Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Fibromiyalji Nedir Nasıl Geçer Fibromiyalji Tedavisi Edilmezse Ne Olur?

Mavikadin>Sağlık>Fibromiyalji Nedir Nasıl Geçer Fibromiyalji Tedavisi Edilmezse Ne Olur?

Fibromiyalji, kaslarda, kemiklerde ve yumuşak dokularda kronik ağrı oluşmasına neden olan bir sağlık sorunudur. Fibromiyaljinin diğer adı yumuşak doku romatizmasıdır. Fibromiyalji hastalığının nedeni, bu durumun neden kaynaklandığı günümüz tıbbında

Fibromiyalji Nedir Nasıl Geçer Fibromiyalji Tedavisi Edilmezse Ne Olur?

Fibromiyalji Hastalığı Ne Demek? Fibromiyaljide 18 Hassas Nokta

Fibromiyalji, kaslarda, kemiklerde ve yumuşak dokularda kronik ağrı oluşmasına neden olan bir sağlık sorunudur. Fibromiyaljinin diğer adı yumuşak doku romatizmasıdır. Fibromiyalji hastalığının nedeni, bu durumun neden kaynaklandığı günümüz tıbbında henüz bilinememektedir. Fibromiyalji için kısaca tüm vücutta hissedilen ağrı ve kronik halsizliğe yol açan bir sağlık sorunu diyebiliriz. Fibromiyalji tedavisi edilmezse; Yaşanılan ağrılar, belirtiler gün geçtikçe şiddetlenebilir, bu durum ayrıca tükenmişlik sendromuna sebep olabilir.

Fibromilyalji ağrıları, fibromiyalji atakları stres, uykusuzluk, aşırı veya yetersiz egzersiz gibi durumlarda daha da şiddetlenebilir.

Fibromiyalji Belirtileri

 1. Tüm vücutta, eklemlerde ağrı
 2. Kendini devamlı yorgun, halsiz hissetme
 3. Sabahları ağrının şiddetlenmesi
 4. Uyku problemleri
 5. Ellerde, kollarda, ayaklarda ve bacaklarda uyuşma ve karıncalanma.
 6. Konsantrasyon ve hafıza problemleri
 7. Sabah uyanınca eklemlerde sertlik hissetme
 8. İrritabl bağırsak sendromu
 9. Adet döneminde ağrı çekme
 10. Sıcağa ve soğuğa aşırı hassasiyet
 11. Ciltte kaşınma veya yanma hissi
 12. Baş ağrısı
 13. Dinlendirmeyen uyku
 14. Mide sorunları. Karın ağrısı, şişlik, kabızlık, ishal gibi mide-barsak sistemiyle ilgili sorunlar
 15. Huzursuz bacak sendromu (RLS)
 16. Baş dönmesi
 17. Soğuk algınlığı veya grip benzeri semptomlar
 18. Cilt problemleri
 19. Depresyon ve kaygı
 20. Sık idrara çıkma
 21. Solunum problemleri
 22. Gerilim veya migren tipi baş ağrısı, başta sersemlik hissi
 23. İshal ve karın ağrısı
 24. Gürülütüye ve ışığa karşı hassasiyet bunlardan çok rahatsız olma

Fibromiyalji Neden Olur, Risk Faktörleri Nelerdir?

 1. Genetik. Aile büyüklerinde bu durum varsa sizde de olabilir.
 2. Hormonal dengesizlikler
 3. Ayrılık, boşanma veya sevilen birinin ölümü gibi travmatik bir olay yaşama
 4. Cinsiyet. Fibromiyalji, kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. Artrit ve Kas-iskelet ve Cilt Hastalıkları Ulusal Enstitüsü (NIAMS), kadınlarda fibromiyaljinin erkeklerden 8-9 kat daha fazla görüldüğünü bildiriyor.
 5. Yaş: Yapılan araştırmalarda fibromiyaljinin genellikle 20 ila 50 yaşları arasında orta yetişkinlik dönemlerinde teşhis edildiğini bildiriyor.
 6. Uyku bozuklukları: Uyku apnesi ve huzursuz bacak sendromu (RLS) gibi uykuyu olumsuz etkileyen sorunlar yaşayanlarda fibromiyalji ile daha sık karşılaşılıyor.
 7. Romatizmal hastalıklar: Romatizmal hastalığı olan kişilerin fibromiyaljiye yakalanma olasılığı diğer insanlardan daha yüksektir. Bu hastalıklar şunlardır; Romatoid artrit (RA), osteoartrit (OA) Lupus hastalığı,  ankilozan spondilit
 8. Fibromiyalji için diğer olası risk faktörleri arasında hiç egzersiz yapmama, aşırı egzersiz yapma ve ameliyat geçirme sayılabilir .

Fibromiyalji İçin Hangi Doktora Gidilir?

Romatoloji doktoruna gidilir.

Fibromiyalji Nasıl Geçer?

Fibromiyalji bir inflamasyon (mikropsuz iltihap) hastalığıdır ve vücudun tüm yakıtını sağlayan mitokondrilerin yeterince düzgün çalışmamasına neden olur. Sonuç olarak genel bir bitkinlik ve yaygın ağrılar hissedersiniz.

Fibromiyaljinin kesin bir tedavisi yoktur, ancak yaşanılan belirtilerin geçmesi için  ve yaşam kalitenizi iyileştirmeye yardımcı olabilecek bazı tedaviler mevcuttur.Doktor bu hastalık için bazı ağrı kesiciler, antidepresan ilaçlar reçete edebilir.

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Fibromiyalji İçin Bitkisel Tedavi Yöntemi

Prof. Saraçoğlu fibromiyalji tedavisi için 2 bitkiyi tavsiye ediyor. Bu bitkiler çobançantası ve karabaş bitkisidir. Aşağıda vereceğimiz tarifleri sabah ve akşam 1 ay boyunca uygularsanız kısa sürede şifa bulabilirsiniz. Bu kürler her seferinde taze olarak hazırlanmalı ve içine şeker, bal veya benzeri tatlandırıcı şeyler katılmamalıdır.

Sabah

1 su bardağı suyu kaynatın. İçine 1 tatlı kaşığı çobançantası bitkisi atıp 3 dk daha kaynatın. 3 dk bittiğinde cezveyi ocaktan alıp ılımaya bırakın.Ilıdıktan sonra süzün.Sabah kahvaltısından yarım saat önce bunu aç karnınıza için. Aşağıda bildireceğimiz akşam uygulayacağınız tarifle beraber, her iki tarifi 1 ay süreyle devam edin.  Her defasında taze olarak hazırlayın.

Akşam

1 su bardağı suyu cezvede kaynatın. İçine 1 tatlı kaşığı karabaş bitkisini atınız. 7 dk boyunca kaynatın. 7 dk olunca ocaktan alıp süzün.Ilıyınca akşam yemeğinden 2 saat sonra içiniz.

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu bu küre ilaveten susam yağı ve acı elma yağı ile fibromiyalji nedeniyle meydana gelen ağrı olan yerlere uygulanmasını tavsiye ediyor.

Bir tatlı kaşığı susam yağı ve bir çay kaşığı acı elma yağı (ada çayı yağı) bu iki yağı karıştırın. Fibromiyalji ağrılarının olduğu yerlere bu yağların karışımı ile sabah ve akşam masaj yapılmalıdır.


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...