07 Temmuz 2022, Perşembe 14:32

Evde Badem Sütü Yapımı İçin Diyetisyenlerden 3 Farklı Tarif

Evde Badem Sütü Yapımı İçin Diyetisyenlerden 3 Farklı Tarif

Badem sütü; öğütülmüş badem ve su ile yapılan bir süt çeşididir.

Badem sütü; öğütülmüş badem ve su ile yapılan bir süt çeşididir. Glüten ve laktoz içermeyen badem sütü, birçok kişi tarafından çok sevilir. Badem sütü daha çok inek sütüne alerjisi olanlar, vejetaryen olanlar yahut laktoz intoleransı olanlar tarafından tüketilir. Badem sütü, kalsiyum içeriği bakımından zengin olup, antioksidan kaynağıdır. Yüksek antioksidan özelliği sayesinde bağışıklığı kuvvetlendiren badem sütü evde çok kolay bir şekilde yapılabilir. Evde badem sütü yapmak için gerekli olan malzemeler yalnızca su ve bademdir. Yazımızın devamında üç ayrı diyetisyenden badem sütü tarifi verdik.

Diyetisyen Duygu Kopan’dan Evde Badem Sütü Tarifi

Malzemeler

  • 1 su bardağı taze badem içi (taze iç bademi aktardan yahut büyük marketlerden satın alabilirsiniz)
  • 4 su bardağı su (800ml)

Hazırlanışı

Geniş bir kabın içerisine 1 su bardağı iç bademi boşaltılır. Ardından bademlerin üzerine 2 su bardağı su eklenerek bademlerin ıslanması sağlanır. Bademlerin ıslama işlemi bir gece önceden yapılır. Ertesi gün bademler süzgeçten geçirilerek, bademlerin suyunun süzülmesi sağlanır. Suyu süzülen bademler, mutfak robotu varsa mutfak robotunun içerisine boşaltılır ve üzerine 2 su bardağı su eklenir. Şayet mutfak robotu yoksa, suyu süzülen bademlerin üzerine iki su bardağı su katılır ve yüksek devirli blender’la 2-3 dakika karıştırılır. Badem sütünün kıvamı koyu gelirse içerisine isteğinize göre bir miktar daha su ekleyebilirsiniz. Elde edilen karışım tülbent yardımıyla ayrı bir kabın içerisine süzülür. Badem sütü hazır, afiyet olsun.

Diyetisyen Yeşim Temel Özcan’dan Lezzetli Badem Sütü Tarifi

Malzemeler

  • 1 su bardağı çiğ badem (aktardan yahut marketten temin edebilirsiniz)
  • 5 su bardağı içme suyu
  • Mutfak robotu (rondo) yahut blender

Hazırlanışı

Orta boy bir kabın içerisine 5 su bardağı içe suyu dökülür. Suyun içerisine 1 su bardağı çiğ badem atılır. Bademler suyun içerisinde yaklaşık 12 saat kalarak ıslanmalıdır. Bunun için bademleri geceden ıslatıp ertesi sabah yapmaya başlayabilirsiniz. 12 saat suyun içerisinde kalan bademler, ince bir süzgeç yardımıyla süzülür. Bademler bir kabın içerisine alınır ve üzerine 1 su bardağı su koyularak blender yardımıyla karıştırılır. Eğer evinizde rondo varsa, bademlerle suyu rondodan da geçirebilirsiniz. Bademler iyice ezilip, su ile karışıncaya dek rondodan geçirilir. Bademler iyice ezildikten sonra temiz bir tülbentle başka bir kabın içerisine süzülür. Badem sütü hazır, afiyet olsun.

Diyetisyen Feyza Taşhan’ dan Evde Kolay Badem Sütü Yapımı Tarifi

Malzemeler

  • 1 paket çiğ badem (marketten satın alabilirsiniz)
  • 2 su bardağı su (400ml)

Hazırlanışı

Geniş bir kabın içerisine çiğ bademlerin tamamı koyulur. Çiğ bademlerin üzerini 12-3 parmak geçecek kadar su ilave edilir. 1 gece boyunca bademler suyun içerisinde bekletilir. Ertesi sabah olduğunda bademler yumuşamış olacaktır. Bademlerin dış kabuğu soyulur, kabuğu soyulan badem beyaz renkli olur. Kabuğu soyulan bademler ayrı bir kabın içerisine koyulur. Bademlerin üzerine 2 su bardağı su koyularak blender’dan geçirilir. Bademler yaklaşık 2 dakika boyunca blender’dan geçirilir, temiz bir tülbent yardımıyla ayrı bir kabın içerisine süzülür. Ev yapımı doğal badem sütü hazır, afiyet olsun.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT