03 Temmuz 2020, Cuma 20:03

Exoderil Fiyat Nedir Yan Etkileri Nelerdir?

Exoderil Fiyat Nedir Yan Etkileri Nelerdir?

Exoderil Krem Nedir Ne İşe Yarar?

Exoderil krem mantar hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir kremdir. Exoderil kremin fiyatı: 37,34 TL'dir.

Mantar enfeksiyonlarının harici tedavisinde yararlanılan Exoderil krem, yapısında naftifin  adlı bir aktif madde barındırmaktadır. Küf mantarlarının, deri mantarlarının ve maya mantarlarının tedavisinde başarılı sonuçlar veren Exoderil ; diğer mantar türlerinin kontrol altına alınmasında da güçlü bir etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra, mantar enfeksiyonlarında yoğun olarak üreyen çeşitli bakterilerle de savaşmaktadır ve yayılmalarının önüne geçmektedir. Antiinflamatuar özelliğe sahip olduğundan, iltihap semptomlarının ve kaşıntının kısa sürede hafiflemesine yardımcı olur.

Exoderil krem, 15 g'lık ve 30 g'lık ambalajlarda yer almaktadır. Deri üzerinde meydana gelen pek çok mantar enfeksiyonunun lokal tedavisinde yararlanılan Exoderil kremin kullanım alanları şöyle sıralanabilir:

  1. Deri ya da deri kıvrımlarının mantar enfeksiyonlarında etkilidir. Pullanma, şişkinlik, kaşıntılı kabarcıklar, kızarıklık ve benzeri biçimlerde rastlanan semptomların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
  2. Parmak arası mantarlarının tedavisinde kullanılır.
  3. Tırnaklarda ortaya çıkan mantar enfeksiyonlarına iyi gelir.
  4. Candida  çeşitlerinin yol açtığı kandida deri enfeksiyonlarında tercih edilir.
  5. Pityriasis   versicolor   rahatsızlığından kurtulmada önemli bir etkiye sahiptir. Söz konusu bu hastalık, cilt üzerindeki bir mantarın kontrolsüz bir biçimde yoğun olarak çoğalması sonucu gelişir ve oldukça yaygındır.
  6. Kaşıntıyla seyreden ya da kaşıntı oluşturmayan iltihaplı deri mantarlarının giderilmesinde oldukça başarılıdır.

Exoderil Nasıl Kullanılır?

Exoderil krem, tırnaklara ya da deri yüzeyine uygulanarak kullanılmaktadır. İşlem öncesinde, tırnakların veya derinin lezyonlu kısmının ılık suyla yıkanması gerekir. Yıkama sonrası güzelce kurutmaya özen gösterilmelidir.

Exoderili kullanırken her daim mutlaka hekiminizin bildirdiği tâlimatlara uygun hareket ediniz. Sormak istediğiniz bir husus mevcutsa, hekiminize başvurunuz. Exoderil, derinin lezyonlu kısmına mümkünse gece uyumadan önce hafif bir tabaka şeklinde uygulanmalı ve yavaşça biraz ovulmalıdır. Her kullanımda, lezyonlu kısımların tamamına ve bu bölgelerin hâricindeki sağlıklı deri yüzeyinin 2 cm kadarlık alanına uygulanmalıdır. Deri kıvrımlarının aralarında mantarlar varsa, bu ilacı uygulamanızın ardından kıvrımların aralarına ince bir gaz bezi yerleştirmeniz ve ertesi güne kadar o halde bekletmeniz faydalı olacaktır. Tırnak enfeksiyonu probleminiz varsa, elinizden geldiğince tırnağınızı dibinden kesmeye dikkat etmelisiniz. Exoderil, her gün 1 kere sürülür ve tırnağın iç kısmına doğru hafif bir masaj yapılır. Sorunlu tırnağınızı bant kullanarak sarmanız tavsiye edilir.

İlaçtan istenen sonucun alınabilmesi için, Exoderil  kullanımına uzun bir müddet boyunca gerektiği kadar devam edilmelidir. Rahatsızlığın yeniden nüksetmesine engel olmak için, şikayetlerin sonlanmasının ardından ilaç hemen bırakılmamalı ve minimum 2 hafta daha kullanımı sürdürülmelidir. Mantar enfeksiyonu için Exoderil tedavisi uygulanırken, şu durumlar göz önünde bulundurulmalıdır:

Mantar enfeksiyonlarına sebep olan parazitler ve bakteriler, kıyafetlere yayılabileceği için, her gün yeni ve temiz kıyafetler giyilmelidir.

Enfekte olmuş deri bölgelerinin her zaman kuru olmasına özen gösterilmelidir.

Sentetik çorapların ve dar ayakkabıların tercih edilmesinden, hava geçişine izin vermeyen ve vücudu sıkan kıyafetler giyilmesinden kaçınılmalıdır.

Derinin enfekte olan kısımları, her banyo yapıldığında mutlaka kurulamalı ve ıslak bırakılmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca vücuda temas eden havluların ve kumaşların günlük olarak yenilenmesi gerekir.

Şâyet ayakta mantar enfeksiyonu mevcutsa, hastalığın yeniden nüksetmesine yol açmamak ve çevreye yayılmasını önlemek amacıyla, otel, ev ya da havuz ve benzeri mekanlarda yalın ayak gezmekten sakınılmalıdır.

Mantar enfeksiyonu tam anlamıyla tedavi edilene dek, buhar banyosundan ya da saunadan uzak durulmalıdır.

Exoderil Kremin Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm  ilaçlar  gibi  Exoderil’in  içeriğinde  bulunan  maddelere  duyarlı  olan  kişilerde  yan etkiler olabilir.

Deri ve deri altı doku hastalıkları

Yaygın (10 kişide 1’den az, fakat 100 kişide 1'den fazla):

Deride yanma, batma, kaşıntı

Yaygın olmayan (100 kişide 1 'den az, fakat 1000 kişide 1'den fazla): Eritem (deri üzerinde oluşan kızarıklık), deri hassasiyeti

Yan etkiler her zaman geri dönüşümlüdür ve tedavinin kesilmesini gerektirmez.

Eğer bu kullanma  talimatında  bahsi  geçmeyen  herhangi  bir  yan  etki  ile  karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT