17 Ekim 2021, Pazar 05:19

Gamze Nasıl Çıkar, Gamzeli Olmanın Bilimsel Nedenleri Nelerdir?

Gamze Nasıl Çıkar, Gamzeli Olmanın Bilimsel Nedenleri Nelerdir?

İnsan yüzüne güzellik ve sevimlilik katan fiziksel özelliklerden biri de gamzeli olmaktır. Peki gamze nasıl oluşur? bu makalemizde sorunuzun bilimsel cevabını bulabilirsiniz. Hangimiz yanağımızda gamze adı verilen hoş çukurluğa sahip olmak istemeyiz ki?

Gamze aslında yüz kaslarının kısa olmasından kaynaklanan genetik bir problemdir. Bazen genetik bir sorun, nasıl da güzellik ölçütlerinden olabiliyor değil mi? Keza renkli gözlü olmak da genetik bozukluğun sonucu ortaya çıkar.

Gamze, üst derinin, cildin alt bölgesi ve daha derininde bulunan dokulara yapışması ile meydana gelir. Deri altı yağ dokusu, üst cildi ve kas dokuyu bir arada tutan tabakadır.

Gamze dimples embriyonik gelişim sürecinde gelişen cilt altı bağ dokusunda bir sorundan kaynaklanır. Yüz kas yapısında bir varyasyon da gamzeye neden olabilir.

Gamze hakkında bir diğer ilginç gerçek de, gamzenin nesilden nesile geçen genetik bir miras olduğudur. Gamzeler genellikle iki yanakta oluşur. Tek yanağında tek gamze nadir görülen bir olgudur. Ebeveynlerden çocuklara gamze transferinden yalnızca bir gen sorumludur. Her iki ebeveynde gamze var ise, çocuğa gamze geninin kalıtım yoluyla geçme şansı % 50-100 arasında değişir.

Hamileyken ayva yemek gamze yapar mı?

Kendiniz de gamze yoksa çocuğunuzda gamze olmasını sağlayabilirsiniz, nasıl mı? tecrübelerle sabittir ki gebelikte bol bol ayva yiyen anneler gamzeli çocuk doğuruyor, hatta kimi anneler işi garantilemek için, ayvanın çukur kısmını yanağına bastırıp, çocuğunda gamze olması için dua ediyor. Siz de deneyebilirsiniz.

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

16 Yorum

 1. tuana

  bu bence dostan gelen bisey sabirsizlanmayin

 2. Guljan

  bende hiç gamze yok arkadaslar!!! uzgunum

 3. Kaan

  Benim iki yerde de var bide herkes bana belediye çukuru diyor okadar derinki gamzem hava atmak için söylemiyorum bunu

 4. Esra

  gerçekten oluyo mu

 5. Samyeli90

  Ayva Doğrudur bende de var ailemde kimse de yok annem bana hamileyken denemiş iki yanağımda da vardır gamze

 6. Seval

  Gerçekten oluyor ben denedin

 7. Aylin

  Ne alaka ya ben kazakistanlıyım bizde bmyle hurafe yok ayva da yok orta asyada yetişmiyor. Ama iki yanağımda da gamzem var.

 8. Yurima

  Vay canına

 9. Elif

  Sadece hamileyken yemekle olmuyor. Ben bebekken annem çiğnenmiş ayva bastı yanaklarıma ve gamzem var. Ayrıca ayva nın ermiş olmasi lazım bana yarım olan ayva bastıkları için gamzem hafif

 10. sena

  doğmamaış bebeğe don biçiyolar Estağfirullah:)

 
 
KAPAT