26 Mayıs 2022, Perşembe 18:13

Evde Pirinç Suyu İle Cilt Maskesi Nasıl Yapılır

Evde Pirinç Suyu İle Cilt Maskesi Nasıl Yapılır

Pirinç, en çok tüketilen tahıl çeşitlerinin başında gelir. Besin değeri yüksek olan pirinç, daha sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmaya da yardımcı olur. Pirinçleri suya koyarak hazırlayacağınız pirinç maskesi, güzelliğinizi artıracak doğal bir cilt maskesi ve cildinizi temizleyecek olan bir toniktir

Pirinç Suyunun Cilde Yüze Faydaları ve Zararları Nedir?

Pirinç, en çok tüketilen tahıl çeşitlerinin başında gelir. Besin değeri yüksek olan pirinç, daha sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmaya da yardımcı olur. Pirinçleri suya koyarak hazırlayacağınız pirinç maskesi, güzelliğinizi artıracak doğal bir cilt maskesi ve cildinizi temizleyecek olan bir toniktir. Pirinç suyu ile cilt beyazlatma işlemi sayesinde cildiniz ışıl ışıl olacak, cildinizdeki kararmalardan eser kalmayacaktır. Özellikle Asyalı kadınlar tarafından yaygın olarak kullanılan pirinç maskesi, dünya genelinde popüler olup Türkiye'de de giderek yaygınlaşmıştır. Siz de pirinç maskesinin muhteşem etkilerini cildinizde görmek istiyorsanız hiç vakit kaybetmeden denemelisiniz.

Pirinç Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

 1. Cilt lekelerine birebirdir. Cilt lekelerinin yok edilmesinde etkili rol oynar.
 2. Pirinç suyu ile sivilceleri azaltmak mümkündür. Cildinizin sivilce olan kısımlarına bir pamuk yardımıyla pirinç suyu uygulayıp bunu düzenli olarak tekrarlayın. Bir süre sonra sivilcelerinizin ve izlerinin hafiflediğini göreceksiniz.
 3. Cilt kararmasını giderir ve parlaklık verir.
 4. Cildin aydınlığını ve beyazlığını korur, renk eşitsizliklerini engeller
 5. Pirinç suyunu aksatmadan kullanmaya devam ederseniz cildinizdeki yaraların geçtiğine şahit olursunuz. Öte yandan pirinç suyu, cildin yağ oranını düzenleyerek sivilce ve akne gibi sorunları minimize eder ve gözeneklerin tıkanmasına mani olur, cildin elastikiyet kazanmasını sağlar.
 6. Cilt kararmasından şikayetçiyseniz cildinizi beyazlatmak için pirinç suyu kullanabilirsiniz. Cildi beyazlatmadaki üstün performansıyla pirinç suyu, diğer kimyasal bakım ürünlerini geride bırakmaktadır. Cilt renginizi açmak istiyorsanız pirinç suyu size destek verecektir. Zira cildin ihtiyaç duyduğu çeşitli bileşenleri ihtiva eder ve tamamen doğal bir bakım ürünüdür.
 7. Pirinç suyunda yer alan nişasta özü cildi yeniler ve cilt hasarını giderir.
 8. Cilt için doğal bir nemlendiricidir.
 9. Ne yazık ki egzama adlı cilt rahatsızlığından muzdarip olan pek çok insan vardır. İşte pirinç suyu, egzamanın iyileşme sürecini de hızlandırmaktadır.
 10. Cildi yabancı maddelerden arındıran pirinç suyu, aşırı yağlanmayı kontrol altına alır. Ayrıca pirinç suyu, gözeneklerin genişlemesine de engel olur.
 11. Cilt sağlığımızın bozulmaması, PH seviyesinin normal olmasına bağlıdır. Pirinç suyu ise, PH dengesini sağlayarak cildimizi korumaktadır.
 12. Bebek gibi bir cilde sahip olabilmek her kadının hayalidir. İşte pirinç suyuyla bunu gerçekleştirmek mümkündür.
 13. Cilt üzerinde detoks etkisi gösteren pirinç suyu, cildin yumuşamasını ve sıkılaşmasını sağlar. Ultraviyole ışınlarının yol açtığı cilt hasarına karşı da koruyucudur.
 14. Güneş yanıklarına da çok şifalıdır.
 15. Yapılan araştırmalarla, pirinç suyunun deri iltihabına faydalı olduğu tespit edilmiştir. Bir araştırma kapsamında, dermatit rahatsızlığı yaşayan kişilerin her gün 2 kez 15'er dakika pirinç suyuyla yıkanmaları istenmiştir. Sonuç olarak hastaların durumunda iyileşme gözlemlenmiştir.
 16. Pirinç suyu, cildi ölü hücrelerden arındırır ve yeni hücrelerin oluşumunu destekler.
 17. Cilt hassasiyeti olanlar, bakım ürünlerinin çoğuna şüpheyle yaklaşır. Ancak pirinç suyu, endişe etmeyi gerektirmez ve gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Pirinç suyu ile güzelleşmek, hassas ciltlerin de hakkıdır. Cildi olumsuz etkileyecek hiçbir maddeyi barındırmayan pirinç suyu, cilt bakımı için güvenilir bir üründür.

Pirinç Suyu Cilde Nasıl Uygulanır?

Önce pirinçler suya koyulur ve bir müddet bekletilir. Ardından süzülür ve elde edilen pirinç suyu cilt bakımında kullanılır. Pirinçler, muhtevasındaki nişastayı ve önemli besin maddelerini suya verdiğinden, pirinç suyu cilt sağlığı için eşsiz bir hazinedir. Belirli aralıklarla uygulandığı takdirde pirinç suyunun faydası mutlaka görülecek, çeşitli cilt problemleri bu sayede önlenmiş olacaktır. Bunun için bir su bardağı ılık suya iki yemek kaşığı pirinç atılır ve 1-2 saat beklemeye bırakılır. Ardından pirinç suyuna bir parça pamuk batırılıp cilde masaj yapıyormuş gibi uygulanır. 1 haftada etkisini göstermeye başlayacaktır.

Pirinç Suyunun Cilde Zararları Nelerdir?

Pirinç suyunun cilt için herhangi bir zararı yoktur. Ancak cildi hassas olan kişilerde ciltte kızarıklık, yanma hissi gibi sorunlara neden olabilir

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT