2021-10-13 21:25:39 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:28

Folik asit eksikliğine son! Folik asit açısından zengin olan 11 besin

Vücutta kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine yardımcı olan folik asit vücut sağlığı için oldukça önemli bir asittir. Baklagiller, karaciğer, yeşil yapraklı sebzeler ve tropikal meyveler folik asit içeriği bakımından oldukça zengindir.

Folik asit eksikliğine son! Folik asit açısından zengin olan 11 besin

Sağlıklı bir insanın vücudunda olması gereken asitlerden biri de folik asittir. Folik asit aynı zamanda folat olarak da bilinir. Folik asit suda çözünebilen bir asit olup vücut sağlığı için oldukça önemli bir vitamindir. Folik asit birçok besinin içerisinde az miktarda bulunsa da en çok; yeşil yapraklı sebzelerde, meyvelerde, kuruyemişlerde ve karaciğerde bulunur.

Folik Asit İçeren Besinler Listesi

Folik asitin vücuda birçok faydası bulunur. Bu faydaları kısaca sayacak olursak; hamilelik döneminin daha sağlıklı geçmesini sağlar ve düşük riskini en aza indirir. Bununla birlikte kalp sağlığını muhafaza ederek kardiyovasküler hastalık riskini en az seviyeye indirir.

Uzmanlar, folik asit eksikliği olan kişilerin içerisinde folik asit içeren besinleri tüketmesini önerirler. Aslında folik asit birçok besinde az da olsa bulunur. Ancak bazı besinler folik asit bakımından oldukça zengindir. Folikasit içeriği bakımından zengin olan besinler;

1) Baklagiller

Pişirilmiş yarım kase fasulye, mercimek ve bezelye 180 mikrogram folat içermektedir. Pişirilip yarım kase tüketildiğinde günlük folat ihtiyacının büyük bölümü karşılanır.

2) Yumurta

Yumurta folat da dahil olmak üzere protein, selenyum ve B12 vitamini içermektedir. Günlük folat ihtiyacının %6’sını yumurta karşılamaktadır.

3) Yeşil Yapraklı Sebzeler

Lahana, roka, ıspanak gibi yeşil sebzeler vitamin, mineral ve yüksek oranda folat içermektedir. Bir kase çiğ ıspanak kişinin günlük folat ihtiyacının hemen hemen %15’ini karşılamaktadır.

4) Kuşkonmaz

Kuşkonmaz bitkisi aşırı miktarda vitamin, mineral ve folat içermektedir. Yarım kase pişirilmiş kuşkonmaz bitkisi günlük folik asit gereksiniminin %34’ünü karşılamaktadır.

5) Pancar

Gün içerisinde tüketilen bir kase pancar günlük folik asit ihtiyacının 3’te 1’inden fazlasını karşılamaktadır.

6) Turunçgiller

Turunçgiller grubundan olan portakal, greyfurt ve limon gibi meyveler folat içeriği bakımından oldukça zengindir. Gün içerisinde tüketilen bir bardak portakal suyu günlük folat ihtiyacınızın %20’sini karşılamaktadır.

7) Tropikal Meyveler

Muz, avokado ve papaya meyveleri de son derece lezzetli olup yoğun folat içeriğine sahiptirler. Günlük folat ihtiyacının büyük bölümünü karşılamaktadırlar.  

8) Brüksel Lahanası

Brüksel lahanası vitamin ve mineral içeriği bakımından zengin olduğu kadar folat içeriği yönünden de oldukça zengindir. Pişirilmiş bir kase brüksel lahanası 47 mikrogram folat içermektedir.

9) Brokoli

Brokoli de yine folat yönünden çok zengindir. Günlük folat ihtiyacının %14’ünü karşılamaktadır.

10) Fındık ve Diğer Kabuklu Kuruyemişler

Fındık, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, badem hem lif hem de folat bakımından çok zengindir. Gün içerisinde tüketilen bir avuç fındık günlük folat ihtiyacının ortalama %7’sini karşılamaktadır.

11) Dana Karaciğeri

Dana karaciğeri de içerisinde bol miktarda folat bulunduran besinlerdendir. 85 gram bir karaciğerin içerisinde 212 mikrogram folat bulunur. Yani günlük ihtiyaç duyduğumuz folatın yarısından da fazlasını karşılamaktadır.

Mavi Kadın