07 Ağustos 2022, Pazar 21:56

Fondöten Nedir, Yüze Kusursuz Pürüzsüz Fondöten Nasıl Sürülür?

Fondöten Nedir, Yüze Kusursuz Pürüzsüz Fondöten Nasıl Sürülür?

Fondöten en sık kullanılan kozmetik ürünlerdendir. Ciltteki kusurları kapatmak, sivilceleri, siyah noktaları, çilleri, lekeleri gizlemek, ciltteki renk tonunu

Fondöten en sık kullanılan kozmetik ürünlerdendir. Ciltteki kusurları kapatmak, sivilceleri, siyah noktaları, çilleri, lekeleri gizlemek, ciltteki renk tonunu eşitlemek için kullanılan makyaj malzemesine fondöten denir. Fondötenlerin renk ve cilt tipine uygun olan (kuru, yağlı, karma) birçok türü mevcuttur. Piyasada likit, toz, köpük, stick, pudra, su bazlı, krem ve nemlendirici fondöten olmak üzere pek çok fondöten çeşidi satıştadır. Kapatıcılığı daha fazla ve gün boyu kalıcı olacak ürün olarak genellikle likit değil katı formlu fondötenler tercih edilir. Peki fondöten nasıl sürülür, kullanılır? Makalemizde bu konuda bilgiler vereceğiz.

1.Adım

Fondöten kullanmadan önce; cilt çok iyi temizlenmeli ve cilt tipinize uygun bir nemlendirici cildinize uygulanmalıdır. Bunun için yapmanız gereken cildinizi suyla yıkamak, havluyla kurulamak ve yüzünüze nemlendirici sürmektir. Fondöten öncesi nemlendirici kullanmak, fondötenin cilde eşit ve pürüzsüz bir şekilde yayılmasını sağladığı gibi, daha sonra makyajın temizlenmesini de kolaylaştırır. Fakat çok fazla nemlendirici kullanmanız da cildin parlamasına yapış yapış görünmesine yol açacaktır. Nemlendiricide aşırıya kaçmamalısınız. Nemlendirme işlemini doğru bir şekilde yaptığınızda fondötenin yüzünüzde daha uzun süre kaldığını göreceksiniz.

2.Adım

Fondöten nasıl seçilir? Kullanacağınız fondötenin cildinizin rengi ile mutlaka uyumlu olması gerekir. Fondöten satın almadan önce bir miktar fondöteni çenenize denemek için sürün ve cildinizin rengiyle uyumlu olup olmadığını kontrol edin. Fondöten alırken gün ışığında almaya özen gösterin, çünkü mağaza ışıkları altında alacağınız fondöten ten renginizle uyumunu tam olarak algılayamayabilirsiniz.

Fondöten satın alırken cilt tipinizi ve istediğiniz kapatıcılığı bilerek buna yönelik fondöten seçimi yapmak en önemli adımlardan birisidir. Şayet kuru cilde sahipseniz nemlendirici özelliği bulunan fondöten tercih etmelisiniz. Yağlı bir cildiniz varsa, yağsız fondöten tercih etmeniz önemlidir.  Fondöten seçiminizde kozmetik reyonundaki görevli size yardımcı olacaktır.  Cilt tipinizi görevliye bildirmelisiniz.

3.Adım

Fondöteni cilde uygulamanın 3 yöntemi vardır; fırça ile uygulama, sünger ile uygulama ve parmaklarınızı kullanarak fondöteni cilde sürmektir. En çok kullanılan yöntem fondötenin fırça ile cilde uygulanması olsa da birçok bayan parmakları ile fondöteni cilde uygulamayı tercih ediyor. Süngerin fondöten kullanımında pek tercih edilmemesinin nedeni, çabuk kirlenmesi ve çok sık şekilde yıkama gerektirmesidir. Şayet fondöten uygulamanızda fondöten süngeri kullanmayı tercih ediyorsanız, fondöten süngerinin mutlaka temiz olduğuna ve iyice temizlediğinize emin olmalısınız. Yoksa çeşitli cilt sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

4.Adım

Fondöten kullanmanın püf noktası; İlk olarak şunu bilmelisiniz ki ne kadar çok fondöten sürersem cildimdeki problemler o kadar çok kapanır diye düşünürseniz hata yapmış olursunuz. Bunun için fondöten sürerken fondöteni çok fazla kullanmamak, çok yoğun sürmemek önemlidir. Çünkü sonra maske gibi durup çirkin bir görüntü ortaya çıkıyor. Fondöten cilde yedire yedire, kapata kapata sürmek de elde ettiğimiz sonucun daha güzel olmasını sağlayan püf noktalarındandır. Özellikle ince çizgilerin olduğu yerlere, göz ve ağız kısımlarına oldukça az miktarda uygulanmalıdır. Fontöden ne kadar ince sürülür ise makyaj o kadar doğal gözükecektir.

5.Adım

Kusursuz fondöten nasıl sürülür? Fondöteni sürerken elinize bir miktar fondöten alıp alnınıza, burnunuza, yanaklarınıza ve çenenize benek benek sürün. Az miktarla başlayın, gerekirse ilave edersiniz, böylece aşırı fondöten kullanımının önüne geçebilirsiniz. Ardından elinizle yahut fondöten fırçasıyla veya fondöten süngeriyle fondöteni yüzünüze eşit bir şekilde dağıtın. Fondöten süngeri kullanmak için sünger ıslatılarak, fazla suyu sıkılır. Nemlendirilen süngere dökülen fondöten yardımı ile uygulamaya geçilir. Fondöteni yüzünüzün her yerine eşit miktarda uyguladıktan sonra bir miktar fondöteni de boyun ve dekolte bölgenize hatta kulaklarınıza da sürmeniz, yüzünüzle bu uzuvlarınız arasındaki ton farklılıklarını ortadan kaldıracak ve sürdüğünüz fondötenin maske gibi görünmesini engelleyecektir.

6.Adım

Fondöten sürme işlemi bittikten sonra; hafif pudra yardımı ile fondöteni sabitlemeniz gerekir. Sabitleme işlemini yapma sebebiniz; fondötenin kalıcılığını artırmaktır.

Fondöten Sürmenin 10 Püf Noktası (Güzellik Uzmanları Bildiriyor) Tıklayınız

Fondöten Sürmeden Önce Ne Yapmalı? Güzellik Uzmanlarından Tavsiyeler Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. BEYZANUR

    ÇOK İYİ ANLATTINIZ SİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM

 
 
KAPAT