Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Gaz sıkışmasını önlüyor, sindirimi kolaylaştırıyor! Evde çözüm sunan 10 doğal yiyecek!

Mavikadin>Sağlık>Gaz sıkışmasını önlüyor, sindirimi kolaylaştırıyor! Evde çözüm sunan 10 doğal yiyecek!

Mide ağrısını hemen hemen çoğu insan hayatında bir kere de olsa yaşamıştır. Sindirimi kolaylaştıran, gaz sıkışmasının önüne geçen doğal yöntemleri sizin için derledik...  

Gaz sıkışmasını önlüyor, sindirimi kolaylaştırıyor! Evde çözüm sunan 10 doğal yiyecek!

Yaşlı genç fark etmeksizin mide ağrısı herkeste görülebilir. Yediklerimizin yanı sıra stres yapmak da mide ağrısına neden oluyor. En yaygın mide ağrısı nedenleri arasında çay, kahve, alkol ve gazlı içecekleri fazla tüketmek, tuzlu, baharatlı ve yağı yiyecekleri fazla yemek geliyor. 

Çok hızlı yemek yemek, alkol ve sigarayı fazla tüketmek, mide kanseri, ülser, gastrit ve reflü gibi mide sorunları, laktoz intoleransı, gastroenterit gibi mide ve bağırsak enfeksiyonları, helikobakter pilori gibi bakteriler ve gıda zehirlenmesi de mide ağrısına neden oluyor. 

Mide ağrsının önüne geçmek için doktora gitmek elbette ki bir seçenektir fakat bunu evde kendim doğal yollarlarla atlatmak istiyorum diyorsanız haberimizi okumaya devam edebilirsiniz. 

Gaz sıkışmasını önlüyor, sindirimi kolaylaştırıyor! Evde çözüm sunan 10 doğal yiyecek!  


MİDE AĞRISININ BELİRTİLERİ

Gece ve aç karnına yaşayabileceğiniz mide ağrıları belirtileri şu şekilde meydana gelir:

-Mide bulantısı
-Mide yanması
-Gaz hissi 
-Göğüs kafesinin altında meydana gelen ağrı
-Öksürük
-Hıçkırık
-Ağrının sırtta hissedilmesi

Gaz sıkışmasını önlüyor, sindirimi kolaylaştırıyor! Evde çözüm sunan 10 doğal yiyecek!

 
MİDE AĞRISI NASIL GEÇER?

-Mideye iyi gelen çaylar içilebilir. Bu çayşar nane, zencefil, ıhlamur, papatya çayıdır. 
-Mide üzerine sıcak su torbası koymak
-Bol su içmek
-Muz, elma, brokoli, kraker gibi hafif şeyler yemek
-Mide ağrınızın nedeni mide ekşimesi ise meyan kökü tedavisi iyi gelebilir
-Elma sirkesini yemek ve salatalarda tüketmek
-Karbonatlı su içmek özellikle reflüye bağlı ağrıları giderir

Gaz sıkışmasını önlüyor, sindirimi kolaylaştırıyor! Evde çözüm sunan 10 doğal yiyecek!
 

MİDE AĞRISINA ÇÖZÜM SUNAN 10 YİYECEK!

1- Süt ve yoğurt
Laktoz intoleransınız yoksa eğer mide ağrınız için süt veya yoğurt yemek iyi gelecektir. Eğer bilmediğiniz bir gıda intoleransınız varsa ve vücudunuz farklı tepkiler gösteriyorsa bu gıdalardan uzak durmalısınız.

2- Tarçın
Mide yanmasına benzer bir ağrı yaşıyorsanız tarçın yemek iyi gelebilir. Midede asit-baz dengesinin bozulması nedeniyle oluşmuş sorunlar için tarçını süt üzerine dökerek veya meyve üzerine serperek yiyebilirsiniz. 

3- Muz
Muzun yanı sıra lifli gıdalar genel olarak sağlığınızı geri kazanmanıza yardımcı olacaktır. Sindirimi kolay olan muzun tüketilmesi mide ağrınızı hafifletecektir. 

4- Keten tohumu
 Lif açısından zengin olan keten tohumunu yoğurda karıştırarak yiyebilirsiniz. Özellikle kilo verirken tüketilen keten tohumunun mide ağrınız için iyi geldiğini göreceksiniz. 

5- Kimyon
Aşırı baharat tüketmek mide ağrısına neden olsa da kimyonu aynı durumla kıyaslamanız yanlıştır. Kimyona alerjiniz yoksa eğer midedeki asit baz dengesini sağlayacağı için ağrınızı da hafifletecektir. 

6- Armut
Her mevsim bulamasanız da armut yemek mide ağrınıza iyi gelecektir. Mideyi yormadan lif ihtiyacını karşılayan armut midenizi yormadan sindirilecektir. 

7- Nane
Yemeklerinizde kullanabileceğiniz nane gaz sıkışması gibi sorunları gidermek için tüketilebilir. Naneyi çay olarak da tüketmeniz tavsiye edilir. 

8- Zeytinyağı
Besinlerin sindirimini kolaylaştıran zeytinyağı sindirim sürecini hızlandırır. Yemekleri sağlıklı hale getirmesi ile bilinen zeytinyağını salatalarınızda 1-2 tatlı kaşığı olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca yemeklerinize katabilirsiniz. 

9- Papatya çayı
Papatya çayı stres ve farklı psikolojik nedenler dolayısıyla oluşan mide ağrısına iyi geliyor. Günde 1 fincan papatya çayı midenizi rahatlatacaktır.  

10- Maden suyu
Yemeği fazla kaçırdığınızda içeceğiniz maden suyu sizi rahatlatacaktır. Mide ağrılarına yol açan bozulmuş asit baz dengesini maden suyu içerek dengeleyebilirsiniz. Hazımsızlığa da iyi gelen maden suyu kısa sürede sizi rahatlatacaktır. 

Kaynak : Mavi Kadın, yemek.com, memorial.com.tr
Editör : Ezgi Sezer
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...