Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
14-07-2016 10:17 | Güncelleme : 12-09-2022 17:01

Fındık İshal Veya Gaz Yaparmı, Fındık Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Google News

Fındık alerjisi en yaygın görülen kuruyemiş alerji türüdür. Fındık alerjisi bağışıklık sisteminin fındığın içindeki bir proteini düşman olarak algılayıp ona saldırmasıyla

Fındık İshal Veya Gaz Yaparmı, Fındık Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Fındık alerjisi en yaygın görülen kuruyemiş alerji türüdür. Fındık alerjisi bağışıklık sisteminin fındığın içindeki bir proteini düşman olarak algılayıp ona saldırmasıyla meydana gelir. Bu durum alerjik reaksiyon belirtilerine neden olan antikor ve histamin gibi kimyasalların üretimini tetikler. Fındık alerjinizin olduğunu düşünüyorsanız fındıktan ve fındık içeren her besinden uzak durmalısınız.

Araştırmalar çocukların %9 'unda fındık alerjisi gözlemlendiğini haber veriyor.

Fındık alerjisi belirtileri fındık tüketildikten 2 saat içinde ortaya çıkar. En sık rastlanılan fındık alerjisi belirtileri ise şunlardır;

  1. Cilt: Kurdeşen veya egzama
  2. Gözler: Alerjik konjonktivit
  3. Mide barsak sistemi: Bulantı, karın ağrısı, gaz, kusma veya ishal
  4. Nefesle ilgili olanlar: Hırıltı, öksürük veya burun akıntısı
  5. Ağız: Anjioödem (dudaklarda, dil veya yüzde şişme)
  6. Anafilaksi:Acil tıbbi yardım gerektiren şiddetli alerjik reaksiyon

Burun akıntısı, göz yaşarması, boğulma hissi, astım benzeri belirtileri, kusma, ishal, şişkinlik, gaz, kaşıntı, karın krampları, ağızda, boğazda ve yüzde yanma hissi de fındık alerjisinin diğer olası belirtilerindendir.

Fındık alerjisinde, alerjik reaksiyon herhangi bir zamanda sona erebilir, fakat nadir de olsa anafilaktik şok denilen şiddetli reaksiyonlarda meydana gelebilir. Anafilaksi tüm vücudu etkileyen bilinç kaybına, bayılmaya hatta ölüme kadar uzanan şiddetli reaksiyon türüdür. Anafilaksi geçiren kişinin yakınları 112 acil yardımı aramalıdır. Epinefrin enjeksiyon uygulaması ile hasta hayata döndürülmeye çalışılır.

Fındık alerjiniz olup olmadığını öğrenmek için üniversitelerin yahut özel hastanelerin alerji bölümüne başvurabilirsiniz. Yapılacak olan IgE kan testleri ve deri prick testleri fındık alerjiniz kolaylıkla tespit edilebilir. Deri prick testi yapmak için cildinize bir miktar fındık ekstresi uygulanır. 10-15 dakika içerisinde alerji testi yapılan bölgede şişme, kızarma, yanma hissi gibi semptomlar ortaya çıkarsa fındığa karşı alerjinizin olduğu kabul edilir.

Fındık alerjisinin tedavisi için fındıktan ve fındık içeren ürünlerden uzak durmalısınız. Çikolatalar, nutella, yaş pasta, gofretler, bisküviler tüm bunlar içeriğinde çoğu zaman fındık bulunan ve size dokunabilecek gıdalardır.

Fındık alerjisi semptomlarından kurtulmanız için doktorunuz antihistaminik ilaç reçete edebilir.

Şeftali Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Muz Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Ananas Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Domates Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Çekirdek Alerjisi - Belirtileri, Teşhisi Ve Tedavisi Tıklayınız

Fındık İshal Veya Gaz Yaparmı, Fındık Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

 

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.