yazımızın devamında size çizik parkelerden kurtulmanız için kolay birkaç yöntem bildirdik.

Parkelerdeki Çiziklerden Kurtulmak İçin 5 Farklı Yöntem

Balmumu ile parkedeki çizgilerden kurtulma yöntemi;

Laminant parkedeki çizgileri yok etmek için ilk olarak balmumu kullanabilirsiniz. Öncelikle çiziklerin olduğu zemini güzelce temizleyip kurduktan sonra çizgileri balmumu ile doldurmalısınız. 24 saat boyunca kuruması için beklemeli ve ertesi günü ıslak bir bezle silmelisiniz. Laminant parkenizin üzerinde bulunan çizgilerin yok olacağını gözlemleyebilirsiniz.

Zeytinyağı ile parkedeki çizgilerden kurtulma yöntemi;

Laminant parkedeki küçük çizgileri gidermek için zemini deterjan ve su ile güzelce temizlemelisiniz. Ardından kuru bir bez yardımıyla temizlediğiniz zemini kurulayın. Ardından bir pamuğun üzerine birkaç damla zeytinyağını damlatarak parkedeki çiziklerin üzerine sürebilirsiniz. Zeytinyağını sürdükten sonra pamukla güzelce ovalayın. Yaklaşık 20- 25 dakika sonra çiziklerin kaybolduğunu görebilirsiniz. Şayet çizikler gitmediyse birkaç gün boyunca tekrar edebilirsiniz.

Ütü ile parkedeki çizgilerden kurtulma yöntemi;

Parkede bazı nedenlerden dolayı meydana gelen çizikleri yok etmek için ütü yöntemini deneyebilirsiniz. Parkede oluşan çizilmeleri, delik veya oyukları gidermek için öncelikle parkeyi ıslak bir kağıt havluyla ıslatın. Ardından ütüyü yüksek derece ısıtıp dairesel hareketler yaparak ıslak bölgeye uygulayın. 3 dakika boyunca aralıklara uygulayacağınız buhar uygulaması çizgileri gidermek için yeterli olacaktır. Aynı zamanda parkedeki çöküntülerin üzerine bir süre ütü tuttuğunuzda parke genleşerek çöküntüleri giderecektir.

Buz ile parkedeki çizgilerden kurtulma yöntemi;

Parkenizde oluşan boya kalemi çiziklerini buz ile kolayca giderebilirsiniz. Bunun için çiziklerin üzerine buz dolu plastik bir torba yerleştirin ve parmağınızla baskı uygulayarak boyayı çıkarmaya çalışın. Birkaç dakika içinde basit boya çizgilerinden kurtulabilirsiniz.

Rötüş kalemi ile parkedeki çizgilerden kurtulma yöntemi;

Parkede oluşan çizikleri yok etmek için bir diğer yöntem ise rötüş kalemidir. Eğer parkede ki çizikler zeytinyağı, balmumu veya ütü yöntemiyle geçmediyse son olarak bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Rötüş kalemini yapı malzemesi satan herhangi bir mağazadan alabilirsiniz.

Mavi Kadın