2023-03-21 11:00:00 | Son Güncelleme : 2023-03-21 11:06:10

Evde uygulayabileceğiniz etkili nefes egzersizi teknikleri neler?

Günlük olarak rastgele nefes alarak yaşamımızı sürdürüyoruz. Ancak kaçımız doğru teknikle nefes almayı ve bu yolla sağlığını korumayı biliyor? Eğer nefes egzersizi ilginizi çekiyorsa doğru yerdesiniz. Tekniği öğrenerek sağlıklı bir yaşama adım atmanız mümkün. Bu içerikte sizin için bu teknikle alakalı bilgiler mevcut. Öyleyse, nefes egzersizi nasıl yapılır? Gelin, birlikte konuyla derinlemesine ilgilenelim.

Evde uygulayabileceğiniz etkili nefes egzersizi teknikleri neler?

İnsanların sağlıklı bir yaşama sahip olması için çeşitli egzersizler yapması gerekiyor. Tabii ki sağlıklı bir yaşam için egzersizler tek başına yeterli değil. Bu egzersizleri sporla birlikte desteklemek çok önemli. Fakat tek başına yapılan bazı egzersizler de oldukça yararlı ve verimlidir. Nefes teknikleri de bunlardan biri.

Egzersizler genellikle evde, ofiste veya odanızda otururken yapabileceğiniz türden hareketlerden oluşur. Yani günde 5 – 10 dakikanızı ayırarak egzersiz yapmak son derece mümkün. Bundan dolayı egzersiz yapmak birçok uzman ve doktor tarafından tavsiye ediliyor.

Birçok ameliyatlık vaka bile doğru ve düzenli bir egzersiz seçimiyle tedavi edilebilir. Yani egzersiz deyip geçmemek lazım, insan vücuduna ciddi katkıları bulunuyor. Evde veya ofiste uygulayabileceğiniz bu egzersizlerden biri de nefes egzersizleri oluyor. Peki, nefes egzersizi nasıl yapılır?

NEFES EGZERSİZİ NEDİR?

İnsanların birçoğu ihtiyacı olan oksijen miktarını vücutlarına alamazlar. Bebekler bu konuda en büyük rol modelimiz olmalıdır. Çünkü onlar diyafram solunumu yaparak vücutlarının her zerresine oksijen taşımayı başarırlar. Fakat insanlar büyüdükçe yüzeysel solunum yapmaya başlarlar. Bu yüzden yalnızca akciğere hava doldurup boşaltırlar. Bu da sağlıklı bir solunum tarzı değildir.

Bundan dolayı gün içinde alamadığımız oksijen miktarını vücudumuza bir şekilde almamız gerekiyor. Bunu da nefes egzersizi sayesinde başarmamız mümkün. Yani bu egzersizler kaliteli bir yaşam için gerçekten de önemli. Nefes egzersizi nasıl yapılır bilirseniz, doğru bir teknikle kaliteli oksijeni bünyenize alabilirsiniz.

Egzersizler psikolojinizden fiziksel sağlığınıza, kilonuzdan cilt sağlığınıza kadar birçok şeyi etkiliyor. Bundan dolayı doğru bir egzersiz seçimi yaparak ve bu egzersizi düzenli bir şekilde devam ettirerek oldukça iyi işler başarmak olasıdır. Bu noktada doğru egzersiz seçimi için doktorunuzdan veya hekiminizden tavsiye almanız en doğrusu olacaktır. İnternet üzerinden seçeceğiniz egzersizler için de bir profesyonel tarafından hazırlanmış olup olmadığına dikkat edin. Böylelikle oluşabilecek risklerin önüne geçebilirsiniz.

NEFES EGZERSİZİ NE İŞE YARAR?

Egzersizler insan hayatını kolaylaştırmak için keşfedilmiş ve birçok yararı bulunan hareketler bütününe verilen isimdir. Egzersizler kesinlikle profesyonel kimseler tarafından hazırlanmış olmalıdır. Aksi durumda vücudunuza yarardan çok zarar getirebilir.

Çağımız internet çağı birçok bilgi kirliliği olmasına karşın hâlâ aradığınız bilginin en doğrusuna ulaşmanız son derece mümkün. Bundan dolayı internet veya televizyon üzerinden profesyonel hekimleri ve güvenilir bilgileri takip etmenizi tavsiye ederiz. Doğru ve değerli bilgilerle nefes egzersizleri hakkında detayları öğrenebilirsiniz. 

 • Nefes egzersizi vücudunuzun ihtiyacı olan oksijen miktarını toplamanıza yardımcı olur. Buna bağlı olarak kan dolaşımınız ve kanınızın taşıdığı oksijen miktarı normal değerlerine döner.
 • Nefes alıp vermek kilonuzu da dolaylı yoldan etkilemektedir ve doğru nefes alıp vermek ideal kilonuza çıkmanızı veya inmenizi sağlar. Tabii ki kilo için tek başına nefes egzersizleri yeterli değildir.
 • Doğru şekilde nefes almak, insan vücudunun yaşlanmasını önlemektedir. Bundan dolayı derilerde oluşan sarkıntıların ve kırışıkların erken yaşlarda başlamasını istemiyorsanız bu egzersizleri yapmanız önemli.
 • Dilediğiniz zaman uygulayabileceğiniz nefes teknikleri, yapacağınız işe daha rahat ve daha güçlü bir şekilde odaklanmanızı sağlar. Meditasyon da bir çeşit egzersiz sayılır ve odaklanmak için nefes alış - verişi yani bu tarz bir egzersiz kullanılır.
 • Doğru nefes alış – verişi sayesinde ruhunuz rahatlar, yani stres seviyeniz düşer. Buna bağlı olarak uykuya çok daha kolay dalarsınız. Yani uyku problemi yaşayan biriyseniz kesinlikle nefes egzersizleri denemeniz gerekiyor.

 • Doğru yapılan bir egzersiz sonucunda beyniniz ve zihniniz rahatlar. Bunun sonucunda boş ve sizi strese sokacak şeyler yerine, geleceğinize dair faydalı şeyler düşünürsünüz. Bunun sonucunda üretkenliğiniz artar. Çevreye ve kendinize olan yararınız da buna bağlı olarak değişir.
 • Anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıkların ortadan kaldırılması basit bir nefes egzersizi yapmaktan geçiyor.

Yukarıda sıralanan maddeler bu egzersiz türünün size sağlayacağı katkılardır. Günde 5 – 10 dakika egzersiz yaparak bu tarz yararlar görmek mucize gibi bir şeydir. Bundan dolayı kesinlikle hayatınızın bir döneminde denemeniz gerekiyor. Muhtemelen yararını göreceksiniz ve bırakamayacaksınız.

NEFES EGZERSİZLERİ NASIL YAPILIR?

Bu egzersiz türünün yararını ve insan vücuduna sağlamış olduğu katkıları görenler nasıl yapıldığı hakkında fikir sahibi olmak istiyor. Bundan dolayı sizler için aşağıda maddeler halinde egzersizin nasıl yapılacağından bahsettik. Bu egzersizi tarif edildiği gibi yaparsanız büyük yarar görürsünüz. Nefes egzersizi nasıl yapılır diyenlere işte yöntemler:

Birinci Egzersiz: Karından Nefes Alma

İnsanların büyük bir çoğunluğu yazımızın başında da anlattığımız gibi yüzeysel bir akciğer solunumu yaparlar. Oysaki doğru nefes karından alından nefestir. Bu egzersizi yapabilmek için elinizin birini karnınıza diğerini ise göğüs kısmınıza koymanız gerekmektedir. Nefes alırken karnınızdaki elinizin hareket etmelidir. Eğer bu şekilde nefes alamıyorsanız bir zemine veya yatağa sırt üstü yatın. Ardından tekrar ellerinizi yerleştirin ve nefes alın. Bu sefer isteseniz de istemeseniz de karnınız hareket edecektir.

İkinci Egzersiz: Sabah Nefes Egzersizi

Bu egzersiz sayesinde akciğerinizin alışmış olduğu nefes alış tarzını değiştirerek ona doğru nefes almayı öğretebilirsiniz. Bunun için ayağa kalkmanız ve alabildiğiniz kadar derin nefes almanız gerekmektedir. Daha sonra aldığınız nefesi birkaç saniye tutmanız daha sonra yavaş yavaş vermelisiniz. Nefesinizi verirken bel kısmınızdan öne doğru eğilmeniz gerekiyor.

Üçüncü Egzersiz: Doğru Nefes Alma

İnsanların çoğu burundan nefes alıp burundan verir ya da ağızdan alıp ağızdan verebilir. Ağızdan nefes almak başlı başına büyük bir tehlikedir. Çünkü mikropları tutabilecek burnumuzdaki gibi kıllar yoktur. Bundan dolayı her gün 5 – 10 kez kasıtlı olarak burundan nefes alıp ağızdan nefes vermeniz gerekir.

NEFES EGZERSİZİ TEKNİKLERİ

Nefes teknikleri, mutlaka herkesin bilmesi gereken tekniklerdir. Doğru nefes almak için bu teknikleri bilmek önemli. Çünkü nefes için birçok farklı egzersiz var. Bu tekniklerin bazıları aşağıda sıralanmıştır. Bunları seçerek sizin için uygun olanı hayatınıza geçirebilirsiniz.

 • 4 – 7 – 8 Egzersizi
 • Nefes sayma egzersizi
 • Diyafram nefesi egzersizi
 • Nefes görselleştirme egzersizi

Yukarıdakiler en çok tercih edilen egzersiz türleridir.

Unutmayın, doğru nefes kaliteli bir yaşamla eş değerdir. Bundan dolayı hayatınıza nefes egzersizini eklemeniz gerekir.

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Sağlık
|
09 Haziran 2023 - 07:30
Kayısı severlerin aklındaki soru! Kayısı gaz yapar mı?
Gaz sancısı ve şişkinlik hayat kalitesini düşüren can sıkıcı bir sağlık problemi. Gaz sancısının en önemli nedenlerinden biri de gaz yapan meyvelerin tüketilmesi. Peki hangi yiyecekler gaz yapıyor? Sevilen besin kayısı gaz yapar mı? İşte ayrıntılar:
Sağlık
|
04 Haziran 2023 - 08:43
Bir türlü geçmeyen diz ağrısına kökten çözüm doğal yöntemler
Diz ağrısı menisküs, kireçlenme, romatizma, dizde sıvı bitmesi gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebiliyor. Bu ağrıya hareket kısıtlılığı, yürürken zorlanma, dizlerde şişme gibi belirtiler de eşlik edebiliyor. Diz ağrısının geçmesi için doktorun vereceği ilaçları kullanabileceğiniz gibi aşağıdaki yöntemler ile de şifa bulabilirsiniz. Peki diz ağrısından kurtulanlar hangi doğal yöntemleri kullandı? İşte diz ağrısına kuyruk yağı, zeytinyağı, bamya tohumu vb. bitkisel, doğal yöntemler ile şifa bulanların yorumları:
Sağlık
|
05 Haziran 2023 - 09:01
Yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapar mı?
Gaz sancısı, bağırsaklarımızda gaz birikmesi yaşam kalitemizi düşüren, bizleri oldukça rahatsız eden bir sağlık sorunu. Bağırsaklarda gaz oluşumunun bir nedeni de gaz yapan yiyecekler tüketmekten geçiyor. Peki yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapan meyvelerden mi? Uzmanlar eriğin zararları ve faydaları hakkında neler diyor? İşte ayrıntılar…