2022-06-21 21:29:12 | Son Güncelleme : 2022-09-29 15:57:52

Faydalarını öğrendiğinizde soğuk duş almak isteyeceksiniz!

Soğuk duş almak enerji vermenin yanı sıra sabahları ayılmanıza yardımcı olur. Soğuk suyla duş almak fikri pek çok kişiye cazip gelmese de aslında soğuk duşun vücuda birden çok faydası bulunur. Peki, soğuk duşun faydaları neler? Soğuk su ile banyo yapmanın zararı var mı? Detaylar haberimizde…

Soğuk duş almak hem bedensel hem de ruhsal sağlığa inanılmaz faydalar sağlıyor. Alışık olmayanlara başlangıçta işkence gibi gelse de  bu duruma alıştıktan sonra kendinizi daha canlı ve diri hissettiğinizi fark edeceksiniz.
Soğuk duş almak hem bedensel hem de ruhsal sağlığa inanılmaz faydalar sağlıyor. Alışık olmayanlara başlangıçta işkence gibi gelse de bu duruma alıştıktan sonra kendinizi daha canlı ve diri hissettiğinizi fark edeceksiniz.

Sabahları soğuk suyla duş almak ve soğuk suyun teninize dokunması size işkence gibi gelebilir. Ancak sağlık için faydalarını duyduğunuzda artık soğuk duş vazgeçilmeziniz olacak! Soğuk duş sadece fiziksel değil ruh sağlığı üzerinde de olumlu etki bırakır. Soğuk duş sonrası banyodan çıktığınızda kendinizi zihinsel olarak rahatlamış hissedebilirsiniz. Ayrıca soğuk duşun özgüveni arttırdığını, mutluluk (serotonin) hormonu salgılattığını söylemeden geçmeyelim.

SOĞUK SUYLA DUŞ ALMANIN FAYDALARI

Soğuk duşun birçok kültürde uzun bir geçmişi var. Finlandiya, Rusya, Tayland, Kore ve Japonya gibi ülkelerde bu gelenek hâlâ da sürdürülüyor. Soğuk suyla duş almanın bilinen faydaları şöyle:

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

Yapılan araştırmalara göre soğuk suyla banyo yapıldığında kişinin direnci artar. Vücut, soğuk bir duş sırasında kendini ısıtmaya çalışır ve bu süreçte beyaz kan hücrelerini serbest bırakarak bağışıklık sistemini harekete geçirir. Böylece bağışıklık sistemi güçlenir ve çeşitli hastalıklara yakalanma riski en aza iner.

ENERJİ VERİR

Soğuk duş almak vücudunuzda adrenalin salgılamanızı sağlar. Özellikle sabahları uyanır uyanmaz kendinizi soğuk duşa atarsanız, banyodan canlanmış ve enerji dolu olarak çıkarsınız. Yahut işten eve bitkin geldiğinizde soğuk duş yaparak yorgunluğunuzu atabilir ve kafanızın boşalmasını sağlayabilirsiniz.

MUTLULUK SALGILAR

Soğuk duşun bir diğer faydası ise mutluluk hormonu salgılatması. Soğuk suyun teninize değmesiyle vücudunuz harekete geçer ve vücudunuz daha fazla mutluluk hormonu salgılamaya başlar.

CİLDİNİZİ PARLATIR

Soğuk bir duş almak cildiniz için de çok faydalı. Yüksek sıcaklıklar genellikle cildin kurumasına neden olur. Ancak soğuk duş sonrası cildiniz daha ışıltılı, yumuşak, nemli ve canlı görünür.

KAN DOLAŞIMINI HIZLANDIRIR

Soğuk suyun bir başka olumlu etkisi ise dolaşımı uyarması. Dolaşımı uyarması kalp ve dolaşım sistemi için iyidir.

ZAYIFLATMAYA YARDIMCI OLUR

Vücudumuz soğuğa maruz kaldığında ısınmak için daha fazla enerji üretmek zorunda kalır. Isınmaya çalışırken daha çok yağ yakarsınız. Bu da zayıflamanıza yardımcı olur.

SAÇLARI CANLANDIRIR

Sıcak suyla banyo yapmak cildi kurutarak ciltte tahrişe ve kızarıklıklara neden olabilir. Kepek sorunu da sıcak suyun neden olduğu durumlardan biri. Soğuk duş ciltteki ve kafa derisindeki gözenekleri sıkılaştırır ve kirin içeri girmesini önler. Soğuk su kepek problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu gibi saçların parlamasına ve daha sağlıklı görünmesine de destek olur.

DEPRESYONLA BAŞ ETMEYİ SAĞLAR

Soğuk su vücut üzerinde olumlu bir etkiye sahip. Kişinin ruh halini iyileştirir. Banyodan çıktığınızda kendinizi çok daha rahatlamış hissedeceksiniz. Bilhassa modunuz düşük, kafanız ve bedeniniz yorgun olduğunda soğuk duş alarak vücudunuzu yenileyebilirsiniz.

DOĞURGANLIĞA KATKIDA BULUNUR

Su sıcaklığının yüksek olması erkeklerde sperm sayısını ve kalitesini etkilediği biliniyor. Erkeklerin sıcak banyodan uzak durması, sperm üretimindeki muhtemel azalmayı önleyebilir. Soğuk suyun doğurganlığı arttırdığı ve erkeklerde sperm sayısını olumlu yönde etkilediği bilinen faydalar arasında.

SOĞUK SUYLA DUŞUN ZARARLARI NELERDİR?

Çoğu zaman faydaları ile bilinen soğuk duşun bazı zararları da bulunmakta. Özellikle kalp rahatsızlığı olanların ılık su tercih etmesi gerekir. Aksi taktirde soğuk duş kalp krizi meydana getirebilir.

Sıcak havalarda soğuk duş almak da zararlı olabilir. Kan damarlarının fazla büzüşmesine ve kalp krizine yol açabilir. Bundan dolayı aşama aşama vücudunuzu alıştırmalı, bir anda soğuk suyun altına girmemelisiniz.

Soğuk suyun ve soğuğun beyine ödem yapıcı etkileri olabilir. Bu duruma dikkat edilmesi gerekir. Ani soğuk veya sıcak su dökmek beyinde kalıcı etkilere neden olabileceği gibi ani ısı değişimleri de vücuda zarar verebilir.

Kardiyoloji Uzmanı Prof.Dr. Bilal Boztosun, kalp hastalarını sıcak havada soğuk duş almamaları yönünde uyarmakta. Boztosun, ''Dış ortamın sıcaklığı her ne olursa olsun, insan vücudu sıcaklığı sabit tutmaya çalışır. Bu sıcaklığı sağlamak için vücutta çalışan pek çok uyum merkezi vardır. Başlıca düzenlemeyse vücudun kan akımını değiştirmesiyle yapılır. Su, ısı enerjisini havaya göre 30 kat daha fazla iletir. Bu sebeple soğuk suyun, soğuk havaya kıyasla dolaşım sistemi üzerine olan etkisi daha hızlı ve fazla olur'' demektedir.

Soğuğa maruz kalındığında vücutta ısıyı korumak için nabız ve tansiyonun yükseldiğini, kalbin daha fazla kan pompalamaya başladığını açıklayan Prof.Dr. Boztosun, "Serinlemek amacıyla aşırı soğuk suyla duş almak damarlarda büzüşmeye yol açabilir. Eğer kalp damarlarında tıkanıklık varsa kalp aşırı çalışmaya bağlı olarak yeterince beslenemez ve zorlanır. Sonuçta kalp krizi tetiklenebilir" uyarısında bulundu.

Mavi Kadın