21 Nisan 2021, Çarşamba 17:01

Fare Neye Gelmez, Neye Gelir Neyi Sever, Evden Nasıl Uzaklaştırılır?

Fare Neye Gelmez, Neye Gelir Neyi Sever, Evden Nasıl Uzaklaştırılır?

“Fare nasıl yakalanır, eve fare girmemesi için ne yapmalıyım, fare ne yer, farenin sevmediği kokular neler, evde fare var ne yapayım, fare neden kaçar, korkar, nasıl yok edilir? Sorularının cevaplarını da bu makalemizde bulabilirsiniz.”

Farelerden kurtulmanız için uygulayabileceğiniz doğal ve pratik yöntemleri bu yazımızda ele aldık. Sizde aşağıda verdiğimiz tavsiyeleri uygulayarak bu canlıları evinizden ve sevdiklerinizden uzak tutabilir, farelerden kurtulabilirsiniz. Kadın erkek, büyük küçük fark etmeksizin bizi en çok huzursuz eden canlıların başında fareler gelmektedir. Binlerce yıldır fare ile insanın savaşı sürmektedir. Farelererin hızlı ve fazla doğum yapmaları, zehirlere çabucak adapte olmalarını, zehirlerin etkili olmamasını, zehire bağışıklık kazanıp yaşama tutunmalarını sağlar. Aynı zamanda sosyal olan bu hayvanlar birbirleri ile karşılaştıklarında ağızlarını tımar ederler, böylece ne yediklerini öğrenirler. Tımar ettikleri arkadaşları hastalanır veya ölürse onun yemiş olduğu yiyecekten uzak dururlar. Böylece hayatta kalma şanslarını arttırırlar. Farelerden çekinmemizin haklı bir nedeni vardır. Onlar birçok hastalığı idrar ve dışkıları ile insanlara bulaştırabilmektedirler. Bunun yanında nadiren de olsa insanların kulak burun gibi uç noktalarını kemirdikleri de bilinmektedir. Yani uvuzlarımızı yok edebilecek olan tehlikeli canlılardır da. Farelerden kurtulmak için zirai ilaçlama yaptırabilirsiniz fakat bu bazen bütçemizi aşabilmektedir, bazen de ev ortamında kimyasal kullanmaktan uzak durmak isteriz.  İşte farelerden kurtulmak için yapabilecekleriniz;

Açıkta Yiyecek bırakmayın

  1. Şayet evinizdeki farelerden şikâyetçiyseniz, ilk yapmanız gereken onların yiyeceği hiçbir besini açıkta bırakmamak olmalıdır. Yiyecek bulduğu sürece evinizi terk etmeyeceklerdir.
  2. Gıda maddelerinizi kapalı kaplarda tutun.
  3. Kirli bulaşıkları gece lavabonuzda bırakmayın. Tabaklarda kalan yiyecek artıkları onlar için ziyafet anlamına gelir. Bulaşıkları sabah yıkayacaksanız en azından bir leğen suyun içine atın veya bulaşık makinesine dizin.
  4. Ekmek kırıntıları veya yemek artıklarını gündüz kuşlara verebilirsiniz. Masanızı, mutfak tezgahınızı ve halınızı kırıntılı bırakmayın.
  5. Çöplerinizi evde tutmayın ve düzenli atın.
  6. Eski gazete ve dergiler onlar için doğal yatak görevi görürler. Bunlar gereksiz ise atın.

Çatlaklarını sıvayın, evde delik bırakmayın

Evinizin tüm köşelerini gözden geçirin. En ufak bir delik dahi onlar için kaçıp sığınacakları bir oda vazifesi görür. Bunları çimento, kireç, fayans yapıştırıcısı gibi malzemeler ile sıvayıp kapatın. Özellikle mutfak dolabınızın dışarı çıkış bölgelerinde ‘‘lavabo borusu, doğalgaz ve aspiratör çıkışı gibi’’ dikkatli araştırma yapın. Eğer delik büyük ise çelik yün ile doldurun fareler bunu çiğneyemezler.

Nane Yağı

Fareler hassas koku alma yetisine sahiptirler. Nane yağıda farelerin hiç hoşlanmadıkları bir kokudur. İnsan ve hayvanlara hiçbir zararı olmayan bu yağı evinizde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Fareden kurtulmak için nane yağını şöyle kullanabilirsiniz.

Not: Bu makalemiz 2 sayfadan oluşmaktadır. "Sonraki Sayfa" yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

 
KAPAT