19 Ocak 2020, Pazar 04:46

f32 Depresif Nöbet Hafif Depresif Nöbet Depresif Nöbet Şekilleri

f32 Depresif Nöbet Hafif Depresif Nöbet Depresif Nöbet Şekilleri

Depresif nöbet depresyon başlangıcı ile manik depresyon(ağır depresyon) arasındaki dönemdir. Depresif nöbet; hafif, orta ve ağır olarak 3 kısıma ayrılmaktadır. Depresif nöbet tedbir alınmadığında kişiye ağır nöbetler yaşatır ve bunun sonucunda intihara sürükleyebilir. Depresyon nöbeti tek başına görülmemektedir, genellikle kişide başka ruhsal bir hastalık da olmaktadır. Depresyon nöbetleri panik atak ve anksiyete gibi sonuçlar doğurabilmektedir. Ayrıca depresyon nöbeti kişide karın ağrısı, nefes almada güçlük çekme, bayılma, kas ağrıları ve ishal gibi fiziksel belirtilere de neden olabilmektedir.

Depresif Nöbet Belirtileri Nelerdir?

Depresif nöbet kişide ani depresif haller görülmesine yol açar. Kişide aniden ağlama ve öfke krizleri gibi duygu boşalmaları görülür.  Diğer belirtiler ise şunlardır:

 1. Odaklanmada zorlanma
 2. Ani sebepsiz duygusal çöküntü
 3. Uyku problemleri
 4. Cinsel has düşüklüğü
 5. Özgüvensizlik
 6. Iştahsızlık
 7. Hayattan zevk almama
 8. Değersiz olduğu fikri
 9. Suçluluk hissetme
 10. İntihara meyil

Hafif depresif nöbette kişi yukarıda saydığımız belirtilerden 2-3 tanesini yaşar. Bu durumda kişi normal yaşamını devam ettirir. Orta depresif nöbette ise kişi yukarıdaki belirtilerin 4 ve daha fazlasını yaşar. Bu durumda kişi normal yaşamını devam ettirmede zorlanır. Ağır depresyon nöbette ise kişide suçluluk ve değersizlik hissi hakim oluyor. Bu durumda kişilerde intihar düşüncesi görülüyor.

Orta Depresif Nöbet Nedir?

Orta depresif nöbette hafif nöbete göre daha ağır; ağır nöbete göre daha hafif belirtiler görülmektedir.

Depresif Nöbet Tedavisi Nasıldır?

Depresiz nöbet tedavisinde ilk olarak antidepresan ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Ayrıca hastaya psikoterapi tedavisi verilerek düşünce, davranış ve duyguları kontrol altına alma ve iyileşme sağlanmaktadır.

Ayrıca depresyonu önlemek için kişinin aşağıdaki önerileri takip etmesi faydalı olacaktır:

 1. Rahat bir yatağa uzanıp düzenli nefes alıp vererek rahatlamak
 2. Duygusal anlamda problem oluşturan durumu anlamak ve ortadan kaldırmak
 3. Kısa bir tatile çıkmak
 4. İletişim becerilerini güçlendirmek
 5. Düzenli olarak spor yapmak
 6. Sağlıklı ve düzenli beslenmek
 7. Kendini mutlu edecek ve kafa dağıtacak bir hobiyle uğraşma

Bu önerilerin içinde en faydalısı olanı kişide depresyona sebep olan asıl durumun anlaşılıp ortadan kaldırılmasıdır. Bu da bir psikiyatrist uzmanı ile yapılmalıdır. Eğer kişide intihara meyil durumu varsa psikiyatrist desteğine ek olarak hastanın hastaneye yatırılması gerekebilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT