29 Şubat 2020, Cumartesi 10:27

Gaviscon Double Action Şurup Fiyatı Hamilelikte Gaviscon Mide Şurubu Kullanımı

Gaviscon Double Action Şurup Fiyatı Hamilelikte Gaviscon Mide Şurubu Kullanımı

Gaviscon Şurup Nedir Ne İşe Yarar Ne İçin Kullanılır Yan Etkileri Nelerdir?

Gaviscon Şurup yemek borusunda oluşan iltihap, reflü ve hamilelik döneminde görülen mide yanması ve ekşimesi tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Bu şurup 200 ml şişelerde satılmaktadır. Fiyatı:17,26 TL'dir.

Gaviscon Şurup Nedir?

Gaviscon Şurup hamilelik sonrası yemek yedikten sonra veyahut gastoözogageal reflu (mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasına) oluşan mide asidi sebepli ağızda acı veya ekşi su gelmesi ve mide veya göğüste meydana gelen yanma hissi gibi şikayetlerin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Gaviscon Şurup içildikten sonra mide asidi ile etkileşime girmektedir. Bu etkileşim sonucunda ise midede hareketli  nötr pH’a sahip jel meydana gelir. Bu şekilde midedeki asit içeriğinin yemek borusuna kaçma sıklığı azalır. Şiddetli durumlarda ise bu jel yemek borusuna geçer ve mide içeriğinin yemek borusuna temas etmesini engeller. Bu sayede mukoza tahrişten korunur ve iyileşmeye başlar.

Gaviscon Şurup Ne İşe Yarar?

 1. Gaviscon Şurup mide içindeki yemeğin ağıza gelmesini önlemeye yardımcı olur.
 2. Gaviscon Şurup reflü tedavisinde kullanılır.
 3. Gaviscon Şurup reflü nedenli meydana gelen hazımsızlığı geçirir.
 4. Gaviscon Şurup mide yanmasını geçirir.
 5. Gaviscon Şurup mide ekşimesini tedavi etmeye yardımcı olur.

Gaviscon Şurup Nasıl Kullanılır?

Gaviscon Şurup doktor başka şekilde tavsiye edilmediği sürece ağızdan yutularak kullanılmaktadır. İlacı kullanmadan önce mutlaka çalkalamalısınız. Hamilelik sonrası  veya herhangi bir hastalık sebebiyle oluşan mide problemleri için bu şurup kullanılır. Gaviscon Şurubu her zaman doktorun talimatlarına uygun şekilde  düzenli kullanılmalıdır.

Uygun dozlar aşağıda verilmiştir:

12 yaşından büyük çocuk ve yetişkinler için: yemeklerden sonra ve uyumadan 10-20 ml (5 mllik ölçek ile 2 ila 4 defa), günde toplam 4 doz.

Değişik yaş grupları:

Çocuklarda kullanımı:

Gaviscon Şurup 12 yaşından küçük çocuklarda yalnızca doktor kontrolünde kullanılmaktadır.

Yaşlılarda kullanımı:

Gaviscon Şurup yaşlılarda özel doz ayarlanması gerekmemektedir.

Özel kullanım durumları:

Böbrek/Karaciğer yetmezliği:

Gaviscon Şurubun böbrek veya karaciğer yetmezliği olan kişiler için özel bir kullanımı yoktur.

Hamilelikte Gaviscon Şurup Kullanımı

Hamile olan kişiler herhengi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır. Gaviscon Şurup hamilelikte kullanıma uygundur. Bu şurubu kullandığınız dönemde hamilelik fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışmalısınız.

Emzirirken Gaviscon Şurup Kullanımı

Emziren anneler herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka doktora veya eczacıya danışmalıdır. Gaviscon Şurup emziren annelerin kullanımına uygundur.

Gaviscon Şurup Kullanıcı Yorumları

Gaviscon Şurup çok fazla yemek yendiğinde ve mide yanması durumunda kullanılan çok etkili bir ilaç. Bence herkes kullanmalı, rahat bir uyku çekeceksiniz eminim.

Gaviscon Şurup her zaman yanımda. Seyahate de çıksam yanımdan ayırmıyorum. Mide yanması yaşadığım zaman 1 kaşık alıyorum.  Beni aşırı rahatlatıyor. Kısa zamanda çok etkili bir ilaçtır.

Gaviscon Şurup mide dostu bir ilaç. Ben son 2 yıldır midemde yanma yaşadığım zaman Rabelis kullanırdım. Son 2 aydır hiçbir şey kullanmadım. Geçen hafta baharatlı kırmızı et ve daha sonra meyve yemiştim. Keşke yemeseydim. Gece beni uykumdan uykumdan uyandırdı ve saat 7'e kadar uyumadım.  Midem aşırı şişmişti. Ertesi gün eczaneye gittim. Rabelisin fiyatı çok uçuk olduğu için alternatif bir ilaç aradım.Gaviscon Şurup eczacım bu şurubu önerdi. Öyle etkili bir ilaç ki içer içmez etkili bir ilaçtır. Bundan sonra bu ilacı bırakmam.

Gaviscon Şurubun Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, Gaviscon şurubun içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Aşağıdakilerden biri olursa Gaviscon şurubu kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 1. Vücudunuzun herhangi bir yerinde giderek artan kızarıklıklar olabilir.
 2. Eller, ayaklar, bilekler, yüz ve dudakların şişmesi ya da
 3. Özellikle ağız veya boğazın yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmesi. Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.

Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Gaviscon şuruba karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür. Aşağıdakilerden herhangi birini farkederseniz, doktorunuza söyleyiniz:

(Belirtilen dozların üzerinde ilaç kullanmanız durumunda)

 1. Alkaloz (kanın asitlik oranının düşmesi), hiperkalsemi (kandaki kalsiyum oranının yükselmesi), asit reboundu (yemek yedikten sonra midedeki asit seviyesinin yükselmesi)
 2. Süt alkali sendromu (aşırı miktarda ve uzun süre süt alımına bağlı olarak laboratuvar testlerinde kan kalsiyumunda artış, asit seviyesinde azalma, kan azotunda artış ve böbrekte kalsiyum taşı oluşumu görülmesi)
 3. Kabızlık

Bunlar Gaviscon şurubun hafif yan etkileridir. Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz .

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT