04 Temmuz 2020, Cumartesi 18:47

Fenistil Krem Jel Fiyat Nedir Yan Etkileri Nelerdir?

Fenistil Krem Jel Fiyat Nedir Yan Etkileri Nelerdir?

Fenistil Jel Nedir Ne İşe Yarar Ne İçin Kullanılır?

Fenistil jel krem; farklı sebeplerle ortaya çıkan kaşıntı ve alerjik reaksiyonların tedavisinde kullanılır ve topikal antihistaminikler olarak bilinen ilaç sınıfında yer alır. Deri üzerine sürüldüğünde birkaç dakikada etkisini göstererek iritasyonu ve kaşıntıyı durdurur. Fenistil Jel'in fiyatı 16,42 TL'dir.

Fenistil jel krem; ürtiker (döküntü), hafif ve yüzeysel yanıklar, güneş yanıkları, böcek sokması ve dermatoz (iltihapsız deri rahatsızlıkları) nedeniyle oluşan kaşıntıların tedavisinde etkilidir.

Fenistil jel, 1 mg/g (%0.1 seviyesinde) dimetinden maleat etkin maddesi barındırır. Kokusuz ve renksiz olup, jel biçiminde satılmaktadır ve her bir tüp, 30 gr oranında Fenistil jel içerir.

Fenistil Jel Nasıl Kullanılır?

Fenistil jel, cildin hastalıklı kısmına uygulanır. Hekiminiz farklı bir tâlimat bildirmediği sürece, günde 2–4 kez kullanılmalıdır. Semptomlarınız 1 hafta içerisinde hafiflemezse, bu durumu hekiminize bildiriniz. Gebeliğin ilk 12 haftasının ardından, iltihaplı, gergin ve incelmiş deri üzerine uygulanmaması lazımdır ve kullanılırken temkinli olunmalıdır.

Cildinizin Fenistil jel sürdüğünüz bölgelerini güneşten korumaya ve güneşte çok fazla kalmamaya dikkat ediniz. Yaralarınız büyükse ya da kaşıntılarınız ileri düzeydeyse, Fenistil jel kullanımı öncesinde mutlaka hekiminizden bilgi alınız.

Hamilelikte Fenistil Jel Kullanımı

Eczacınızdan ya da hekiminizden onay almadan Fenistil jel kullanmayınız. Gebe iseniz, Fenistil’i kullanırken, geniş cilt bölgelerine ve bilhassa iltihaplanmış veya soyulmuş kısımlara sürmeyiniz.

Fenistil jel kullanımınız devam ederken, gebe olduğunuzu anlarsanız, derhal eczacınıza veya hekiminize müracaat ediniz.

Emzirirken Fenistil Jel Kullanımı

Fenistil kullanımı öncesinde eczacınızdan ya da hekiminizden onay alınız. Bebeğinizi emzirmekte iseniz, Fenistil'i uygularken deride geniş bölgelere sürmeyiniz, bilhassa eğer iltihaplanmış veya soyulmuş ise bu ürünü kullanmayınız. Ayrıca Fenistil jeli meme uçlarına da uygulamayınız.

Fenistil Jelin Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, Fenistil’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Karşılaşılabilecek yan etkiler için şu terimler ve sıklık dereceleri kullanılmıştır:

Çok yaygın (≥1/10); yaygın (≥1/100 ila <1/10); yaygın olmayan (≥1/1.000 ila <1/100); seyrek (≥1/10.000 ila <1/1.000); çok seyrek (<1/10.000), bilinmiyor (eldeki verilerden hareketle tahmin edilemiyor).

Deri ve deri altı doku hastalıkları

Seyrek: Ciltte hafif kuruluk, hafif yanma hissi

Çok seyrek: Alerjik deri reaksiyonları

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Fenistil jel ile ilgili şimdiye kadar herhangi bir doz aşımı vakası bildirilmemiştir. Bununla birlikte, Fenistil jel, çok geniş yüzeye veya zedelenmiş cilde uygulandığında veya kazara fazla miktarda ağızdan alındığında, H1 antihistaminiklerin aşırı dozuna özgü bazı semptomlara neden olabilir: Uyuşukluk ile birlikte santral sinir sistemi (SSS) depresyonu (özellikle yetişkinlerde); heyecan, ataksi, halüsinasyonlar, tonik-klonik spazmlar, midriyazis, ağız kuruluğu, yüzde kızarma, idrar retansiyonu ve ateş gibi SSS stimülasyonu ve antimuskarinik etkiler (özellikle çocuklarda). Ayrıca hipotansiyon görülebilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT