23 Eylül 2021, Perşembe 07:59

Feridun Kunak ve İbrahim Saraçoğlu’ndan Bit Tedavisi İçin Doğal Tarifler

Feridun Kunak ve İbrahim Saraçoğlu’ndan Bit Tedavisi İçin Doğal Tarifler

Bit, insanların saç derisine yapışıp oradaki kanı emerek beslenen çok yaygın görülen bir parazittir. Başta görülen bit bulaştıktan sonra yaşayabilmek için beslenmek zorundadır ve bunun için de canlı vücudu olan insan saç derisinden kan emerler. 

Saç Biti Neden Olur?

Saç kendi kendine bit üretmez böyle bir şey mümkün değildir. Halk arasında saç bitinin her ne kadar kirlilikten veya saçın yeterli yıkanmamasından kaynaklı olduğu düşünülse de bu doğru değildir. Bit, saça yastık, tarak ve toka gibi kişisel eşyalarının ortak kullanımdan veya temastan bulaşmaktadır. Nadiren de olsa saça yağlı ellerle dokunmak ve uzun süre saçların yıkanmaması durumunda da saçta bit oluşabilir. Bitlenme durumunda bit yumurtaları saç kılına bulaşır ve kepek görünümündedir. Saça bulaşan bitler saç derisinde aşırı kaşınmaya neden olur ve saçtan temizlenmesi zordur.

Saç Biti Nasıl Geçer?

Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Bitlere Doğal Çözüm

Malzemeler

  1. Elma sirkesi
  2. Isırgan otu
  3. Su

Uygulanışı

Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun önerdiği doğal elma sirkesini haftada bir kez saç diplerinizden uçlarına kadar masaj yaparak uygulayın. Ardından 30 dakika bekletip saçınızı doğal sabun ile yıkayıp durulayın. Bu uygulama sonrasında saçlarınıza aşağıda tarifini vereceğimiz saç kuşunu uygulayın.

Isırgan kürünü hazırlamak için bir tencerede 2 su bardağı suyu kaynatın ve içine 1 yemek kaşığı kuru ısırgan otunu ekleyip 5 dakika demleyin ve ocaktan alın. Ardından bitkisini süzün ve suyuyla saç derisini yıkayın ve 30 dakika bekletin. Son olarak saçlarınızı sadece su ile durulayın.

Dr. Feridun Kunak’dan Bite Kesin Çözüm

Malzemeler

  1. 1 fincan tütün
  2. 4 su bardağı su

Uygulanışı

Öncelikle tütünleri bir gece suda bekletin ve ertesi sabah elde ettiğiniz tütün suyu saçlarınızı banyo sonunda yıkayın ve durulayın. Bu kür saçtaki biti temizlemek için etkilidir.

Bit İlacı

Saçta bit olduğu anlaşıldıktan sonra hemen tedaviye başlanması önemlidir. Bunun için en yakın eczaneden bir bit ilacı edinin ve ilacın prospektüsünü okuyarak kullanın. Prospektüsüne uygun kullanılması ilacın etkili olması için çok önemlidir. Aldığınız bit şampuanını saçta 10 dakika beklettikten sonra saçları ince dişli tarakla taramanız gerekmektedir.

Mayonez Kürü

Malzemeler

  1. 2 yemek kaşığı mayonez
  2. 1 çay kaşığı nane yağı
  3. Elma sirkesi

Yapılışı

Saçlardaki bit için mayonez kürünü hazırlamak için ilk olarak 2 yemek kaşığı mayonez ve 1 çay kaşığı nane yağını karıştırın. Ardından saç diplerinize uygulayın ve saçlarınızı streç film ile sarıp 2-3 saat bekletin. Bu kürdeki etkin madde olan mayonez saçtaki bit ve sirkeyi boğup etkisiz hale getirmekte çok faydalıdır. Süre dolduktan sonra saçlarınızı yıkayıp karışımdan arındırın. Ardından elma sirkesi ve suyu karıştırıp saçlarınızı durulayın. Mayonez sonrası elma sirkesi uygulanması saçlardaki bit ve sirkeyi öldürür ancak saçtan temizlemez. Bunun için mutlaka bit tarağı kullanılarak saçtaki bit temizlenmelidir. Bit tarafını saç diplerinden ucuna doğru tarayarak saçlardaki ölü bit ve sirkeleri temizleyebilirsiniz. Bu yöntemlerle saçtaki bitten kesin olarak kurtulacaksınız.

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’dan Bitlere Doğal Çözüm

Saçlardaki bitler için 1 tatli kaşığı gazyağı, 1 çay bardağı biberiye ve 1 kahve fincan elma sirkesini karıştırın. Ardından elde ettiğiniz karışımı saçın dipleri ve uçlarına sürüp 2 saat bekletin. Sonrasında saçlarınızı bit şampuanı ile yıkayın. Bu yöntemi 3 gün peş peşe uygulayın.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT