10 Ağustos 2022, Çarşamba 05:21

Evde çamaşır kurutmak akciğer enfeksiyonu yapıyor!

Evde çamaşır kurutmak akciğer enfeksiyonu yapıyor!

Yapılan uluslararası araştırmalar evde, kapalı oda yahut mekanlarda çamaşır kurutmanın, ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını kanıtlamıştır. Bilhassa yağışlı ve nemli havalarda odanın içerisinde kurutulan çamaşır, özellikle çocuk ve yaşlılarda akciğerlerde enfeksiyona bile yol açabiliyor!...

Soğuk kış günlerinde çamaşır kurutma makinesi olmayanlar için çamaşırları kurutmak bir hayli zor olabiliyor. Kadınların evlerde yaptığı en sık hatalardan biri de, çamaşırı oda içerisinde kurutmaktır. Kapalı ortamda çamaşır kurutmak ise çor zararlı! Sağlığı tehdit etmesinden tutun da doğalgaz faturasına kadar etki eden bu durumun ciddi zararlarına gelin birlikte göz atalım:

1) Hastalıklara Davetiye Çıkarıyor

Oda içerisinde kurutulan çamaşırlar, bağışıklık sistemini olumsuz etkileyip kişide nefes darlığı dahil solunum problemlerine yol açabilir. Bilhassa astım hastalarının bulunduğu odalarda çamaşır kurutmak, o kişiler için büyük tehlike arz edebilmektedir. Sık sık çamaşırların kurutulduğu nemli odanın içerisinde bulunmak, kişide Aspergillosis adı verilen hastalığa sebep olabilir. Bu hastalık, kişinin akciğerlerine küf mantarının yerleşmesi sonucunda oluşur göğüs ağrısı, şiddetli öksürük, nefes tıkanması ve ateş gibi belirtilerle kendini gösterir. Acil müdahele edilmediği taktirde ise ölümcül risk taşıyan bir hastalık haline gelebilir.

2) Akciğer Hastalığına Neden Oluyor

Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Nihal Başay evlerde kurutulan çamaşırların zararı hakkında şu ifadede bulundu:

“Evde kurutulan çamaşırlar odanın içerisindeki nemi yüzde 30 oranında arttırır. Odadaki nemin artması ise astım ve kronik akciğer hastalarını olumsuz etkiler. Nem oluşmasıyla beraber küf ismi verilen mantarlar ortaya çıkar.  Bu mantarlar başta akciğer hastalığı olmak üzere çeşitli enfeksiyonlara neden olabilir.”

3) Faturaların Kabarık Gelmesine Yol Açıyor

Evde çamaşır kurutmanın zararları sadece sağlıkla sınırlı değildir, bu durum ev ekonomisini de olumsuz etkiler. Oda içerisinde kurutulan bir yığın çamaşır yaklaşık olarak 2 litre su içerir. 2 litre su ise saatler geçtikçe havanın içerisine karışır ve sonucunda neme dönüşür. Bu durumda odanın hem ısısı düşer hem de nemlenir. Kalorifer ve elektrikli soba gibi kullandığımız ısıtıcılar ıslak çamaşırlar ile soğuyan odayı ısıtabilmek için fazladan enerji harcarlar, bu da elektrik faturanıza yansır. Velhasıl kelam oda içerisinde kurutulan çamaşırlar faturanızın kabarık gelmesinin nedenleri arasına girecektir.

4) Alerjiye Sebep Oluyor

Evde kurutulan çamaşırlardan çıkan deterjan kokusu, bilhassa çocuklarda astım ve alerjik nezle belirtilerini ortaya çıkarabilir. Alerjik nezleli ve astımlı çocukların burunları oldukça hassas olup, kokuya karşı aşırı duyarlıdır. Bu nedenle özellikle astım ve alerjik nezlesi olan kişilerin evlerinde çamaşırlar oturma odası içerisinde kurutmamalı, mümkünse farklı bir odada yahut üstü kapalı balkonlarda kurutulmalıdır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT