03 Temmuz 2020, Cuma 18:45

Furacin Pomad Krem Fiyat Nedir Yan Etkileri Nelerdir?

Furacin Pomad Krem Fiyat Nedir Yan Etkileri Nelerdir?

Furacin Merhem Krem Nedir Ne İçin Kullanılır?

Furacin krem; antiseptik etkiye sahiptir ve bakterilerin cilt yüzeyine yayılmasını engeller. Dış kulak enfeksiyonlarının iyileştirilmesinde kullanılan Furacin krem, zedelenme ya da hasar neticesinde meydana gelen yırtılmaların iyileşmesinde etkilidir. Yanık, kesik, yara gibi durumlarda ve deri ülseri enfeksiyonlarının kısa sürede iyileşmesinde önemli rol oynar. Cerrahi operasyonlar sonucunda oluşan yaraların enfekte olmasını da önleyen Furacin krem, mikroorganizmaların cilt üzerinde ortaya çıkardığı içi irin dolu (iltihaplanmış) sivilcelerin, kabarcıkların ve bu gibi sorunların giderilmesinde başarılı sonuçlar verir. Bunun yanı sıra, iltihapsız lezyonlara ve diğer dermatolojik problemlere de çözüm sağlamaktadır. Furacin merhemin fiyatı 5,34 TL'dir.

Furacin Nasıl Kullanılır?

Furacin krem cilde sürülerek kullanılır.Furacin krem, hekim tarafından bildirilen oranda uygulanmalı ve hekimin bildirdiği süre boyunca kullanılmalıdır. Furacin krem, her gün ya da birkaç gün arayla kullanılır ve istenen sonuç alınana kadar bu tedaviye devam edilir. Kullanım şekli, pansuman veya uygulama biçimine göre değişmektedir.

Furacin tedavisinin 7-10 gün aralığında sürdürülmesi tavsiye edilir.

Bir spatula ya da gazlı bez kullanılarak, sorunlu bölgeye direkt olarak sürülür. Geniş çaplı yanık bölgelerine uygulanacak ise, Furacin krem steril gazlı bezin üstüne yayılır ve bu işlemin ardından sürülebilir. Ameliyat sonrası (postoperatif) durumlarda işlem sonrası bölgenin üstüne vazelinli gazlı bez yerleştirmek pansumanın yapışmasına engel olur ve böylece 5-7 gün boyunca pansumanın değiştirilmesi gerekmez. Gazlı bezi kaldırırken serum fizyolojik yardımıyla ıslatmak, pansumanın daha rahat çıkmasına yardım eder.

Furacin kullanımını atlarsanız, hatırlar hatırlamaz hemen sürünüz. Fakat, bir sonraki kullanım saatine doğru aklınıza gelirse, çift uygulama yapmayınız ve yalnızca önceki kullanım biçimine göre hareket ediniz. Furacin'i, hekim onayı olmaksızın bırakmayınız, zira tedavinizi yarıda keserseniz, çeşitli olumsuz durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Furacin tedavisi, böbrek yetmezliği yaşayan hastalarda çok temkinli uygulanmalıdır. Çünkü yapısında polietilen glikol adlı bir madde bulunmaktadır ve bu kimyâsal, vücudun deri açılması olan kısımlarından emilip böbrek rahatsızlığını ağırlaştırabilir.

Furacin’in Yan Etkileri Nelerdir?

Furacin’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, Furacin’ i kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

  1. Cilt döküntüsü, kaşıntı ve lokal ödem (şişlik) gibi değişik derecelerde kontakt dermatit (temasla ortaya çıkan deri hastalığı) reaksiyonları,
  2. Deride süperenfeksiyon (nitrofurazon kullanımına bağlı mantar ve bazı mikroorganizmaların (Pseudomonas da dahil olmak üzere) çoğalması ile birlikte mevcut enfeksiyonun dışında yeni enfeksiyonlar. Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.

Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Furacin ’e karşı alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür. Eğer burada bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Uygulanan bölgede döküntü,  kaşıntı ve lokal ödem seyrek görülen yan etkilerdir.

İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki  bildirilmemiştir.

Cildinizdeki yanık ya da yara düzelmezse veya daha kötüleşirse doktorunuza başvurunuz. Cildinizde yerel hassasiyet ve tahriş belirtileri oluştuysa ilacın kullanımına son veriniz ve doktorunuza bildiriniz. Cilt üzerine kullanılan antibakteriyel ilaçlar ile, seyrek olarak ilaca duyarlı olmayan mantarların da içinde olduğu gibi bir grup mikroorganizma (mikrop) tarafından enfeksiyon oluşabilir. Eğer böyle bir durum oluşursa derhal doktorunuza bildiriniz. Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT