17 Mayıs 2021, Pazartesi 15:28

Gebeliğin İlk Haftalarında 4 Haftalık Hamilelikte Kasık Ağrısı Olur mu?

Gebeliğin İlk Haftalarında 4 Haftalık Hamilelikte Kasık Ağrısı Olur mu?

Hamileliğin ilk haftalarında kasık, vajina ağrısı ile sıklıkla karşılaşılır. Hatta bu durum gebelik belirtileri arasında yer alır. Hamileliğin ilk zamanlarında kasık ağrısı yaşanması hamilelikte görülen hormonal değişikliklerden, idrar yolu enfeksiyonundan, dış gebelikten ve yerleşme ağrısından kaynaklanabilmektedir. Hamileliğin ilk haftalarında böyle bir problem yaşıyorsanız bu durumu mutlaka doktoranıza bildirmeli, muayene olmalısınız. Çünkü maalesef kasık ağrısı düşük belirtileri arasındadır.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Ne Zaman Başlar Ne Zaman Biter?

Vajina ve kasık ağrısı gebeliğin ilk belirtilerindendir. Bilhassa gebelik döneminin ilk 4 haftasında kasık ağrılarıyla yaygın olarak karşılaşılır. Bu ağrılar çoğunlukla 12–20. haftalarda meydana gelir ve 20. Haftanın ardından geçer.

Hamileliğin İlk Haftalarında Kasık Ağrısı Neden Olur?

Hormonlarda Değişiklik

Hamilelik döneminde hormonlar artış gösterir. Buna bağlı olarak vajinal ağrı ve kasık ağrısı meydana gelir. Bilhassa progesteron ve relaksin hormonlarının fazla salgılanması doğum esnasında pelvik kasların ve bağların rahatlamasında etkilidir. İşte vajina ve kasık ağrısının başlıca nedenlerinden biri budur.

Düşük Yapmak

Hamileliğin ilk 3 ayında vajinanızda ve kasıklarınızda ağrı hissederseniz bu, düşük habercisi olabilir. Ne yazık ki bu durumu yaşayan anne adaylarının %15 ila %20’si bebeğini kaybetmektedir. Düşük olacağına işaret eden belirtilerden bazıları; adet ağrısına benzer kramplar, kasık ağrıları ve vajinal kanamalardır.

Dış Gebelik

Bebek rahim dışında bir yere yerleşirse buna dış gebelik denilmektedir. Bu; ekseriyetle tüp bebek tedavisinden sonra olur. Her 50 gebelikten 1'inde görülen bu durumda anne adayı 6. hafta ile 10. haftalar arasındaki dönemde şiddetli vajina ve kasık ağrısı çekebilir. Buna kanama da eşlik edebilir.

Yerleşme Ağrısı

Hamileliğin 8. ile 12. haftaları arasında vajina ve kasıklar adet dönemindeymiş gibi ağrıyabilir. Eğer bu ağrılarla beraber kanama olmuyorsa endişelenecek bir durum yoktur. Söz konusu ağrılar rahim büyüdüğü için meydana gelmektedir. Çoğu kişi ilk hamileliğinde yerleşme ağrısını hissetmez.

Kabızlık

Hamilelikte kabızlık problemi kasık ağrısına yol açabilir. Bunun nedeni hamilelikte salgılanan hormonlardır. Anne adayı kansızlığa karşı demir hapı alıyorsa bu haplar sindirim sisteminde yavaşlamaya sebep olduğu için kabızlık ile beraberinde rahim ve kasık ağrısı görülebilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu anne adayının vajinasında, kasıklarında ağrı hissetmesine sebebiyet verebilir. İdrara çıkarken yanma, mide bulantısı ve idrar yapma sıklığında artış; enfeksiyonun diğer belirtileridir. Doktor tedavi için gebelikte kullanılabilen bir antibiyotik yazacaktır.

Hamileliğin İlk Haftalarında Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

  1. Sıcak su banyosu yapabilir veya ağrıyan bölgenize sıcak su torbası koyabilirsiniz. Bunlar ağrıya iyi gelir fakat doktorunuza danıştıktan sonra uygulamanız gerekir.
  2. Hamilelikte günlük su tüketimi 8-10 bardaktan az olmamalıdır.
  3. Anne adayının istirahatine özen göstermesi, yorucu işlerden kaçınması lazımdır.
  4. Uzun müddet ayakta kalmak veya saatlerce oturmak da ağrı oluşumunu tetikleyebilir.
  5. Hamilelik yastığı gibi ürünler kasık bölgesini desteklediği için daha iyi uyumanızı kolaylaştırır. Bu ürünleri internetten de sipariş etmek mümkündür.
  6. Otururken bacağınızın altına yastık koyup biraz yüksekte tutmanızın faydası olur.
  7. Ağır şeyler kaldırmaktan kesinlikle uzak durulmalıdır.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT