26 Mayıs 2022, Perşembe 04:47

Gaitada lökosit neden olur, belirtileri neler, nasıl tedavi edilir?

Gaitada lökosit neden olur, belirtileri neler, nasıl tedavi edilir?

Akyuvarlar ve beyaz kan hücreleri olarak da bilinen lökositler kanın içerisinde yer alan bir maddedir. Kanser hücreleri, mikrop ve virüsleri yok ederek kişiyi hastalıklardan korurlar. Normalde kakada lökosit bulunmaz, ancak vücutta enfeksiyon varsa, bu enfeksiyonun bir belirtisi olarak dışkıda lökosit görülebilir.

Doktorlar çeşitli hastalıkların teşhisi için dışkı testi isteyebilirler. Dışkıda lökosit bulunması bu durum inflamatuar bağırsak hastalığı, Bağırsak enfeksiyonu, Crohn hastalığı veya Ülseratif kolit gibi sağlık sorunlarının bir göstergesi olabilir. Kakada lökosit ayrıca vücutta Shigella, C Diff, Salmonella veya Campylobacter gibi bakteriyel bir enfeksiyona da işaret edebilir. Dışkıda lökosit yüksek ateş, dışkıda kan veya mukus, mide krampları veya ishal gibi belirtilere yol açabilir. Dışkıda lökosit değeri sıfır olmalı, yani hiç olmamalıdır.

DIŞKIDA LÖKOSİT NEDEN OLUR?

Beyaz kan hücresi olarak da bilinen lökositler vücudunuzun enfeksiyonlarla ve diğer hastalıklarla savaşmasına yardımcı olurlar. Dışkınızda lökosit varsa, bu durum sindirim sistemini olumsuz etkileyen bakteriyel bir enfeksiyonun işareti olabilir. Dışkıda lökosit olmasının nedenleri şöyledir:

 1. Entamoeba histolytica (amebiasis) parazitinin neden olduğu bağırsak enfeksiyonu
 2. Crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi inflamatuar bağırsak hastalıkları
 3. Shigella (shigellosis), Campylobacter (campylobacteriosis), Salmonella (salmonellosis), Yersinia enterocolitica (yersiniosis) veya Clostridium difficile gibi bakterilerin neden olduğu enfeksiyon

DIŞKIDA LÖKOSİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

 1. Yüksek ateş
 2. Kusma
 3. İştahsızlık
 4. Karın ağrısı
 5. İshal
 6. Makattaki tahriş
 7. Dışkıda kan veya mukus
 8. Karında şiddetli kramp
 9. Dışkıda yeşil iltihap

Gaitada lökosit belirtilerini yukarıda bildirdik. Kakada lökosit bağırsakta iltihap ve zararlı parazitlere işaret eder ve mutlaka tedavi edilmelidir.

DIŞKIDA LÖKOSİT NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Dışkıda lökosit mide ve bağırsakların zararlı bakteri ve parazitlerce işgal edilerek orada oluşmuş olan hastalıkların habercisidir. Lökositler olarak da adlandırılan beyaz kan hücreleri, iltihaplı ishaliniz varsa dışkıda ortaya çıkabilen bağışıklık sistemi hücreleridir. Bu ishal türü, shigella, Clostridium difficile, campylobacter veya salmonella gibi bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi inflamatuar bağırsak hastalığında da ortaya çıkabilir.

Dışkıda lökositin tedavisi nedenine göre değişir. Tedavide genellikle antibiyotikler ve kortizon ilaçları kullanılır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT