2022-11-30 12:40:00 | Son Güncelleme : 2022-11-30 12:55:13

Fibrokistik meme nedir? Fibrokistik memenin 10 farklı belirtisi, nedenleri ve bitkisel tedavisi

Fibrokistik meme kadınların bir veya her iki memesinde meydana gelen içi sıvı dolu kistlerdir. Kanser değildir. Göğüste ağrı, hassasiyet, göğüs ucundan akıntı gelmesi gibi belirtilere neden olabilir. Tedavisi ince iğneler ile kistin çekilmesi şeklinde yapılır. Aşağıda bildireceğimiz brokoli kürü de bu soruna şifa olabilir.

Fibrokistik meme, ultrason, mamogram ve meme biyopsisi ile teşhis edilebilir.
Fibrokistik meme, ultrason, mamogram ve meme biyopsisi ile teşhis edilebilir.

Fibrokistik memenin östrojen hormonundaki dalgalanmadan dolayı meydana geldiği düşünülmektedir. Genellikle 30-50 yaş arasındaki kadınlarda görülür. Fibrokistik meme hastalığından dolayı herhangi bir belirti yaşamıyorsanız veya semptomlarınız hafifse tedavi gerekmeyebilir.

FİBROKİSTİK MEME BELİRTİLERİ NELERDİR?

Fibrokistik meme hastalığı, dünya çapında milyonlarca kadında teşhis edilen en yaygın iyi huylu meme hastalığı türüdür. Şu belirtilere neden olabilir:

  • Memede ağrı ve hassasiyet (Özellikle adet dönemi öncesi)
  • Göğüs uçlarından koyu kahverengi veya yeşil akıntı gelmesi
  • Adet döngüsü sırasında boyut değiştiren ve hareket edebilen topaklar
  • Göğüsleri dolu, şiş ve ağır hissetme
  • Kol altında ağrı
  • Memede her adet öncesi büyüyen ve sonrasında küçülen bir yumru

FİBROKİSTİK MEME NEDEN OLUR?

Fibrokistik meme sorununun kesin nedeni bilinmemektedir, ancak uzmanlar üreme hormonlarının özellikle östrojenin memede kist oluşumunda rol oynadığını düşünmektedir. Adet döngüsü döneminde hormon seviyelerinde meydana gelen dalgalanmalar da memede kist, ağrı ve yumru gibi belirtilere neden olabilir.

FİBROKİSTİK MEME NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Klinik meme muayenesi: Doktorunuz manuel olarak (elle) göğüslerinizi ve kollarınızın altında ve boynunuzun alt kısmındaki lenf bezlerini kontrol eder. Bu şekilde fibrokistik meme teşhis edilebilir.

Mamogram: Göğüs dokunuzun bir röntgen resmi çekilir.

Ultrason: Ses dalgalarını kullanarak uygulanan ultrason, göğüslerinizin görüntülerini oluşturur.

Meme biyopsisi: Doktorunuz memenizde kisti olduğunu düşünüyorsa, meme biyopsisi isteyebilir. Analiz için az miktarda meme dokusu alınır.

FİBROKİSTİK MEME NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Fibrokistik meme herhangi bir belirtiye neden olmuyorsa tedavi gerekmeyebilir.

  • Şayet çeşitli belirtiler varsa ve hasta sorun yaşıyorsa fibrokistik meme tedavisi ince iğneler ile kistin çekilmesi şeklinde yapılır. Doktorunuz kistteki sıvıyı boşaltmak için kıl kadar ince bir iğne kullanır.
  • Memeye sıcak veya soğuk kompres uygulamak da ağrıya iyi gelebilir.
  • Bazı uzmanlar bu hastalıktan kurtulmak için magnezyum, tiamin, E vitamini ve çuha çiçeği yağı  takviyesi kullanmayı önermektedir.

FİBROKİSTİK MEME TEDAVİSİ İÇİN BROKOLİ KÜRÜ TARİFİ

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu kadınlarda memedeki fibrokistten kurtulmak için brokoli kürünü uygulamayı öneriyor:

Brokoli kürü şöyle uygulanır: 2 su bardağı suyu kaynatın. İçerisine 200-250 gram brokoli atınız. 5 dk. boyunca hafif ateşte kaynatın. Ocaktan alıp ılımaya bırakın. Bu suyu süzün. Brokoli suyunun üçte birini sabah aç karına, üçte birini öğlen aç karına ve son kalan üçte birini de akşamleyin, akşam yemeğinden en az yarım saat önce aç karına için. Suyu içerken haşlanmış brokoliyi yemek zorunda değilsiniz. Bu tarifte önemli olan brokolinin suyunu içmektir. Haşlanan brokoliyi de salata yaparak tüketebilirsiniz.  Kadınların memelerinde oluşan fibrokistlere karşı brokoli kürü yirmi bir gün tamamlandıktan sonra üç gün ara verip ikinci yirmi bir günlük kür uygulanır ve kür sonlandırılmış olur.

Mavi Kadın