2022-02-06 10:43:40 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:38

Fungal akne nasıl geçer? Tıbbi tedavi ve evde bitkisel tedavi yöntemleri

Mantar akne olarak da bilinen fungal akne cildimizde bulunan mantarların kıl köklerine girip orada çoğaldığında meydana gelir. Fungal akne genellikle boyunda, kollarda, göğüste, sırtta ve yüzde görülür. Antifungal ilaç ve kremler ile tedavi edilebilir.

Fungal akne nasıl geçer? Tıbbi tedavi ve evde bitkisel tedavi yöntemleri

Fungal akne; Malassezia adı verilen cildimizde doğal olarak bulunan mantarın kıl foliküllerine girip aşırı çoğalmasıyla ortaya çıkar. Malassezia mantarı kıl köklerinde gelişip, kıl köklerinin iltihaplanmasına neden olabilir. Fungal aknenin tıbbi adı Malassezia folikülitidir. Folikülit, kıl köklerinin iltihaplanması demektir.

FUNGAL AKNE İLE SİVİLCENİN FARKI NEDİR?

Fungal aknenin diğer sivilcelerden farkı; sivilceler gözeneklerin kir ve yağ ile tıkanması ile, fungal akne ise gözeneklere mantarın girip orda çoğalmasıyla ortaya çıkar. Fungal akne tedavisinde sivilce ilaçları işe yaramaz.

MANTAR AKNE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Mantar akne belirtileri şöyledir:

  1. Bölgede şişlik ve kızarıklık
  2. Ciltte tahriş
  3. Kaşıntı. Fark edeceğiniz en yaygın semptom, fungal akne şişliklerinin kaşınmasıdır.
  4. Ağrı yapmaz.
  5. Mantar aknesi genellikle küçük beyaz nokta kümeleri şeklinde görülür.
  6. Ciltte sivilce benzeri minik pembe lezyonlara neden olur, bu lezyonlar bazen beyaz başlıdır.

FUNGAL AKNE NEDEN OLUR?

Fungal akneye yol açan nedenler şöyle sıralanabilir:

Islak Giysi İle Dolaşma

Spor yaptıktan veya herhangi bir nedenle terledikten sonra nemli, ıslak kıyafetlerle dolaşma vücudunuzda mantar çoğalmasına neden olup fungal akneye yol açabilir. Spor yaptığınız kıyafetlerinizi yıkamadan tekrar giymek de cildinizi kıyafetlerde oluşan mantarlara maruz bırakabilir.

İlaçların Yan Etkileri

Antibiyotikler bağırsaklardaki ve ciltteki faydalı bakterileri azaltıp ciltte mantarın aşırı çoğalmasını tetikleyip fungal akneye sebep olabilir. Doğum kontrol hapları ve kortizon ilaçlar da bu soruna yol açabilir.

Bağışıklık Sistemi Hastalıkları

Bağışıklık sistemi bastırılmış olanlar, diyabet ve AIDS gibi bağışıklık sistemi hastalığı yaşayanlar mantar sivilce açısından risk grubudur. Herhangi bir kronik rahatsızlık nedeniyle bağışıklık sisteminiz zayıflarsa, ciltte mantar akneye neden olabilir.

Diyet Değişiklikleri

Mantarlar ve mayalar karbonhidratlarla beslenir, bu nedenle tatlı ve karbonhidrat açısından zengin bir beslenme programı uygulamak fungal akne oluşumunu tetikleyebilir.

Dar Giysiler Giymek

Dar giysiler nefes almaz, ekstra tere ve neme neden olur.  Bu da ciltte mantar oluşumuna yol açabilir.

Sıcak ve Nemli Bölgede Yaşamak

Sıcak iklimlerde yaşayan kişiler daha sık terler ve mantar sivilce sorunu ile daha sık karşılaşırlar.

FUNGAL AKNE (MANTAR SİVİLCE) NASIL GEÇER?

Mantar akne normal sivilceye çok benzediğinden genellikle yanlışlıkla sivilce tedavisi uygulanır fakat bu tedavi işe yaramaz. Mantar sivilceden kurtulmak için mantar enfeksiyonunu uygun şekilde tedavi etmek, ciltteki maya ve bakteri arasındaki dengeyi yeniden sağlamak gerekir. Fungal akneden kurtulmanız için yapmanız gerekenler şunlardır:

Doktora Gidin

Cildiye doktoruna gidin. Cildiye doktoru bu sivilcelerin geçmesi için antifungal ilaç ve krem reçete edecektir.

Kepek Önleyici Şampuan Kullanın

Doktorun reçete ettiği kepek önleyici , mantarların cilt üzerinde büyümelerini ve çoğalmalarını engelleyen medikal şampuanları düzenli kullanın.

Sık Duş Alın

Düzenli olarak spor yapıyorsanız veya terlemenize neden olan bir işiniz varsa, nemli kıyafetlerle durmayın, hemen duşunuzu alın.

Daha Bol Giysiler Giyin

Dar giysiler, sürtünme ve düşük hava akışı nedeniyle fungal akne nedenidir. Bol ve rahat giysiler giymeyi tercih edin.

Fungal akneyi tamamen önlemek imkansız. Ancak bu sorunu yaşamaya yatkın olduğunuzu fark ederseniz, haftada en az bir kez kepek önleyici şampuanla duş almanızı, daha fazla terlemenize neden olan kumaşlardan kaçınmanızı, antrenmandan hemen sonra kıyafetlerinizi değiştirmenizi öneririz.

FUNGAL AKNE İÇİN BİTKİSEL TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, mantar ve bakteri önleyici içeriği ile fungal akneye doğal çözüm olabilir. Antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde mantar ve akne ile mücadelede yardımcı olur.  Pamuklu çubuğa birkaç damla çay ağacı yağı damlatıp bunu fungal akne olan yere sürebilirsiniz.

Hindistancevizi yağı

Hindistan cevizi yağındaki polifenoller, mantar sivilcelerini ortadan kaldırarak pürüzsüz bir cilde kavuşmaya yardımcı olur. Birkaç dakika boyunca fungal akneye Hindistancevizi yağı ile masaj yapın. Yıkayın ve kurulayın.

Zerdeçal

Zerdeçal, iyileştirici ve güzelleştirici özellikte olan cilt maskelerinde sık kullanılan bir baharattır. Bal ve zerdeçal karışımı bakterileri yok ederek mantar sivilceden kurtulmakta etkilidir. 1 çay kaşığı toz zerdeçal ile 1 çay kaşığı balı karıştırın. Bu karışımı mantar akne olan bölgeye uygulayın ve 10-12 dakika bekletip suyla yıkayın. Bunu günde bir kez yapabilirsiniz. En iyi sonucu almak için zerdeçal ile yoğurt, aloe vera veya sandal ağacını da karıştırabilirsiniz.

Aloe Vera Jel

Aloe vera, saç ve cilt rahatsızlıklarına iyi gelen harika bir bitkidir. Cildi pürüzsüz, temiz ve sivilcesiz tutar. Sağlıklı bir cilt için gerekli olan vitaminler, mineraller ve besinlerle doludur. Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli çıkarın ve bunu mantar akne olan yere sürün. Yarım saat bekletip yıkayın.

Sarımsak

2-3 diş sarımsağı çatalla ezin ve zeytinyağı ile karıştırın. Etkilenen bölgeye uygulayıp 20-30 dakika sonra suyla yıkayın.

Mavi Kadın