13 Ağustos 2022, Cumartesi 08:49

Fırında Ve Ocakta Patlıcan Nasıl Közlenir? Patlıcan Közleme Yöntemleri

Fırında Ve Ocakta Patlıcan Nasıl Közlenir? Patlıcan Közleme Yöntemleri

Patlıcanı ocakta, fırında, doğrudan ocak üstünde, ızgarada ve tepside közleyebilirsiniz. İşte patlıcan közlemek ve közlenmiş patlıcan saklamak için yapmanız

Patlıcan, yemeklere lezzet katan en faydalı ve en sağlıklı sebzelerdendir. Patlıcanı ocakta, fırında, doğrudan ocak üstünde, ızgarada ve tepside közleyebilirsiniz. İşte patlıcan közlemek ve közlenmiş patlıcan saklamak için yapmanız gerekenler:

Fırında patlıcan közleme için malzemeler

  1. Dilediğiniz miktar patlıcan
  2. Bıçak
  3. Fırın tepsisi
  4. Fırın pişirme kağıdı

Patlıcanların saplarını ve çürümüş yerler varsa o kısımları kesin. Fırın tepsisine pişirme kağıdını serin. Bıçakla patlıcanları çeşitli yerlerinden delin. Pişirme kağıdına patlıcanları dizip 10-15 dk. fırının en yüksek ayarında iken pişirin. Ara ara kontrol edip gerekirse fırındaki patlıcanları alt üst edin. Yumuşacık hale gelince patlıcanlarınız közlenmiş demektir, artık fırından çıkarabilirsiniz. Ilık hale geldiğinde patlıcanların kabuklarını soyup salataya yahut yemeğe katabilirsiniz.

Ocakta patlıcan nasıl közlenir?

Patlıcanları çeşitli yerlerinden delin. Patlıcanın delinmesinden amaç patlıcan pişerken içindeki suyun buharlaşıp patlıcanın patlamasını önlemektir. Deldiğiniz patlıcanları közmatiğe yahut teflon tavaya koyup ocakta patlıcanı közleyebilirsiniz. Közmatik kullanacaksanız, patlıcan gibi sebzelerin suyunun ocağa akıp kirletmesini önlemek için, pişirme yaptığınız ocağın gözüne ortasını kestiğiniz alüminyum folyoyu yerleştirebilirsiniz.

Alüminyum folyo ile patlıcan közleme

Patlıcanları çeşitli yerlerinden delip alüminyum folyoya sarın ve ocağın tellerine folyoya sardığınız bu patlıcanları koyup yumuşayıncaya kadar pişirin.

Patlıcanı ocakta direkt közleme

Patlıcanı güzelce yıkayıp kağıt havluyla kurulayın. Bıçakla patlıcanı çeşitli yerlerinden delin. Ateşi yakıp patlıcanın ucundan başlayarak bir yüzü közlendiğinde diğer yüzünü çevirerek közleyin. Bu şekilde uçtan başladığınız patlıcanın sap kısmına kadar közleyin.

Izgarada patlıcan közleme

Patlıcanı bıçakla çeşitli yerden delin. Patlıcanları fırınınızın ızgara teline yerleştirin. Fırının ızgara kısmını çalıştırıp önce patlıcanların bir tarafını közleyin, çatalla yumuşadığını kontrol ederek diğer taraflarını da közleyin. Fırında yaparken fırının kirlenmemesi için alt tepsiye alüminyum folyo sermelidir.

Közlenmiş patlıcan nasıl saklanır?

1.Yöntem

Yukarıda bildirdiğimiz yöntemlerden dilediğinizi uygulayarak patlıcanları közleyin. Közlediğiniz patlıcanlar kabuklarından ayrılır, didiklenir ve soğuduğunda buzdolabı poşetlerine koyulur, poşedin ağzı bağlanır. Dilerseniz üzerine etiket yapıştırılıp günün tarihini atabilirsiniz.

2.Yöntem

Patlıcanları közleyip, kabuklarını soyun, sap kısmını kesip çıkarın. Közlediğiniz patlıcanları kavanozlara yerleştirin, bir kavanoz 2-3 közlenmiş patlıcanı alacaktır. Ardından kavanoza kabuklarını soyduğunuz sarımsakları ve kaya tuzunu ekleyin. Kavanozu tam doldurmayın, birkaç parmak kadar üzerinde boşluk kalsın. O boşluğu da zeytinyağı ile doldurun. Kavanozun ağzını sıkıca kapatın ve bir tencerenin içine ters bir şekilde koyun, yani baş aşağı bir şekilde kavanozlar tencereye yerleştirilmeli. Kavanozun tam kapanıp kapanmadığı sızma varsa anlaşılır, kavanozdan bir şeyler sızmıyorsa kavanoz iyi kapanmış demektir. Bu şekilde kavanozları tencerenin içinde 10-15 dakika kadar kaynatın ve soğumaya bırakın. Közlenmiş patlıcanınız saklamak için hazırdır!

Patlıcan Nasıl Kurutulur? Resimli Anlatım Tıklayınız

Patlıcan Kızartması Nasıl Yağ Çekmez? 5 Pratik Yöntem Tıklayınız

Ispanak Buzlukta Nasıl Saklanır? 3 Pratik Yöntem Resimli Anlatım Tıklayınız

Yaş Pasta Dondurucuda Nasıl Saklanır? Tıklayınız

Brokoli Buzlukta Nasıl Saklanır? Resimli Anlatım Tıklayınız

Mısır Dondurucuda Nasıl Saklanır? Adım Adım Resimli Tarif Tıklayınız

Şeftali Buzlukta Nasıl Saklanır? 2 Pratik Yöntem Resimli Anlatım Tıklayınız

Börülce Dondurucuya Nasıl Konur? Resimli Anlatım Tıklayınız

Kabuklu Ve Yaş Ceviz Nasıl Saklanır? Resimli Anlatım Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT