21 Ocak 2021, Perşembe 14:57

Fusix Derma 2 Merhem Krem Fiyatı Ne Yan Etkileri Nelerdir

Fusix Derma 2 Merhem Krem Fiyatı Ne Yan Etkileri Nelerdir

Fusix Derma ciltte meydana gelen çeşitli enfeksiyonları tedavi için kullanılan bir kremdir. Fusix Derma krem; enfeksiyon kapmış olan yanıkların ve yaraların tedavisinde, enfekte ekzema, impetigo, apse, follikülit, paronişya, eritrazma, akne vulgaris, hidrozadenit, sikozisbarbae gibi cilt problemlerinde giderilmesinde kullanılan bir üründür. Ayrıca enfekte olan aknelerin iyileştirilmesinde de etkilidir. Fiyatı 15,89 TL'dir.

FusixDerma Krem Nedir Ne İşe Yarar?

Etken madde olarak sodyum fusidat içeren Fusix Derma %2 merhem, bakterilerin cilt yüzeyinde üremesine ve çoğalmasına engel olur. Yani antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bakterilerin sebep olduğu cilt enfeksiyonlarına iyi gelen bu krem, duyarlı organizmalardan kaynaklanan deri hastalıklarına da oldukça faydalıdır. Fusix Derma kremin kullanım alanları şöyledir:

 1. Tırnak kıvrımlarında mantar veya bakteriler nedeniyle meydana gelen, derinin tırnaktan ayrılmasına yol açan iltihaplanmanın iyileştirilmesinde tercih edilir. (Bu duruma dolama hastalığı denir.)
 2. Yanıkların enfekte olması durumunda uygulanan bu krem enfeksiyonun eşlik ettiği yaraları, egzama hastalığını, akneleri (iltihabi sivilce rahatsızlıklarını) tedavi etmek amacıyla da yararlanılan ürünlerin başında gelir.
 3. Derideki ter bezlerinin iltihaplanması olarak tanımlanan hidrozadenitin tedavi edilmesinde Fusix Derma kreme başvurulur.
 4. Kıl kökü iltihaplarını ve enfeksiyonlarını iyileştirir. Öte yandan kıl köklerinin etrafına yerleşen bakteriler sivilcelere neden olur. Bu sorun akne vulgaris diye isimlendirilir ve gençlerde yaygın olarak görülür. İşte Fusix Derma krem, söz konusu problemin tedavi edilmesinde büyük rol oynar.
 5. Sakal bölgesinde kıl kökü iltihaplanmaları sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Sikozisbarbae şeklinde ifade edilen bu rahatsızlığın ortadan kaldırılmasında Fusix Derma kremden destek alınır.
 6. Sarımsı kabuklarla belirgin, içi irinle dolu kabarcıklarla kendini gösteren, bulaşıcı impetigo hastalığından kurtarır.
 7. Eritrazma isimli rahatsızlığın tedavisinde görev alır. Eritrazma; koltuk altlarında, uylukların iç kısımlarında ve torbalarda kahverengi ve kırmızı lekeler ile kendini gösteren bir deri hastalığı olup bulaşıcıdır.

Fusix Derma Nasıl Kullanılır?

Fusix Derma cilde sürülerek uygulanır.Fusix Derma krem lezyonların olduğu bölgeye her gün 2-3 defa sürülür. Lezyonların üzerine uygulanarak deriye iyice nüfuz etmesi sağlanmalıdır. Şikâyetler geçene kadar buna devam edilmelidir. Uygulamanın ardından etkilenen bölgenin kapatılmasında veya açık kalmasında bir sakınca yoktur.

Hamilelikte Fusix Derma Kullanımı

Eczacınız veya doktorunuz bu ilacı kullanabileceğinizi bildirmediyse gebelikte Fusix Derma tedavisine başlamayınız. Hamilelikte Fusix Derma kullanımı üzerine yeteri kadar veri mevcut değildir. Fakat hekiminiz kapsamlı bir fayda/zarar değerlendirmesi yaparak bu kremin tedaviniz için uygun olup olmadığına karar verecektir. Fusix Derma krem kullandığınız süreçte hamile olduğunuzu öğrenirseniz doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendirmeyi ihmal etmeyiniz.

Emzirirken Fusix Derma Kullanımı

İlacın kullanımı öncesinde doktora veya eczacıya danışılmalıdır. Fusix Derma’nın emzirme döneminde kullanımına ilişkin kayda değer bir çalışma yoktur. Fakat hekiminiz bu tedavinin yararlarını ve risklerini göz önünde bulundurarak kullanıp kullanmamanız gerektiğini belirleyecektir. Şâyet emzirirken FusixDerma krem kullanacaksanız meme başının etrafına sürmekten kaçınmalısınız.

FusixDerma’nın Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Fusix Derma’nın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, Fusix Derma’yı kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 1. Eller, ayaklar, bilekler, yüz, dudakların şişmesi ya da özellikle ağız veya boğazın yutmayın veya nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmelerinde

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, Fusix Derma’ya karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:

 1. Cilt döküntüleri
 2. Ciltte yanma, kızarma, döküntü
 3. İritasyon

Bunlar Fusix Derma’nın hafif yan etkileridir.

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT