05 Aralık 2021, Pazar 17:31

Fındığın besin değeri, sağlığa 8 faydası, içerisindeki vitamin ve mineraller

Fındığın besin değeri, sağlığa 8 faydası, içerisindeki vitamin ve mineraller

Fındık Karadeniz bölgesinde yoğun olarak yetiştirilmekle beraber ülkemizin birçok ilinde de fındık yetiştiriciliği yapılmaktadır. Fındık hem lezzetli hem de bir o kadar faydalıdır. Günlük 1 avuç fındık tüketmek dinç ve zinde bir gün geçirmenizi sağlar. Kalp ve beyin sağlığından tutun da romatizma, cinsel rahatsızlıklar ve eklem ağrıları gibi sağlığa birçok faydası bulunmaktadır.  

Fındık çinko, bakır, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, folik asit, protein, lif, C, E ve K vitaminleri bakımından zengin besin içeriğine sahiptir. Fındık yağ ve kalori içeriği yüksek olduğu için kararında tüketilmelidir. Aksi taktirde mide ağrısı ve ishal gibi yan etkilere neden olur.

Fındığın Besin Değeri

100 gram fındık 658 kalori içermektedir.1 avuç fındık ise 150 kaloridir. Fındığın besin değerleri şöyledir;

Fındığın Muhteşem Faydaları

Kalp sağlığını korur;

Düzenli fındık tüketmek içeriğindeki lifler sayesinde kalp krizi ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Kalbe gelen kötü kolesterolü dengeler. Fındık, vücuttaki damarların tıkanmasını önleyici bir özelliğe sahiptir.

Kan şekerini dengeler;

Fındık, kan şekerini kontrol altına alır. Aynı zamanda düzenli olarak günlük 1 avuç fındık tüketmek  şeker hastalığına yakalanma riskini azaltır.

Hafızayı güçlendirir;

Fındık içeriğindeki E vitamini, yağ asitleri, vitamin ve mineraller sayesinde beyin sağlığı için muhteşem bir besindir. Hafızayı güçlendirir ve unutkanlığı giderir. Aynı zamanda ileri yaşlarda Alzheimer olma riskini azaltır.

Kanser hastalığını önler;

Fındık, antioksidan özellikleri sayesinde kanser hastalıklarının oluşmasını önler ve kanser riskini azaltır. Bunun için günlük 1 avuç fındık yemek sağlığını için çok önemlidir.

Sindirim sistemini düzenler;

Fındık sindirim rahatsızlığı çeken kişiler için çok faydalıdır. Sinirim sistemini düzenler, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Aynı zamanda bağırsakları yumuşattığı için kabızlık sorununa iyi gelir.

Kemik gelişimini destekler;

Fındık magnezyum ve kalsiyum bakımından zengin olduğundan kemiklerin gelişimi için çok önemlidir. Kemiklerin gelişmesini sağlar, eklem yerlerine iyi gelir. Kemik ağrılarını azaltır, romatizmaya iyi gelir ve dinçlik verir.

Kilo vermeye yardımcıdır;

Fındığın bir diğer faydası da yağ yakımına yardımcı olmasıdır. Tabi ki sadece fındık yiyerek kilo vermek söz konusu değildir. Düzenli diyet programına fındığı eklemek zayıflamaya yardımcı olacaktır. Fındığın tok tutma özelliği vardır. Bu sayede uzun süre tokluk hissi verir ve sağlıklı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olur.

Cinsellik sorunlarını çözer;

Fındık cinsel isteksizliğe iyi gelir ve cinsel gücü arttırır. Fındığın içeriğindeki E vitamini ve zengin mineraller erkeklerde sperm üretimini arttırır ve enerji verir. Bunun için günlük düzenli olarak bir avuç fındık tüketmek cinsellik sıkıntısı çekenler için çok faydalı olacaktır.

Fındığın Zararları

Her besinde olduğu gibi fındık da aşırı derecede tüketildiğinde zararlı etkiler gösterir. Fındık yüksek besin içeriğine sahip olduğundan alerji riski bulunan gıdalar arasında yer alır. Bu nedenle fındığın zararları ile karşılaşmamak için aşırı tüketmemek gereklidir.

Alerjik etkenlere sahip olduğu için çok fazla fındık tüketildiğinde ishal, mide ağrısı, hapşırma, öksürük veya burun akıntısı gibi yan etkilere neden olur. Ayrıca solunum yollarında hırıltı veya nefes darlığı, boğazda şişme gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Fındık besin içeriğinin yanı sıra, aşırı yağlı bir besindir. Bu yüzden aşırı tüketildiğinde kilo artışına neden olur ve obezite ile karşı karşıya kalma riski artar.  

Fındık düşük kan basıncına neden olabilen bir besindir. Bu durumda kalp bozuklukları ve bilinç kayıplarına yol açabilir.

Fındık İshal Veya Gaz Yaparmı, Fındık Alerjisi Belirtileri Nelerdir? Tıklayınız

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT