02 Aralık 2020, Çarşamba 21:04

Evde Sumak Ekşisi Yapma Tarifi Sumak Ekşisi Ne İşe Yarar?

Evde Sumak Ekşisi Yapma Tarifi Sumak Ekşisi Ne İşe Yarar?

Sumak Ekşisi Nedir Nasıl Yapılır Sumak Ekşisinin Faydaları

Sumak ekşisi, sumak bitkisinden elde edilen ekşi fakat lezzetli bir sostur. Sumak ekşisi yurdumuzun dört bir yanında kullanılmaktadır fakat Şanlıurfa, Diyarbakır ve Gaziantep başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu illerinde daha yaygındır. İşte biz bu yazımızda dolmaların, çorbaların lezzet takviyesi olan sumak ekşisinin faydaları ve sumak ekşisinin kullanımı hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Sumak ekşisi yemeklere tat veren bir malzemedir. Kimi zaman dolmalara katılan sumak ekşisi, kimi zaman da salataların içerisine eklenmektedir. Sumak ekşisi özellikle Antep mutfağında çok popülerdir ve yemeklerin lezzetini tamamlamaktadır.

Sumak Ekşisi Nerelerde Kullanılır?

Ekşi sos çeşitlerinin arasında özel bir yeri olan sumak ekşisiyle daha lezzetli çorbalar yapmak mümkündür. Ev yapımı doğal sumak ekşisi pek çok kişinin favorisidir. Çorbaların yanı sıra çeşitli yemeklerde de kullanılan sumak ekşisi, mantılara da son derece yakışmaktadır.

Sumak Ekşisi Nasıl Yapılır?

Sadece üç malzeme ile mutfağınızda kolayca sumak ekşisi hazırlayabilirsiniz. Bunun için sumak bitkisi, un ve suya ihtiyacınız olacaktır. İşte, adım adım sumak ekşisi tarifimiz:

 1. 10 kilo sumak yayvan bir leğene alın. Kullandığınız sumakların çok ekşi olmasına özen gösterin, aksi halde yaptığınız sos ekşi olmayacaktır.
 2. Leğeni sumağın üstünü geçecek kadar suyla doldurun ve beklemeye başlayın. Bu esnada sumakların ekşisi, leğendeki suya geçecektir.
 3. Daha sonra bu suyu süzdürün ve sumakları ayrı bir leğene aktarın. Tekrar su ilave edin. Tüm bunları birkaç kez daha yapın ki sumaklar ekşi özlerini tamamen suya verebilsin.
 4. Her seferinde suyu süzdürdükten sonra, hepsini aynı kaba boşaltın. Üstüne un ilave edin, böylece tortusu dibe çökecektir.
 5. Eklediğiniz un tam olarak dibe çöktüğü zaman üstündeki tortusuz suyu cam bir şişeye veya kavanoza koyup hava almaması için bir tülbent ile sarın.
 6. Ardından güneş gören bir yerde birkaç gün beklemeye bırakın. Daha sonra isterseniz iyice koyu olsun diye bir taşım kaynatmayı tercih edebilirsiniz.
 7. İşte karşınızda lezzetli mi lezzetli ev yapımı sumak ekşisi! Dilediğiniz zaman yemeklerinizi bu ekşi sos ile buluşturarak yiyenleri mest edebilirsiniz.

Gaziantepten Sumak Ekşisi Yapımı Tarifi

Önce sumakların hepsi plastik bir leğende toplanır. Ardından içerisine su boşaltılır. Bir süre beklenir ve farklı bir leğene aktarılır. Sumakların üstüne yeniden su eklenir. Bu sayede sumakların ekşisi suya karışmaktadır. Sumağın ekşiliğine göre su miktarı da değişmektedir. Elde edilen sular, üzerlerine hafif un serpilerek ertesi güne kadar beklemeye bırakılır. Bu süre zarfında tortular suyun dibinde toplanacaktır. Sonraki aşama, tortunun üzerinde kalan ekşi suları küçük kaplara aktarmaktır. Fakat parlak yüzeyli veya alüminyum kap kullanılmamalıdır. Çünkü sumak ekşisinin bu kaplara zarar verdiği bilinmektedir. Çinko ya da plastik kapların kullanımı uygundur. Sular küçük kaplara aktarıldıktan sonra güneşe çıkarılır. Ertesi gün tülbent yardımıyla süzülür ve tekrar güneşte bekletilir. Sonraki gün yine tülbentle süzülür. Ardından güneşe konur ve birkaç gün ekşileşinceye dek bekletilir. Kıvamını alınca çelik bir tencereye koyulur ve biraz limon tuzu ilave edilip ocağın üzerinde karıştırılır.

Bir taşım kaynatılır ve ocaktan indirilip soğumaya bırakılır. Soğuduğu zaman cam ya da plastik şişelere doldurulup bu şekilde saklanır.

Aslında limon tuzu kullanmak şart değildir fakat kullanılması daha iyidir. Çünkü dibinde tuz birikmesine ve sumak ekşisinin yemeği karartmasına engel olur.

Sumak Ekşisinin Faydaları Nelerdir?

Sumak ekşisiyle yemekler ve salatalar, lezzet basamaklarını hızlıca tırmanmaktadır. Sumak ekşisi hem damak zevkimize hitap etmektedir hem de sağlığımız için yararlıdır. Mikrop ve bakterilerle mücadele eden sumak ekşisi, buna bağlı olarak yüksek ateş ve ishal tedavisinde de etkilidir. Öte yandan sumak ekşisi, boğaz ağrılarına da iyi gelir.

Diğer Faydaları

 1. Yüksek oranda C vitaminine sahiptir.
 2. Toksinleri vücuttan uzaklaştırır.
 3. Mideyi ve bağırsakları rahatlatır.
 4. Hazımsızlık şikayetlerine doğal bir çözümdür.
 5. Diş etlerini kuvvetlendirir.
 6. Zararlı mikroorganizmaları etkisiz hale getirir.
 7. Ağız içinde meydana gelen yaraların iyileşmesinde rol oynar.
 8. Mide rahatsızlıklarına faydalıdır.
 9. Boğazı yumuşatır.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT