Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
19-04-2018 01:11 | Güncelleme : 12-09-2022 16:59

Fesleğen Otu Nerelerde Hangi Yemeklerde Kullanılır Yararları Zararları

Google News

Fesleğen oldukça güzel kokulu bir baharat olmasıyla yemeklere tat vermek için kullanılır ve aynı zamanda sağlık için yararlı olması sebebiyle ünü gittikçe

Fesleğen Otu Nerelerde Hangi Yemeklerde Kullanılır Yararları Zararları

Fesleğen oldukça güzel kokulu bir baharat olmasıyla yemeklere tat vermek için kullanılır ve aynı zamanda sağlık için yararlı olması sebebiyle ünü gittikçe artmaktadır. Fesleğen çiçeği ve yaprakları hastalıkları engelleyici ve sağlık için iyi olan birçok kimyasal bileşik içerir.  Bu düşük kalorili bitki antioksidan, iltihap sökücü ve anti bakteriyel özellikler açısından zengindir. Bunun yanında; A, C ve K vitaminleri, manganez, bakır, kalsiyum, demir, magnezyum ve omega 3 yağları gibi önemli besleyiciler de içerir. Bütün bu besleyici özellikler vücudun genel sağlığı için oldukça iyidir. 

Fesleğen Çayı Nasıl Yapılır?

  1. 1 tatlı kaşığı taze fesleğen yaprağı
  2. 1 bardak kaynamış su

Fesleğen yapraklarını küçük bir kâseye veya bardağa koyun. Ardından üstüne kaynar suyu dökün. Oda sıcaklığına kadar soğumaya bırakın. Ardından fesleğen yapraklarını süzün ve çayınızı için.

Fesleğenin Ve Fesleğen Çayının Sağlığa Faydaları

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Taze fesleğen yaprakları yemek bağışıklık sistemini güçlendirir. Çalışmalar, fesleğende bulunan çeşitli bileşiklerin bağışıklık sisteminde enfeksiyonlarla savaşan antikor üretimini %20’ye kadar arttırdığını göstermiştir. Etkili sonuçlar almak için kurutulmuş olanlar yerine taze fesleğenler tüketin.

Stresi Azaltır

Fesleğen yaprakları stres düşmanı olarak çalışır. Birçok çalışma; fesleğen yapraklarının strese karşı önemli role sahip olduğu kanıtlanmıştır. Sağlık uzmanları günde iki kez 10 ila 12 yaprak fesleğen çiğnemenin stresi azalttığı gibi stres nedenli hastalıkların da önlenmesinde yardımcı olduğunu söylüyorlar. Günlük olarak çiğnenmesi kanı temizliyor. 

Öksürüğü Geçirir

Fesleğen öksürük şurupları ve balgam sökücü içinde olan önemli bir maddedir. Ama bu ilaçları almak yerine, ev yöntemlerini de deneyebilirsiniz. 1 bardak suya 8 fesleğen yaprağı ve 5 karanfil ekleyin ve 10 dakika boyunca kaynatın. Tat için biraz tuz ekleyebilirsiniz. Ardından soğumaya bırakın ve öksürük için tüketin. Öksürük ve boğaz ağrısı için ayrıca, fesleğen yaprakları ile kaynatılmış su ile gargara yapın. Fesleğendeki çeşitli bileşikler mukusun harekete geçmesine yardımcı olur, bu nedenle bronşit ve astım gibi diğer solunum problemleri için de etkili bir tedavidir.

Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Fesleğen yaprakları ateş ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır. Soğuk algınlığı ve gripten kurtulmak için taze fesleğen yaprağı çiğneyin. Fesleğen yaprağı yüksek ateşi azaltabilir.

Göze İyi Gelir

Fesleğen göz sağlığı için de çok faydalıdır. Sadece 100 gram taze fesleğen yaprağı günlük tavsiye edilen A vitamini ihtiyacını karşılar. A vitamini antioksidan özelliklere sahiptir ve sağlıklı görüş için gereklidir. Taze fesleğen suyu, genel olarak A vitamini eksikliğinden kaynaklanan gece körlüğü için etkili bir ilaçtır.

Ağız Sağlığına İyi Gelir

Fesleğen ağız sağlığı için de çok yararlıdır. Ağız kokusu ve çeşitli diğer periodontal hastalıklarla savaşır. 1-2 gün güneşte biraz taze fesleğen yaprağı bekletin. Yapraklar kurutulduktan sonra toz haline getirin ve dişlerinizi fırçalamak için kullanın. Ayrıca doğal diş macunu yapmak için tozu hardal yağıyla karıştırabilirsiniz. Ayrıca, ağız kokunuzdan kurtulmak için diş etlerine bununla masaj yapabilirsiniz.

Böbrek Taşlarını Düşürür

Fesleğen, böbrek çalışma fonksiyonları üzerinde güçlendirici etkisi vardır. Genel böbrek fonksiyonlarını iyileştirmek için, aç karnına su ile 5 ila 6 taze fesleğen yaprağı tüketin. Böbrek taşlarınız varsa, taze fesleğen suyunu eşit miktarda balla karıştırın. Yaklaşık 5 ila 6 ay boyunca her gün tüketin. Bu, böbrek taşlarının idrar yolundan giderilmesini kolaylaştıracaktır.

Mide Problemlerini Geçirir

Fesleğen sindirim sisteminiz için de iyidir. Mide ağrılarını veya kramplarını tedavi etmek için fesleğen suyunu tüketebilirsiniz. 1 tatlı kaşığı fesleğen suyunu eşit miktarda zencefil suyuyla karıştırın ve hemen mide ağrısını hafifletmek için tüketin. Kabızlık, hazımsızlık, şişlik ve asit gibi diğer yaygın mide problemlerini tedavi etmek için fesleğen çayı da içebilirsiniz.

Baş Ağrısını Dindirir

Fesleğen yaprakları kas rahatlatıcı olarak çalıştığından baş ağrısı tedavisi için iyi bir yöntemdir. Öğütülmüş fesleğen yapraklarını sandal ağacı macunu ile karıştırın. Gergin ve sıkı kasların neden olduğu baş ağrısı anında rahatlama için alnınıza koyun. Alternatif olarak, günde 2 kez fesleğen çayı da içebilirsiniz. Çayı yapmak için ise 1 bardak kaynar suya biraz taze fesleğen yaprağı koyun ve birkaç dakika demleyin. Çayı yavaşça yudumlayın ve baş ağrınız yavaşça yok olduğunu fark edeceksiniz. Hafif baş ağrıları için, taze fesleğen yaprakları çiğneyebilir veya başınıza saf fesleğen yağıyla masaj yapabilirsiniz.

Evinizde fesleğen bitkisine sahip değilseniz, bir tane almanız iyi olacaktır. Böylece bu yaygın sorunları tedavi etmek için ihtiyacınız olduğunda taze fesleğen elinizin altında hazır bulunmuş olur.

Fesleğen Nerelerde Hangi Yemeklerde Kullanılır?

  • Et ve tavuk yemeklerine yemek piştikten sonra taze fesleğeni doğrayıp katabilirsiniz.
  • Fesleğeni yoğurdun içine doğrayıp mükemmel bir ara öğün hazırlayabilirsiniz.
  • Fesleğen domatesle çok yakışacağından, domates sosuna katabilir, bu sosu makarnanıza dökebilirsiniz.

Fesleğenin Zararları Nelerdir?

  1. Hamile ve bebek emziren kadınların fesleğen tüketmeleri tavsiye edilmez.
  2. Fesleğen, kan şekerini düşürebilir
  3. Ameliyat olmadan 2 hafta önce ve sonra tüketilmemelidir. Çünkü fesleğen kanamayı artırıcı etki gösterebilir.
  4. Fesleğen, tansiyon düşüklüğü olan hastalarda kullanılmaması gereken bir bitkidir. 

Hint Fesleğeninin (Basil) Sağlığa Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Rezene Faydaları Ne İyi Gelir Rezene Çayı Ne İşe Yarar Zararları Neler Tıklayınız

Kırkkilit Otu At Kuyruğu Otu Faydaları Kırkkilit Otu Çayı Nasıl Yapılır? Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.