27 Mayıs 2022, Cuma 02:19

Evde Adaçayı Yakmak Faydaları, Adaçayı Nasıl Yakılır?

Evde Adaçayı Yakmak Faydaları, Adaçayı Nasıl Yakılır?

Adaçayı, binlerce yıldır tütsü amaçlı yakılarak kullanılan bitkilerdendir. Adaçayı yakıp tütsü yapmak, binlerce yıl öncesine dayanmaktadır, bunun Yerli Amerikalılar tarafından kutsal bir ritüel olarak uygulandığına inanılmaktadır

Adaçayı, binlerce yıldır tütsü amaçlı yakılarak kullanılan bitkilerdendir. Adaçayı yakıp tütsü yapmak, binlerce yıl öncesine dayanmaktadır, bunun Yerli Amerikalılar tarafından kutsal bir ritüel olarak uygulandığına inanılmaktadır. Neden adaçayı? Çünkü adaçayı antibakteriyel özellikleri sayesinde adaçayı, insanları ruhsal dünyaya bağlamaya yardımcı olan temizleyici bir bitki olarak görülüyordu.

Adaçayı Yakmanın Faydaları

Odayı Mikroplardan Temizler: Adaçayı antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu sayede adaçayı yakılan ortamdaki bakterileri, virüsleri ve mantarları yok etmeye yardımcı olur. Adaçayı hem antimikrobiyal hem de antibakteriyeldir. Beyaz adaçayı (Salvia apiana) da antimikrobiyaldir. Ve her ikisinin de böcekleri uzaklaştırma özelliği vardır.

2007 yılında yapılan çalışmada, bir saat boyunca yanan adaçayının havadaki bakteri seviyesini yüzde 94 oranında azalttığı tespit edildi. Bu etkiler daha sonra 24 saate kadar korunmuştur, 24 saat boyunca adaçayı yakılan bölgedeki bakterilerin üremediği görülmüştür.

Stresi giderir. Adaçayı yanınca yayılan koku kişiyi rahatlatır, gevşetir ve stresle depresyona iyi gelir.

Evler kendimizi en huzurlu, rahat ve güvende hissettiğimiz mekanlardır. Ancak evimiz negatif enerjiyle dolduğunda, bu durum hem psikolojik hem de bedensel sağlığımızı olumsuz etkiler.  Enerjiyi çıplak gözle göremeyiz, ancak evin enerjisi genellikle kendi iç duygusal durumumuzu yansıttığından kesinlikle onu hissedebiliriz. Adaçayı yakmak negatif enerjiyi evinizden almanın en eski ve en etkili yollarından biridir. Bu asırlık gelenek, Amerikan yerlileri arasında çok popülerdir. Adaçayı yakmak ortamdaki negatif enerjiyi yok edip, yerine pozitif enerji bırakır. Adaçayı bedeni, nesneleri ve kötü enerjiyi boşaltmak, daha yeni, daha taze ve daha pozitif enerjilerde karşılanmanıza yardımcı olabilir.

Nazar hakdır. Nazarın deveyi kazana insanı mezara sokabilecek gücü vardır. Adaçayı yakarak nazara karşı tütsü yapabilirsiniz.

Adaçayı yakmak ve bu tütsüden sonra o odada uyumak uyku kalitesini de artırır. Adaçayı yakmak geleneksel olarak uykuyu etkileyebilecek olumsuzluklara karşı korumak için kullanılmıştır. Bazı araştırmalar, adaçayı uykusuzluğu gidermeye yardımcı olabilecek bileşikler içerdiğini bildiriyor .

Evde bulunan negatif enerji aile üyeleri arasında çatışmaya bile yol açabilir. Bu gibi durumları yaşamak kişide daha fazla endişe ve strese neden olur. Böyle bir şeyle karşılaşınca ilk aklınıza gelmesi gereken şey adaçayı yakıp tütsü yapmak olmalıdır. Negatif enerjiyi dağıtmaya, ruh halini iyileştirmeye ve sezgiyi güçlendirmeye ek olarak, adaçayı yakmanın odaklanmayı arttırdığı düşünülmektedir.

Adaçayı yakmak ve bu tütsüye maruz kalmaz halsizliği giderir kişiye yaşam enerjisi verir.

Adaçayı yüksek titreşimli bir bitkidir bu özelliği ile düşük titreşimleri uzaklaştırır, kötü enerjiyi temizler. Geçmişten günümüze kadar tütsü olarak adaçayı bitkisinin yakılması gelenek halini almıştır

Adaçayı Nasıl Yakılır?

Evdeki penceleri kapatın. Adaçayı bir kaba koyup yakın ve evin tüm odalarını, gardırop arkalarını, dolap altlarını, koltuk ve yatak altlarını, duvar dip köşeleri gezip evin tamamını tütsüleyin. 10-15 dk bu şekilde evde dolaşın. Daha sonra tüm pencereleri açıp evi havalandırınız.

Adaçayı ile yaktığınız tütsüyü ayaklarınızın altına, başınızın üzerine ve koltukaltlarınıza tutarak kişisel enerjinizi de temizleyip yenileyebilirsiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT