19 Ocak 2020, Pazar 05:50

Fibrinojen Faktör 1 Nedir Fibrinojen Testi Neden Yapılır?

Fibrinojen Faktör 1 Nedir Fibrinojen Testi Neden Yapılır?

“Faktör 1 olarak da bilinen Fibrinojen kan pıhtılaşmasında önemli rol oynayan karaciğer tarafından üretilen bir kan plazma proteinidir. Kandaki normal fibrinojen seviyesi her litrede 1.5 ila 3.0 gram arasındadır.” Fibrinojen kan pıhtısı oluşumu için gerekli olan bir proteindir. Fibrinojeni değerlendirmek için iki tür test mevcuttur: fibrinojen faaliyeti testi kan pıhtısı oluşturmak için fibrinojenin ne kadar iyi işlev gördüğünü değerlendirirken fibrinojen antijen testi kandaki fibrinojen miktarını ölçer. Fibrinojen karaciğer tarafından üretilir ve diğer pıhtılaştırma faktörü proteinleriyle birlikte döngüye salgılanır. Kandaki fibrinojen miktarı kan örneğinden ölçülebilir.

Fibrinojen Yüksekliği Neden Olur?

 1. Akut enfeksiyonlar
 2. Kanser
 3. Koroner kalp hastalığı, miyokard enfarktüsü
 4. Felç
 5. Inflamatuvar hastalıklar (eklem iltihabı ve bir böbrek hastalığı türü olan glomerülonefrit) 
 6. Travma
 7. Sigara içmek
 8. Hamilelik
 9. Kalp krizi
 10. Periferik arter hastalığı
 11. Eklem iltihabı
 12. Nefrotik sendrom
 13. Fibrinojen seviyeleri yükseldiğinde, kişinin kan pıhtısı geliştirme riski yükselebilir ve zaman içinde kardiyovasküler hastalık geliştirme riskinin artmasına da neden olabilir.

Fibrinojen Testi Nedir?

Fibrinojen faaliyeti testi Faktör 1 tahlili olarak da bilinir. Kanınızdaki fibrinojen seviyesini belirlemek için kullanılır. Fibrinojen, veya faktör 1 karaciğerde oluşturulan bir kan plazma proteinidir. Fibrinojen normal kan pıhtısından sorumlu 13 pıhtılaşma faktöründen biridir.

Kanama başladığında, vücudunuz kanı durdurmak için koagülasyon yani kanın pıhtılaşması denilen bir süreç başlatır. Bu süreç pıhtılaşma faktörlerinin bileşmesine ve kanamayı durduracak pıhtıyı oluşturmaya neden olur. Yeterli fibrinojene sahip değilseniz veya pıhtılaşma normal şekilde çalışmıyorsa pıhtı oluşumunda zorluk yaşanır. Bu aşırı kanamaya neden olabilir.  

Düşük fibrinojen seviyeleri koagülasyon faaliyetindeki yükselişten kaynaklanan tromboza da neden olabilir. Tromboz damar içinde kan pıhtısı oluşması demektir. Pıhtı dolaşım sistemi boyunca normal kan akışını engeller. Bu kalp krizi ve felç gibi ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Şunları yaşıyorsanız doktorunuz fibrinojen faaliyeti testi isteyebilir:

 1. Ciltte aşırı morarma
 2. Diş etlerinden aşırı kanama
 3. Sık burun kanaması
 4. Gastrointestinal kanalda kanama
 5. Kanlı idrar
 6. Kanlı dışkı
 7. Baş kanaması
 8. Dalak patlaması

Bu test için özel bir hazırlığa gerek yoktur. Doktorunuz bu testten önce belirli ilaçları almamanızı tavsiye edebilir. Kan inceltici kullanıyorsanız doktorunuzu bilgilendirmeniz oldukça önemlidir.

Fibrinojen Testi Normal Değerleri Nedir?

Fibrinojen her desilitre için miligramlarla ölçülür (mg/dL):

 1. Fibrinojen için normal değer 200 ve 400 mg/dL arasındadır.
 2. 50 mg/dL’den az fibrinojen değeri ameliyattan sonra kanama riskiniz olduğu anlamına gelebilir.
 3. 700 mg/dL’den yüksek fibrinojen değeri kalp veya beyninize hasar verebilen pıhtı oluşturma tehlikesinde olduğunuz anlamına gelebilir.

Fibrinojen Düşüklüğü Nedir?

Faktör 1 (veya fibrinojen) eksikliği hastalığın şiddetiyle çeşitlilik gösteren oldukça nadir bir kalıtsal hastalıktır. Sağlık uzmanları arasında bile yaygın şekilde bilinmez. Bu hastalıktan etkilenen insanlar ve yakınları bununla ilgili çok az yazılı bilgiye sahiptir. Üç tür fibrinojen eksikliği vardır: afibrinojenemi, hipofibrinojenemi, ve disfibrinojenemi. Bu hastalık kadınları ve erkekleri eşit oranda etkiler. Bazı vakalarda ciddi kanama veya tromboza da neden olabilir.  

Fibrinojen Düşüklüğü Nedenleri;

 1. Karaciğer hastalığı
 2. DIC
 3. Kanser
 4. Kötü beslenme
 5. Kalıtsal veya doğuştan gelen kan pıhtısı bozuklukları
 6. Sık kan verme

Üç tür eksiklik vardır:

Afibrinojenemi: (fibrinojenin olmaması)

Bu tür faktör 1 eksikliğinde, fibrinojenin tamamen eksikliği söz konusudur. Fibrinojen değeri plazmanın <0.2 g/l ‘dir. 10 milyon insandan 5’i bundan etkilenir. Diğer türlerin arasında bu en ciddi kanamaya neden olur.  

Hipofibrojenemi: (normal değerden düşük)

Bu türde fibrinojen bulunur ancak 0.2 g/l ve 0.8 g/l arasında normalden düşük seviyededir. Bu anormallik afibrinojenemiden daha az yaygındır. Kanama problemleri hafif, orta veya şiddetli olabilir.

Disfibrinojenemi: (bozukluk)

Disfibrinojenemide fibrinojen seviyesi 2 ve 4 g/l olarak normaldir ancak fibrinojen düzgün şekilde çalışmaz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT