21 Haziran 2021, Pazartesi 13:51

Gastrik Polip Mide Polipi Nedir Midede Et Parçası Nasıl Geçer

Gastrik Polip Mide Polipi Nedir Midede Et Parçası Nasıl Geçer

Mide polipleri yani gastrik polip midenin içindeki astar üzerinde meydana gelen hücre yığınlarına denir. Bu durum nadiren ortaya çıkar ve genellikle herhangi bir belirtiye neden olmaz. Mide polipleri (midede et parçaları) çoğunlukla doktorunuz sizi başka bir nedenle muayene ettiğinde tesadüfen tespit edilir.

Mide poliplerinin büyük bir kısmı iyi huyludur. Fakat bazı türlerinde kansere dönüşme riski yüksektir.

Midede Polip Belirtileri Nelerdir?

Mide polipleri çoğu zaman hiçbir bulgu göstermez. Hasta farklı bir mide şikâyeti ile doktora gittiğinde tesadüfen ortaya çıkar. Fakat mide poliplerinin büyümesi mide yüzeyinde ülserlere (açık yaralara) sebep olabilir.

Mide polipi olanlarda şu belirtiler görülebilir;

 1. Karnınıza bastığınızda ağrı veya hassasiyet
 2. Karın ağrısı
 3. Mide bulantısı ya da kusma
 4. Dışkıda kan
 5. Anemi (kansızlık)
 6. Koyu renk ve kanlı dışkı
 7. Kilo kaybı
 8. Mide ülseri
 9. Göğüste ağrılı yanma hissi
 10. Yutma sorunları

Midede Polip Neden Olur?

Midenin iç zarında meydana gelen anormal doku büyümesine mide polipi denir. Mide zarı hasar gördüğünde buna tepki olarak mide polibi oluşur. Mide poliplerinin temel sebepleri şöyledir:

Yaşlanma: Her yaştan erkek ve kadın mide polipleriyle karşılaşabilir. Fakat yaşlılık, bu sorun için önemli bir risk faktörüdür. Bilhassa 65 yaşını geçenlerde daha yaygındır.

Bazı ilaçlar: Gastroözofageal reflü hastalığının tedavisinde kullanılan proton pompası inhibitörleri uzun süre kullanıldığı takdirde mide poliplerine zemin hazırlar.

Bakteriyel mide enfeksiyonu: Midede gastrit ve polip oluşumunun başlıca nedenlerinden biri de H. pylori (Helicobacter pylori) bakterileridir.

Çeşitli mide ilaçları: Proton pompası inhibitörleri düzenli kullanılıyorsa midede polip meydana gelebilir. Bunlar mide asidini azaltmak amacıyla tercih edilir. Asit reflü, gastrit ve çeşitli mide sorunlarında proton pompası inhibitörlerine başvurulur. Ancak söz konusu ilaçların rutin kullanımı, midede polip riski doğurur.

Kronik mide iltihabı: Bu durum gastrit diye de adlandırılır ve midede polip gelişimine yol açabilir.

Midede Polip Nasıl Teşhis Edilir?

Mide poliplerini teşhis için Endoskopi ve Biyopsi yöntemi kullanılır.Bu yöntemde endoskop adı verilen esnek bir tüp kullanılır. Tüpün ucunda kamera vardır. Ağız yoluyla mideye indirilen bu tüp sayesinde ayrıntılı inceleme yapılabilir ve hastalık kolayca teşhis edilebilir.

Midede Polip Nasıl Tedavi Edilir?

Birçok mide polibi kanserli değildir ve tedavi gerektirmez. Ancak bazen kanser ihtimali taşıyan küçük polipler gözlemlenebilir. Bunların büyüyüp büyümediği düzenli olarak takip edilir. Tehlike arz eden bir durum görülürse ameliyatla çıkarılır. Küçük büyümeler adenom polip olarak sınıflandırılır. Bunlar ciddi bir sorun olmadığı için ameliyata ihtiyaç duyulmaz.

 1. Fakat polipler kanser riski barındırıyorsa ve giderek büyüyorsa müdahale edilmesi gerekir. Tedavi planlaması; poliplerin türü, sayısı ve boyutuna göre yapılır. Kimi zaman polipler antibiyotiklerle küçültülebilir. Birçoğu da endoskopi yöntemiyle alınabilir.
 2. Polipler gastrit ve H. pylori enfeksiyonu gibi iltihaplı hastalıklardan kaynaklanıyorsa hastaya uygun bir diyet programı hazırlanır ve yaşam tarzında bazı değişiklikler yapması istenir. Buna ek olarak antiasitler ve antibiyotikler reçete edilir.
 3. Büyük adenomlar ve polipler ise endoskopi esnasında rahatlıkla çıkarılabilir. Daha sonra kanserin kontrol edilebilmesi amacıyla biyopsi gerçekleştirilir. Kanser mideye ve civardaki dokulara sıçradıysa organın bir bölümü veya tamamı ameliyatla alınır.

Mide Polipleri Açısından Risk Faktörleri Nelerdir?

Aşağıdaki hastalıklar sizde mevcutsa midenizde polip oluşabilir;

 1. Gastrit
 2. Helicobacter pylori enfeksiyonu
 3. Pernisiyöz anemi
 4. Gastrik ülser
 5. Mide ameliyatı geçirmiş olur.
 6. Gastroözofageal reflü hastalığı ( GERD )
 7. Midede asidi düşüren ilaçların uzun süreli kullanımı
 8. Genetik, ailenizde bu sorunun olması.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT