21 Ocak 2021, Perşembe 13:25

Flexo 100 Mg Sprey Neye İyi Gelir Yan Etkileri Nelerdir

Flexo 100 Mg Sprey Neye İyi Gelir Yan Etkileri Nelerdir

Flexo 100 mg sprey kortizon içermeyen (non-steroid) bir ilaçtır. Romatizma tedavisinde kullanılmaktadır yani anti-romatik ilaçlar grubunda yer almaktadır. İltihap giderici ve ağrı kesicidir. Aanaljezik ve anti-inflamatuvar özelliklere sahiptir. İltihabı yok eder ve ağrıyı dindirir. Fiyatı:19,13 TL'dir.

Flexo Sprey Ne İşe Yarar?

 1. Romatizmal rahatsızlıklardan kaynaklı ağrıları geçirir.
 2. Spor yaralanmalarına ve buna benzer künt travmalara bağlı burkulma, zorlanma, ezilme gibi ağrılı durumlarda tedavi sağlar.
 3. Kasları rahatlatarak ve gevşeterek etki eder.
 4. Boyun bölgesindeki ağrılara birebirdir.
 5. Diz eklemi iltihabını iyileştirir.
 6. Eklem çevresinde bulunan eklem kapsülü, tendonlar, bursa ve bağların (kısaca yumuşak dokuların) ağrısını alır.
 7. Boyun tutulmasına ve omuz tutulmasına iyi gelir.
 8. Miyalji, lumbago, siyatalaji ve artralji gibi problemlerin tedavi edilmesinde kullanılır.
 9. Ağrı ve iltihap oluşumuna yol açan faktörleri etkisiz hâle getirir.
 10. Ellerde ve ayaklarda hissedilen gerginliğin, ağrı ve sızıların tedavisinde etkilidir.
 11. Tenisçi dirseği adı verilen hastalığa şifalıdır.

Flexo Sprey Nasıl Kullanılır?

 1. Flexo sprey yalnızca deriye haricen sürülerek kullanılır. Rahatsızlığın olduğu bölgeye 1-2 defa sıkılır ve yavaşça ovularak nüfuz ettirilir. Ardından kendi kendine kuruması beklenir. Hekim aksini söylemediyse üzeri bandajla kapatılmamalıdır.
 2. Romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılıyorsa çoğu vakada tedavi süresinin 3-4 hafta olması yeterli gelmektedir. Belirtileriniz geçmezse Flexo spreyi kullanmaya devam edip edemeyeceğinizi öğrenmek için doktorunuzla görüşmeniz gerekir.
 3. Flexo sprey sorunlu bölgeye ve etrafındaki alana her gün 4 defa 7 kez püskürtülebilir. Her bir püskürtme 18 mg etofenamata denktir.

Hamilelikte Flexo Sprey Kullanımı

Flexo spreyin kullanımı öncesinde hekiminizden veya eczacınızdan bilgi almalısınız. Gebeliğin 6. ayından sonraki dönemde Flexo sprey kullanılmamalıdır. 3. trimester öncesi kullanımı ise doktor tarafından önerilmesine bağlıdır. Tedavisi henüz sona ermeden hamile kalanlar bunu eczacısına veya doktoruna haber vermelidir.

Emzirirken Flexo Sprey Kullanımı

İlacın kullanımına başlayabilmek için doktorun ya da eczacının onayına ihtiyaç vardır. Etofenamat anne sütüne az da olsa geçen bir maddedir. Bundan dolayı Flexo spreyin uzun süreli kullanımından kaçınılmalı ve günlük doz miktarının üzerine çıkılmamalıdır. Bebeğini emzirenler spreyi göğüs bölgesine uygulamamalıdır. Böylelikle ilacın bebeğe geçişi önlenmiş olacaktır.

Flexo Spreyin Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, FLEXO®’nun içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

İstenmeyen etkilerin değerlendirilmesi aşağıdaki sıklık bilgilerine dayalıdır:

Çok yaygın (≥1/10); yaygın (≥1/100 ila < 1/10); yaygın olmayan (≥1/1000 ila <1/100); seyrek (≥1/10.000 ila <1/1000); çok seyrek (<1/10.000); bilinmiyor (eldeki verilerden hareketle tahmin edilemiyor)

FLEXO® , geniş cilt yüzey alanlarına ve uzun süreli uygulanırsa, etofenamat içeren ilaçların sistemik kullanımlarından sonra görüldüğü gibi spesifik organ sistemlerini veya tüm vücudu etkileyebilecek yan etkilerin gelişmesi olasıdır.

Deri ve deri altı doku hastalıkları:

Yaygın olmayan: Ciltte kızarıklık, kaşıntı, yanma hissi, deri döküntüsü, bazen kabarcıklar veya ürtiker tarzı lokal deri reaksiyonları

Seyrek: Aşırı duyarlık reaksiyonları veya lokal alerjik reaksiyonlar (temas dermatiti)

Bu ilacı kullanmayı bıraktığınızda, cilt reaksiyonları hızla ortadan kalkacaktır. Bu nedenle, başka bir spesifik uygulama yapılmasına gerek yoktur.

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT