10 Ağustos 2022, Çarşamba 04:45

Filiform nabız nedir? Filiform nabız hangi durumlarda görülür?

Filiform nabız nedir? Filiform nabız hangi durumlarda görülür?

Sağlıklı bir bireyde kalp atış hızı 80-100 arasında seyreder. Kalbin dakikada 130’dan daha fazla atması ise filiform nabız yani nabız yüksekliği olarak adlandırılır. Filiform yaşayan kişilerde kalp normalden çok daha hızlı atar ve kişi bu nabız atışını hissetmez çünkü bu nabız atışı hissedilmeyecek kadar zayıftır.

Filiform nabız durumunda; nabız normalde alınmayacak yani hissedilemeyecek kadar düşer ve yalnızca çok dikkatli muayene yapılarak alınabilir. Dolayısıyla fliform nabıza bağlı olarak kalp; düşen kan basıncını dengelemek için çok daha hızlı çalışmak zorunda kalır. Filiform nabızda; hastanın kalp atış hızı yüksektir fakat kalbin kasılma gücü yetersizdir.

Nabız; kalbin atış hızıdır ve sağlıklı bireyde bilek, boyun veya kasıklar gibi vücuttaki farklı nabız noktalarından hissedilmektedir. Fakat filiform nabızda; nabız hissedilemeyecek kadar yavaşlar ve dolayısıyla bunu hissetmek için steteskop kullanılması zorunlu hale gelir. Çoğunlukla yetişkinlerde görülen filiform nabız; bayılmalara da sebep olabilir.

FİLİFORM NABIZ BELİRTİLERİ NELERDİR?

  1. Baş dönmesi
  2. Baş ağrısı
  3. Ciltte solma
  4. Göğüste ağrı
  5. El ve ayaklarda titreme
  6. Göz kararması
  7. Kalp üzerinde baskı hissi
  8. Bayılma hissi
  9. Nefes almakta güçlük çekme

FİLİFORM NABIZ NEDEN OLUR?

Filiform nabız halinde vücuttaki belirli yerlerde parmak ile ölçüm yapıldığında nabız hissedilmez, nabız sayısının 130’dan daha yüksek seyrettiği görülür. Filiform nabızın yaygın sebepleri arasında şok, kalp yetmezliği, kanama ya da aşırı sıvı kaybı yer alır ve bu koşullarda nabız çok hızlanabilir.Nabızın 130’dan fazla attığı filiform vakasında nabızın tedavi edilmemesi halinde hastada ciddi sağlık problemleri görülebilir.

Filiform nabız yaygın olarak; alkol ve madde kullanımı, yoğun spor yapma, aşırı kahve tüketme, vücudun su kaybetmesi, ateşli hastalık geçirmek, kan kaybı, heyecan ve korku gibi duygu değişimi durumlarında görülmektedir. Ek olarak; depresyon ve anksiyete hastaları ve stresli kişilerde de filiform nabız; hipertroidi, kalp ve akciğer hastalıklarının bir belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Kalbin atış hızı yani nabız bazı alerjik durumlar ve kullanılan ilaçların yan etkisi olarak da yükselebilir.

FİLİFORM NABIZ HANGİ HASTALIKLARDAN KAYNAKLANABİLİR?
Filiform nabız yüksek tansiyon, hipertiroidi hastalığı, konjenital kalp hastalığı, aort yetersizliği,  anfizem ve zatürre gibi akciğer hastalıklarının habercisi olabilir.

FİLİFORM NABIZ HALİNDE NE YAPMALI?
Filiform nabızda nabız dakikada 130'un üzerine çıkar ve hastanın durumu kritikleşebilir, hayati tehlike meydana gelebilir. Böyle bir problem yaşandığında acil 112 aranıp yardım istenebilir.

Nabız nereden alınır? Nabız alınan bölgelerin Latince adları Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT