29 Mayıs 2020, Cuma 04:06

Evde Brezilya Fönü Nasıl Yapılır Malzemeleri Şampuanı Zararlı mı?

Evde Brezilya Fönü Nasıl Yapılır Malzemeleri Şampuanı Zararlı mı?

Brezilya fönü; saçın 6 ay bir süre için düz olmasını sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntem ortalama olarak 4 saat sürse de uygulayan kuaför, kişinin saç inceliği ve yıpranma durumuna uygun olarak bir saat belirleyecektir. Brezilya fönü; saçın düz, parlak ve hacimli olmasını sağlar. Brezilya fönü yaygın olarak kuaför salonlarında yapılsa da doğru yöntem ve malzemeler kullanıldığında evde de kolayca uygulanabilmektedir. Brezilya fönü yaptıranlar genellikle bu uygulamadan memnun kaldıklarını bildiriyorlar. Evde brezilya fönü yapanların yorumları çoğu zaman olumlu olmuştur.

Evde Brezilya Fönü Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 1. Bir çift eldiven
 2. Bir cam kase
 3. Boya fırçası
 4. Ağzınızı ve burnunuzu kapatmak için maske
 5. Vantilatör
 6. Saç bonesi
 7. Fön makinesi
 8. 230 dereceye kadar ısınabilen kaliteli bir düzleştirici
 9. Sülfatsız şampuan
 10. 80ml keratin

Evde Brezilya Fönü Yapılışı:

1.Adım

Brezilya fönü uygulamasına başlamadan önce saçların sülfatsız şampuanla yıkanması gerekmektedir. Bu işlem saçlardaki sodyumdan kurtulmaya yardımcı olacaktır. Sülfatsız şampua kuaför,internet mağazaları veya marketlerden kolayca edinilebilir.

2. Adım

Saçlar sülfatsız bir şampuanla yıkandıktan sonra iyice kurutulur. Saçları kıvırcık ve dalgalı olan kişiler saçlarını kuruttuktan sonra bir düzleştirici yardımı ile saçlarını düzleştirmelidir.

3. Adım

Saçlar kurtulup düzleştirildikten sonra tutamlara ayrılır. Bu esnada kişi maske ve eldivenlerini takıp uygulamaya hazır hale gelmelidir.

4. Adım

Tutamlara ayrılan saça (saç diplerine asla sürülmemelidir) kreatin sürülür. Kreatin kokusu çok yoğun ve rahatsız edici olduğu için kreatin uygulaması yapılırken odada mutlaka vantilatör,kapı ve pencere açılmalıdır ki ortamdaki hava dışarı çıkabilsin.

5. Adım

Bu adımda ise kreatin sürülen saçlar güzelce taranmalıdır. Bu taranma işlemi saçlardaki kreatinin eşit olarak dağılmasını sağlayacaktır. Tarama işlemi bittikten sonra saçlar tepede toplanmalı ve bir bone ile sarılmalıdır.

6. Adım

Bone kullanmanın amacı saçların hava ile temasını kesmek ve saç derisinde oluşan ısısıdan faydalanmaktır. Bone üzerine havlu da sarabilirsiniz. Saçlarınızı böyle sarılı halde 20 ila 40 dakika bekletin. Saçları kıvırcık veya düz olanlara göre bekleme süresi farklılık gösterecektir.

7. Adım

Bu adımda ise saçtaki bone çıkarılır ve saçlar saç kurutma makinesi ile taranır. Kurutma yapılırken saçlar seyrek bir tarak ile taranmalıdır. Bu adımda kullanılan tarak fırça tipinde olmamlıdır.

8. Adım

Saçlar kurutulduktan sonra saçlar düzleştirilir. Bu işlem için düzleştirici 230 derece ısıtılmalıdır.

9. Adım

Saçlar düzleştirildikten sonra ince ince tutamlara ayrılıp her tutama boydan boya 5 ila 10 defa presleme yapılır. Bu esnada saçtan çok fazla buhar çıkıp ciğerlerin yanmasına sebep olabileceğinden mutlaka maske kullanılmalıdır.

10. Adım

Brezilya fönü ömrünü uzatmak için ilk 4 gün saçlar günde 2 kez düzleştirilmelidir. Bu dönemde saçta toka izi veya herhangi bir bozulma olmaması için saçlar toplanmamalıdır. Ilk 4 gün geçtikten sonra saçlar tekrar sülfatsız şampuan ile yıkanmalı ve sonrasında nemi havlu ile alınıp iyice kurutulmalıdır.

Brezilya Fönü Fiyatları Nedir?

Türkiye’de brezilye fönü ortalama 1000 TL ila 1200 TL arası fiyatlarda yapılmaktadır.

Brezilya Fönü Faydaları

 1. Brezilya fönünde uygulanan kreatin saçın kendi rengine gelmesine yardımcı olur.
 2. Saç uzun bir süre düz kullanılır.
 3. Saçta önceden oluşan yıpranmalar azalır.
 4. Yıpranan saçlar güçlenir.
 5. Normal föne kıyasla çok uzun bir süre düzlük vadeden brezilya fönü çok popüler bir uygulamadır. Kıvırcık,dalgalı,kahküllü,yıpranmış,düz veya dalgalı neredeyse her türlü saça uygulanan brezilya fönünün zararları olduğu da da yapılan araştırmalar sonucu anlaşılmıştır.

Brezilya Fönü Zararları

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji ana Bilim Dalı Başkanı ve Türk Dermatoloji Derneği Dermatoallerji Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Teoman Erdem: Brezilya fönünde uygulamasında kullanılan formaldehit maddesinin yanıcı ve keskin bir madde olup insan vücudunda kan,beyin ve boğaz kanserine sebep olabilmektedir’’demiştir.

Yapılan araştırmalar brezilya fönü uygulandıktan 1 saat sonra bazı yan etkiler gösterdiği anlaşılmıştır. Bu belirtilerin (halsizlik, burun kanaması ve göz kızarıklığı) brezilya fönünde kullanılan formaldehit maddesinin sebep olduğu düşülmektedir.

Brezilya Fönü Saçta Ne Kadar Kalır?

Brezilya fönü; iyi bir kuaför tarafında yapıldığında 6 ay kadar kalıcı olmaktadır. Brezilya fönü; düz saç sevenler için 6 aylık düzleştiriciden uzaklaşma dönemi olacaktır.

Brezilya fönü  yaptıran kişi saçlarına iyi baktığı sürece fazladan işlem yaptırmaya gerek kalmadan 6 ay boyunca düz,parlak ve hacimli saçlara sahip olacaktır. 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

 1. pınar çetin

  ben brezilya fönü yerine intense saf keratin kullanıyorum saçlarımı onarıyor

 2. cansu

  Denemedim ben cok guzel biraz da olsa sacim bir aya uzadi boyle seyler paylasdiiniz icin tesekkur ederim

 
 
KAPAT