19 Temmuz 2019, Cuma 07:00

Gaita Testi Nasıl Yapılır Sonuçları Fiyatı Dışkı Tahlili Negatif Çıkması

Gaita Testi Nasıl Yapılır Sonuçları Fiyatı Dışkı Tahlili Negatif Çıkması

Gaita kısaca; tüm canlıların yediklerini sindirdikten sonra arta kalan posadır. Halk arasında; kaka, dışkı diyede adlandırılır.. Gaita testinde kişinin dışkısı bir kaba alınır incelenir. Gaita testi, gaita kültürü, tahlili; çeşitli bir takım hastalıkların teşhisinde kullanılan bir testtir.

Yetkili hekimler söz konusu testi çeşitli sebeplerden dolayı talep edebilmektedir. Zehirlenmelere yol açan mikrop kaynaklı vakalar, bağırsak enfeksiyonları ve birtakım enfeksiyonel problemler testin istenme sebepleri arasındadır. Bunların yanı sıra kusma, ateşlenme, aşırı terleme, ishal, karın ağrıları ve bulantı gibi hallerde de bu teste başvurulmaktadır. Test için; hijyenik bir kap içerisine saf dışkı numunesi temin edilir. Numune olarak verdiğimiz dışkının, idrar ile temas etmemesi burada büyük bir önem arz etmektedir. Bebeklerde parazit için alt bezden dışkı numunesi temin edilir. 

Gaita testinin fiyatı devlet hastanelerinde ücretsizdir, özel hastanelerde ise hastanesine göre 50-200 TL arası değişir.

Gaita Testi (Dışkı Testi) Neden Yapılır?

  1. Dışkıda kan ve iltihap hücrelerinin bulunup bulunmadığını tespit etmek,
  2. Parazit ve parazit üremesinin, dışkıda bulunup bulunmadığını tespit etmek,
  3. Yağ damlacıklarının ve sindirilmeyen besin kalıntılarının dışkıdaki varlığını tespit etmek,
  4. Kolon kanserini teşhis etmek,
  5. Kabızlığın ve ishalin nedenlerini saptamak adına dışkı incelemesi gerçekleştirilir. Kişinin 3 gün kadar ishal probleminin devam etmesi halinde gaita testi talep edilebilmektedir. Bahsi geçen test, bazı hastalıkların ve zehirlenmelerin teşhisini mümkün kılmaktadır.

Yetkili hekim, bağırsaktaki bakteri enfeksiyonun varlığını saptamak için gaita testine başvurmaktadır. Bilhassa bağırsak enfeksiyonu vakalarında, rahatsızlığa yol açan mikroorganizmanın tespitinde gaita kültürü testi gerçekleştirilir. Sindirim sisteminde yaşanan aynı vakalarda da yine bu test kullanılmaktadır. Bağırsaktaki enfeksiyonlar son derece can sıkıcı olabilmektedir. Şiddetli olmayan bağırsak enfeksiyonları, genel olarak hızla iyileşmektedir. Fakat bu enfeksiyonlar kusmalara, bulantılara, ateşlenmelere, ağrılara, diyareye ve dahi dışkıda kan görülmesine yol açabilmektedir. Böyle bir halde antibiyogram yöntemiyle soruna yol açan mikrop teşhis edilebilmektedir. Sonrasında vakit kaybedilmeden gerekli tedaviye başlanacaktır. Tedavisi geciktirilen bağırsak enfeksiyonlarının, ölümle sonuçlanabildiği görülmüştür.

Gaita Testi Nasıl Yapılır?

Gaita (kaka) örneğinin temin edilmesi adına steril bir kap kişiye verilmektedir. Bu kabın için büyük abdest bozulur.Ancak örneğini vereceğiniz kakanın idrar ile temas etmemesine dikkat edilir. Kaka örneğinin alınmasının ardından derhal laboratuvara götürülmektedir. Test sonucu ya pozitif ya negatif çıkar. Herhangi bir mikrobik yayılma söz konusu değil ise sonuç negatiftir, yani sağlıklısınız demektir. Fakat burada mikropların yayılması halinde sonuç pozitif olacaktır. Yayılacak olan mikrop kendisini ele verecektir, bu durumda doktor gerekli tedavi uygular. Yetkili çalışan, bu mikropları bazı tetkikler ile tanımlamaya çalışacaktır. Rahatsızlığa neden olan zararlı mikroorganizmalar, genellikle bu test ile teşhis edilmektedir. Alınan numunenin ardından gaita test sonucunun çıkması, yoğunluğa bağlı olarak 24 ve 48 saat arasında olabilmektedir.

Gaita Testi Sonuçları Ne Anlama Gelir?

Negatif

Tetkik sonucunun negatif olması, hiçbir sorun yok sağlıklısınız demektir. Negatif sonuç, testte rahatsızlığa yol açan mikroba rastlanılmaması halinde kullanılmaktadır.

Pozitif

Testin pozitif olması tedavi gerektiren soruna işaret eder. Tetkik esnasında rahatsızlığa yol açan mikrobun tespit edildiğini belirtmektedir. Tanımlanan mikrop, adıyla beraber test raporuna eklenmektedir. Pozitif sonuçlarda saptanan mikrobun hassasiyeti bulunan antibiyotik belirlenecektir. Bu da duyarlılık tetkikiyle mümkün olacaktır. Tetkik sayesinde uygun antibiyotik tedavisine başlanarak kişinin günlük yaşantısına dönmesi sağlanmaktadır.

Gaita Kültürü Test Sonucunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

  1. Son zamanlarda antibiyotik kullanılmış olması,
  2. Gerekli miktarda örneğin temin edilememesi,
  3. Numunenin idrarla temas etmesi,
  4. Temin edilen numunenin laboratuvara erişiminin geciktirilmesi,
  5. Numune temin edilmeden evvel radyolojik gözlem amaçlı baryum içerikle kontrast madde kullanılması.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT